Budem mať nárok na tehotenskú dávku?

25. okt 2021

Ahojte.
Vôbec sa v týchto veciach nevyznám, preto sa idem opýtať tu.
Zamestnaná som od 2017 (doba neurčitá) od 2020 - 2mesiace PN a potom som bola na materskej a momentálne na rodičovskej. Po materskej mi z roboty navrhli čerpanie dovolenky, ktorú som teda vyčerpala. Momentálne som znova tehotná (začiatky len). Budem mať nárok na tú novinku - tehotenskú dávku, keby áno, môžem ju poberať zarovno aj s rodičovským? Rodičovský ukončím až ked nastúpim na MD a potom môže muž poberať RD do 3rokov, či nie ?
Ďakujem krásne za objasnenie

alenah31
25. okt 2021

Ano - tvoj PP trva, podmienku poistenia mas splnenu. Narok mas od 13tt, nechas si potvrdit ziadost gyn. a posles na SP. TD ti bude vyplacana az do dna porodu. Keby si aj zabudla.....vyplatia ti ju aj spatne🙂

veronikaszabova
26. okt 2021

""Rodičovský ukončím až ked nastúpim na MD a potom môže muž poberať RD do 3rokov, či nie ?""
Nie, nemoze.
Nie je mozny subeh MP a RP. Iba dvoch MP - muz MP so starsim, ty s mladsim dietatom.

autor
26. okt 2021

@veronikaszabova a kebyže muž teda poberá materskú ma stašie dieťa, to znamená, že nemôže už pracovať ? Som teraz čítala, že nemôže mať zárobok z tej práce, z ktorej sa mu materské ráta, ale že od 1.5.21 sa volaka novela menila či čo, no ja som jak negramotná ale vôbec nechápem týmto veciam.. Nikto z rodiny to ešte nevie, ešte je skoro to roztrubovať tak mi ani nemá kto tieto veci povysvetlovať

alenah31
26. okt 2021

od 1.5.2021 sa menilo iba to, že nemusí na SP niesť prehlásenie o prevzatí dieťaťa do svojej starostlivosti. Samozrejme, že nemôže pokračovať v zamestnaní, z ktorého si uplatňuje materské. Veď to nemôže ani žena.

autor
26. okt 2021

Čiže ja RD kým nenastúpim na materskú a potom klasika, materksá - rodičovská a muž ale nemusí poberať materskú na staršie, či ? A trvala by jak aj u žien 6 mesiacov, či ?

veronikaszabova
26. okt 2021

Ved si o tom precitaj na stranke SP, mas to tam vsetko pekne vysvetlene....

Muz - nie, nemusi poberat MP na starsie dieta. To je len bonus. Tym padom budes TY poberat MP a 2x rodinne pridavky

samanta356
8. nov 2021

Prosím Vás, mne prišiel papier zo sociálnej poisťovne, že mi vznikla tehotenská dávka ale ja som porodila 6.aprila 2021. To mi vyplatia nejaký pozadok, či iba od 1.aprila do 6.aprila. Bola som na MD a teraz som na RD stále som v ochrannej lehote. Ďakujem za odpoveď

alenah31
8. nov 2021

@samanta356 iba od 1.4. do 6.4.2021 - neviem aký "pozadok" by ste chceli keďže zákon je platný od 1.4.2021.

samanta356
8. nov 2021

@alenah31 ďakujem iba toto mi stačilo

katkatomasovska
12. máj 2022

Ahojte kočky. Možno pomôžete aj mne. Chystám sa zamestnať iba na 10 hodinový úväzok u známej (počas rodičaku) od júna do konca februára(273dni) aby som mala nárok na materskú pri druhom babatku ktore este len plánujeme(nejde mi ani tak o materskú dávku, skôr o rodičák 370e plus možno aj počas tehotenstva tehotensky prispevok ak to výjde) keďže s prvým som nastupila na rodičovskú ako študentka VŠ, pred dvoma rokmi, kedy o tehotenskom štipendiu a príspevku nebolo ani chýru ani slichu. Mala som mesačne 270 rodičák. Takto by som si od júna do februára platila len odvody u známej (77€) a mala by som minimálne narok na stovku plus ku každému rodičaku(čiže 370€/m) beriem to tak, že mňa to teraz bude sice stáť cca 700eur ale vráti sa mi cca 3000. Určite sa to oplatí. Myslíte že to môže vyjsť? Samozrejme ak budem mat termín pôrodu až po marci 2023. A ďalšia otázka. Neviete ako si vypocitat vysku tehotenskeho ak moje odvody budu 77€? Našla som že to je 15% vymeriavaceho základu ale netuším ako si vypočítať vymeriavací, kebyže som na 10hodinovom úväzku. Ďakujem krásne za vaše rady.

alenah31
12. máj 2022

@katkatomasovska na tehotenské musíš mať splnenú podmienku už v 13tt tehotenstva - ak otehotnieš napr. v septembri 2022 - nárok splnený nemáš (tiež potrebuješ aspoň 270 dní NP za posledné 2 roky) a tehotenské ti vyplácané nebude. Je to síce 15% z VZ, ale tiež je určené minimum - čiže tehotenské na mesiac robí min. cca 215€.

katkatomasovska
12. máj 2022

@alenah31 jj s tym ratam ze tehotenske jedine ak otehotniem napr v decembri 🙂 do marca to bude presne 3mesiace tehotenstva. No dakujem krasne za tu info o minime, to som nevedela. Myslela som ze pri takych malych odvodoch budem mat par eur vypocitane tehotenske. Dakujem krasne za info 🙂