Budem mať nárok na tehotenské?

22. feb 2023

Ahojte, chcela by som sa s niekym poradiť, ohľadom mojej situácie. Syn bude mať onedlho tri roky, tak som si začala hľadať prácu, nakoľko aa nám nedarilo otehotnieť. Nastúpiť som mala po veľkej noci. Teraz som zistila, že som tehu. Vychádza mi to tak, že by som nastupovala do práce v v 12 tt. Posledné zamestnanie mi skončilo v juli min roka a minula som ochrannú lehotu (180dni).
Chcem sa spýtať, ak nastúpim ako som plánovala do práce, a budem v nej len 1 týždeň, budem mať nárok na tehotenské? 270 dni mám zo starého zamestnania. A ak v práci vydržím do nástupu na materskú, budem mať nárok na materskú? Z ktorého zamestnania by sa mi počítala jej výška? V novom zamestnani budem mať lepšie ohodnotenie.
Ďakujem pekne. Anonym z dôvodu ešte veľmi skorého tehu ☺️

alenah31
22. feb 2023

tehotenské - treba 270 dní NP za posledné 2 roky ku dňu nároku - čiže ak to bude k tomu koncu 13tt splnené a poistenie bude aktívne - áno nárok na tehotenské mať budeš. Materské - ak v novom zamestnaní odpracuješ aspoň 90 dní bez PN a OČR - materské s bude počítať z nového príjmu u nového zamestnávateľa, z býv. zamestnania sa len dopočítajú prípadné dni poistenia ak by chýbali v novom zamestnaní. A prajem nech ti všetko dobre dopadne🍀

pondelok01
22. feb 2023

Ak budes v case ukonceneho 13tt zamestnana, tak narok na tehotenske budes mat, ak ostanes az do nastupu na MD, tak budes mat narok aj na tu, pocitat sa bude z noveho pracovneho pomeru.

alenah31
22. feb 2023

@pondelok01 čo sa týka MD vôbec nemusí pracovať až do nástupu na MD aby mala na materské nárok - ona podmienku 270 dní NP do dňa nástupu na MD splnenú mať bude keďže sa počítajú dni poistenia 2 roky spätne, bez PP je až od 7/2022. Ak by aj dostala napr. výpoveď v skúšobnej dobe - zasa je v OL 180 dní pretože mala ako tehotná nové zamestnanie s aktivovaným NP hoci aj na 1 deň. Akurát materské by bolo počítané z minima a nie nového príjmu.

klarissa25
22. feb 2023

@alenah31 prosím ta ak teda tomu spravne rozumiem ak známa išla do nového zamestnania, po mesiaci pn pravdepodobne až do pôrodu tak materské sa rata z predchadzajuceho zamestnania ?

alenah31
22. feb 2023

@klarissa25 áno - VZ pre materské nebude z príjmu nového zamestnania nakoľko v novom nemala odpracované (odvedené) odvody za aspoň 90 dní bez PN a OČR. Ak sa jej dá a môže zdravotne - ukončila by som PN a odpracovala nejako tých aspoň 95 dní - hlavne ak tam má vyšší príjem.

klarissa25
22. feb 2023

@alenah31 super dakujem pekne 🙂

pondelok01
22. feb 2023

@alenah31 pravdu mas