Budem mať nárok na materskú, keď som teraz na pandemickom rodičovskom príspevku?

mamka176
16. máj 2021

Dobrý deň. Nevie mi niekto poradiť v otázke či budem mat nárok na materskú v prípade že som momentálne na pandemickej rodičovskej dovolenke so synom 3r a 6 m. Predtým som bola zamestnaná a pri synovy som materskú mala. Pracovný pomer mi skončil keď mal syn 3roky, tj. pred pól rokom a termín pôrodu mám 12/2021. Ako sa v tomto prípade berie ochranná lehota 8mesiacov? Od výpovede v práci alebo od skončenia pandemickej RD? Nemáte niekto skúsenosť? Vopred ďakujem za každú radu. 🙂

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanockamt
16. máj 2021

@mamka176 ak si v čase skončenia PP ešte nebola tehotná,tak nemáš nárok na materské, rodičovský s tým nič nemá

mamka176
autor
16. máj 2021

@zuzanockamt
Ďakujem. Nebola, áno. A nevieš mi poradiť čo sa dá v takomto prípade robiť? Či sa nemôžem ešte nejako dobrovoľne teraz nemocensky poistiť aby mi vznikal nárok. Keďže som vlastne stále na RD a od pred pôrodu som nebola zamestnaná, či je vôbec niečo take možné.

zuzanockamt
16. máj 2021

@mamka176 to netuším, ako to je,keď je žena tak dlho na RD, či by ti ešte teraz pomohlo platenie DNP podmienka pre materské je aktívne NP a v posledných 2 rokoch zaplatených 270 dní

mamka176
autor
16. máj 2021

@zuzanockamt
Aj tak ďakujem.

havranka31
16. máj 2021

@mamka176 do tych 270 dni za 2r pred porodom sa rataju aj dni rodicovskej dovolenky, ale iba za cas kedy si bola este zamestnana. Cize dni by ti vysli, len musis mat v case nastupu na matersku aktivne nemocenske poistenie - bud sa zamestnat (u teba asi nerealne), alebo dobrovolne sa poistit v socialnej poistovni. Neviem vsak ci staci napr. len mesiac pred nastupom na MD, alebo musis viac (napr. pri zmene zamestnavatela to musia byt min. 3 mesiace aby pocitali z noveho prijmu).

mamka176
autor
16. máj 2021

@havranka31
Skvele. Toto mi veľmi pomohlo. Ďakujem! 🙂

draik
16. máj 2021

@mamka176
Ak by dobrovoľné poistenie trvalo menej ako 26 týždňov, materské bude z minima. Zároveň musíte mať 270 dní NP.