Budem mať nárok na MD?

14. feb 2021

Ahojte prosím vás chcem sa uistiť, či som spravila dobre. Som zamestnaná od 9/2016.
7/2019 som šla na MD
3/2020 som končila MD
Následne 4 dni dovolenky potom RD.... Aktuálne som tehotná, ak skončím pracovný pomer k 31.3. 2021 budem mať nárok aj na druhé materské (nové tehotenské)?? Nastupovať na MD by som mala ku konci júla 2021...stahuje sa na mňa ochranná lehota? Ďakujem

natalienka12
14. feb 2021

áno vzťahuje, budeš mať nárok na materské, ochranná lehota je 8 mesiacov

autor
14. feb 2021

@natalienka12 no to viem, len práve ma zneistil článok od Mihála, že vlastne ak ukončím ten TPP bez čerpania dovolenky na konci (lebo dovolenku už nemám)...tak vlastne sa mi tieto dni nezarátavajú akože som bola nemocensky poistená.

zalka
14. feb 2021

A prečo chceš skončiť PP? Ved ak ostaneš v PP tak budeš mať nárok na dovolenku za dni na MD.

autor
14. feb 2021

@zalka no chcela som si vyčerpať podporu keďže by som teraz mala nárok na najvyššiu, ale zase ak si mám pokaziť nárok na MD tak nie...no teraz som z toho jeleň, viete mi poradiť v tej mojej veci?

dzina007
14. feb 2021

a nebolo by lepsie pockat na druhu matersku, nabehne ti aj dalsia dovolenka a po MD alebo RD vycerpat tu dovolenku resp nechat si ju vyplatit a nasledne cerpat podporu?

autor
14. feb 2021

@dzina007 áno to je samozrejme možnosť, len teraz aktuálne by sa nám tie peniaze viac hodili, ale tak jasné, že toto je tá druhá môžnosť 😊

dzina007
14. feb 2021

len neviem ako to je potom ze si nevycerpas 6 mesiacov podpory ale len 4.
ci sa da potom po materskej docerpat aj tie zvysne dva alebo uz nie... lebo ak ku 1.4. pojdes na urad prace vyjde ti narok kym nastupis na MD len 4 mesiace. aby si o tie dva neprisla. ale neviem ako to je. len ma to tak napadlo teraz ze ako to vychadza casovo.

autor
14. feb 2021

@dzina007 áno malo by to potom ísť dočerpať, do dvoch rokov od priznania môžeš čerpať....len teraz ozaj by som potrebovala vedieť čo s tou materskou druhou 🙈 lebo šéfovi som už hovorila, že dám takto výpoveď tak musím mu čo najskôr napísať nech to nerieši, že podám až po skončení druhej MD no. 🙈🙈 Pripadám si ako debil teraz 🤦

zalka
14. feb 2021

mala si plat kt. bol v maximálnej výške?
lebo podpora sa ráta z platov za posledné dva roky
aké si mala platy medzi 1.4.2019 -31.3.2021 lebo z toho obdobia ti vyrátajú podporu.

natalienka12
14. feb 2021

Narok na najvyssiu podporu budes mat len ak si zarabala maximalne vymeriavacie zaklady cca 2000 eur od 1.4.2019 do 31.3.2021

autor
14. feb 2021

@zalka áno mala, vyšiel mi DVZ cez 80€...len teda takto prídem aj o maximálnu MD čo je zase škoda keďže je vyššia ako podpora

zalka
14. feb 2021

ved to presun o rok, tú podporu až ti skončí MD tak porieš podporu...

autor
14. feb 2021

@zalka áno už som písala šéfovi aká je situácia a že teda dám výpoveď cca. o ten rok...radšej to necháme tak nech je to istota...ďakujem krásne všetkým baby 👍

juliatriscova
14. feb 2021

Ak ukončiš TPP , tak nárok na MD a teh.davku budeš mať, pretože si v ochrannej lehote.... rozhodujuce obdobie bude rok 2020, tie 4 dní....

autor
14. feb 2021

@juliatriscova no neviem fakt si teraz v tomto smere nie som istá