Budem mať nárok na materskú dávku?

hela335
13. okt 2021

Ahojte ženy, potrebujem poradiť ohľadom takej veci. - chceme s priateľom bábätko ale riešime aj tu vec že som zamestnaná 1 x normálne po škole, resp mam odrobene už 5 mesiacov, a chcem sa spýtať ci budem mat nárok na materskú keďže práca ktorú vykonávam sa robiť počas tehotenstva nebude dat čiže ako aj kolegyňa gynekologička ma dá pn a ak by som bola cca tých 9 mesiacov pn, tak za tu dobu stále zamestnávateľ musí odvádzať do zdravotnej za mňa peniaze, čiže ak sa nemýlim s tými odrobenymi 5 mesiacmi plus pn by to bolo aj viac ako 270 dní. Čiže bol by alebo nie nárok na materskú, budem vďačná za každú odpoveď 🙂

sissy27
13. okt 2021

@hela335 keď sa tvoja práca nedá vykonávať počas tehotenstva, tak žiadne také, že ti dr. vypíše PN, ty si predsa zdravá a práce schopná. Pekne oznámiš zamestnávateľovi písomne svoje tehotenstvo, doložíš potvrdenie od lekára, požiadaš o preloženie na inú, vhodnú pozíciu a pokiaľ taká vo firme nie je, tak zostávaš doma s plným platom a bez dalších obmedzení. Takto je to v zákonníku práce a ten platí aj pre teba a tvojho zamestnávateľa.

hela335
autor
13. okt 2021

@sissy27 áno ale chcem vedieť ze ak mám odrobene 5 mesiacov čo 150 dní (medzi tým som bola aj pn) (tak či stále je to 150 dní alebo len to kedy za mňa platil zamestnávateľ a nie štát keďže som bola pn) a teraz ak by som ostala tehotná mi chýba 120 dní a zamestnávateľ by ma teda preradil inde čí stále by bola šanca že mi tam vyjde tých 120 dní

dollyzv
13. okt 2021

@hela335 mimo tvoju otázku,ale si prakticky čerstvo po škole,odrobené len 5mesiacov úspory(na rodicaku sa budú hodiť),bývanie atď máte poriesene? Keď už hneď riešiš PN keď ešte nie si tehotná?

hela335
autor
13. okt 2021

@dollyzv tak všetko poriešené je, ale ja neriešim pn ale to ako do tých 270 dní sa to počíta to je všetko

dollyzv
13. okt 2021

@hela335 za posledné dva roky musis máš 270dni nemocenského poistenia...do tohto obdobia sa ráta aj PN..takže materská by ti vyjsť mala+tehotenský príspevok od tuším 13tt..možno má pre istotu niekto poopravi,ale pokiaľ viem je to takto..

hela335
autor
13. okt 2021

@dollyzv ďakujem za odpoveď 😇🙏

dollyzv
13. okt 2021

Tu je rozpísané kedy sa NP prerusuje a pn tam spomenutá nieje..tak asi platí čo som písala vyššie..ale sú tu ženy čo robia so mzdami a vyznajú sa v Tom,tak možno má niekto opraví

miskamicha
14. okt 2021

@sissy27 nie vzdy je mozne zamestnanca preradit na inu poziciu. U mna to tiez nie je mozne...samozrejme pracovat by som mohla / som na rizikovom kvoli niecomu inemu/ ale toho casu ked je chripkove obdobie si pracu v nemocnici ozaj neviem predstavit... a uz vobec nie pracu v nem.ak je tehula vacsinu prac.casu na nohach.

terina25
14. okt 2021

@hela335 a co takto odrobit si tych 270 dni a tak sa pokusat o babo?lebo aj matersku budes mat nizku ked budes na pn

natalienka12
14. okt 2021

@hela335 Narok na materske mat budes, lebo ty nemusis mat 270 dni “odrobene” ako sa tu casto to slovo pouziva, ale byt 270 dni nemocensky poistena a to budes, lebo nemocensky poistena si aj vtedy ked si praceneschopna.

alenah31
14. okt 2021

@terina25 výšku materskej dávky jej PN nijako neovplyvní. Dni na PN aj vyplácané nemocenské sa do priemeru na výpočet MD nezapočíta - je to tzv. vylúčiteľné obdobie. Z tohto obdobia sa jej tieto dni akurát pripočítajú k dňom nem. poistenia, ktoré potrebuje, aby nárok na materské vôbec mala @hela335 skutočne nie je dôvod, aby si bola PN pokiaľ ťa nemajú kam preradiť, lebo tvoje pôvodné miesto nie je vodné pre tehotnú. @miskamicha ak o to zamestnávateľa požiadaš a tehotenstvo si v práci oznámila a on ťa nemá kam preradiť ostávaš doma a máš normálne nárok na priemerný mesačný plat až do nástupu na MD. Ja neviem prečo sa oberáš o peniaze už takto dopredu - PN je predsa len 55% z DVZ, prečo nechceš 100% keď ti to zákon umožňuje. A pozor - na tehotenské treba 270 dní NP už k 13tt. Niektoré, ktoré začali pracovať tesne pred tehotenstvom tehotenské nezískajú, ale materské áno.

natalienka12
14. okt 2021

@alenah31 To je si sice pravda, co si napisala, ale ked pozries do zakona tak tych prac, co nemozu robit tehotne je malo. A urcite takou pracou nie je praca na nohach alebo v nemocnici.

alenah31
14. okt 2021

@natalienka12 niekomu nevysvetlíš....pre nich je tehotenstvo choroba a sú nedotknuteľné. Jedna kočka tu na MK sa tu permanentne sťažuje a podávala na SP už 4x odvolanie, lebo jej nepriznali tehotenskú dávku. Ona nesplnila podmienku v 13tt, ale až v 16 tt a akosi nevie pochopiť, že to už nikoho nezaujíma - že podmienku musí splniť tak ako píše zákon o SP - "podmienka splnená ku dňu nároku - v 13tt".

natalienka12
14. okt 2021

@alenah31 Na Slovensku kazda ked otehotnie tak chce ostat doma, brat vsetky davky a byt doma aspon 10 rokov. Pritom je dokazane, ze uz po polroku clovek straca pracovne navyky. Potom sa nedivme, ze zenu po rodicovskej nikto nechce.

natalienka12
14. okt 2021

Aj tato slecna, je po skole, ani vydata nie je, ale chcu s “priatelom” babatko….vsetko vraj maju vyriesene. Naozaj? Mne je to jedno, ale za 2 roky bude vyplakavat, lebo lebo lebo…

alenah31
14. okt 2021

@natalienka12 ja sa nedivím, ja mám jednu doma na nepl. voľne po skončenej RD, aby mohla poberať pandemický RP a jej dcéra už má 4 roky a 3 mesiace - choré, že toto štát dovolí, jej ten rodičák fakt vyplácajú!!! Len dúfam, že budú spätne skúmať kto skutočne nárok mal a kto nie.

domka222
14. okt 2021

Ešte ani tehotná nie si a už riešiš materskú. Možno sa nezadarí ani hneď a budeš musieť robiť ďalšieho pol roka, rok. Tak len pekne makaj ďalej, nie je riešenie sa hodiť na PN a pýtať potom dávky. Je lepšie si čo to najprv našetriť a nespoliehať sa to, že vraj niečo dostanem

elizabet173
14. okt 2021

@natalienka12 asi tak ☹

sissy27
14. okt 2021

@miskamicha prečítaj si môj príspevok ešte raz, alebo ešte lepšie - prečítaj si zákonník práce. Ak neexistuje vhodnejšia pozícia, zostáva tehotná doma a beží jej plný plat bez obmedzení.
PN = Práce Neschopná, čo ale tehotná nie je automaticky. A naozaj ma udivuje, že práve v zdravotníctve ide napr. sestrička na PN len preto, že je tehotná. Som žila v tom, že lekári presne vedia, za akých okolností je nárok na PN a kedy to už je v podstate podvod.

ivkazba
14. okt 2021

@alenah31 @sissy27 baby (reagujem na to, čo píšete miskamicha), otázne je, či jej práca je naozaj nevhodná pre tehotnú. Lebo na to, aby ostala doma s platom, musí mať potvrdenie od lekára, že jej práca nie je vhodná tehotnú a môže ohroziť tehotenstvo. A to je často problém. Že práca nie je až taká riziková, že skôr je to o tom, že dotyčná nechce robiť hoci by mohla.

ivkazba
14. okt 2021

@hela335 dolly sa ťa pýtala, či máte všetko poriešené, bývanie, úspory atď. Viem, že si sa na to nepýtala, ale radíme preto, lebo máme o dosť viac skúseností ako ty. Je skvelé, ak chce žena dieťa. Len si odpovedz, že ak sa za rok rozídete, či máš svoje bývanie, či máš dostatok finančnej rezervy a všetkého, aby si dieťa vychovávala sama. Lebo modrý koník je plný príbehov mladých žien, ktoré z lásky otehotneli a potom ostali samé s deťmi a u rodičov.

hela335
autor
14. okt 2021

@ivkazba tak myslím si že robiť v podmienkach kde je - 19 °C a nakoľko ide o prácu v sklade kde aj nakladáš tovar ktorý musíš nakladať a hnať sa na výkon je práca ktorú by nemali robiť počas tehotenstva, tu neide o to žeby som nechcela robiť, robíš od svojich 15 rokov a čoskoro budem mat 24 čiže aj peniaze aj bývanie je tam všetko poriešené

ivkazba
14. okt 2021

@hela335 ja som ohľadom podmienok práce nepísala o tebe, ale o miskamicha, takže treba čítať poriadne. 😉

miskamicha
14. okt 2021

@sissy27 nie kazdy zdravotnik ma dobre podmienky na pracubaj v twhotenstve..zvlast nie lekar na infekcnom 😉 v tom pripade neexistuje preradenie inde ale ani ta nik nenechá doma. Zena ktora sa snazi o dieta niekolko rokov a niekolkokrat potrati nebude predsa riskovat nejaku nemocnicnu pliagu aby zas o dieta prisla ked sa to konecne podarilo. Pekny den

sissy27
14. okt 2021

@miskamicha zákonník práce platí aj pre zamestnávateľov v zdravotníctve. Takže áno, máš zákonný nárok zostať doma ak pre teba nie je vhodnejšie miesto. Že sa necháš dotlačit do PN, na ktorú ani nemáš nárok ale je výhodnejšia pre zamteľa a pripravíš sa tým o peniaze aj vychádzky, je tvoj problém a tvoja hlúposť. Pekný deň 🙂

natalienka12
14. okt 2021

@sissy27 lekár musí napísať, že práca výslovne ohrozuje tehotenstvo! Inak žiadny nárok na to, aby zostala doma za plný plat nie je

natalienka12
14. okt 2021

@hela335 však píšeš, že máš už odrobené 5 mesiacov a si tesne po škole a zrazu robíš od 15 rokov a máš 24😀

hela335
autor
14. okt 2021

@natalienka12 po vysokej škole a myslela som tým popri skole brigády čo som mala 🤦‍♀️tak nechápem v čom je problém

89katka89
14. okt 2021

@hela335 skus odpracovať aspoň 9 mesiacov resp.1 rok a potom riešite babatko,
ak by si teraz otehotnela a keďže ide o tvoju prvú prácu ( predpokladám ze máš ročnú zmluvu tak ta aj tak prepustia. Ak máš prácu na dobu neurčitú, tak je to iný prípad. Predpokladám ze tvoja firma ma aj administratívnu prácu ( robíš v sklade ,takže logistika ? ) budú musieť ta preradiť na inu pozíciu, potom by som už neriešila nič. Dôležité je akú máš teraz zmluvu.

alexandra2468
14. okt 2021

@hela335 odpoveď je áno 😃 vlastná skúsenosť.