Budem mať nárok na materskú a vyšší rodičovský príspevok?

lenmajka
14. júl 2020

Ahojte.. Som vedená na upsvar od januára, vyčerpala som jeden deň dovolenky.. V marci som ostala tehotná, termín mám v decembri.. Budem mať nárok na materskú a tým aj vyšší rodičovský príspevok? Bude mi stačiť ten jeden deň obnovenia poistného?? Ďakujem..

ivkazba
14. júl 2020

Kedy si čerpala dovolenku, ak si vedená na upsvar?

lenmajka
autor
14. júl 2020

@ivkazba doplním.. Predtým som bola na rodičovskej dovolenke.. 3.1.som čerpala dovolenku a od 4.1.som vedená na upsvar

ivkazba
14. júl 2020

Chápem, čiže pracovný pomer ti skončil 3.1. a otehotnela si v marci. Nemáš v tomto prípade nárok na MP. Na to by si musela mať buď aktívne poistenie alebo byť v ochrannej lehote. Ochrannú lehotu by si stíhala, ak by si otehotnela ešte počas pracovného pomeru.

ukulela
14. júl 2020

no neviem - hadam sa ti ozvo baby, co su v tom doma, ale mne logicky vychadza: nemas aktivne nemocenske poistenie, a nesplnas ani ochrannu lehotu, takze za mna nie, materska ti aktualne nevyjde.

damtiporiti
14. júl 2020

@lenmajka no keď si otehotnela počas evidovania na Upsvar tak na základe čoho chceš materskú a vyšší RP?

ukulela
14. júl 2020

... rieseim by bolo asi sa aspon pro forma zamestnat u niekoho/znameho - a zalezi teda, kolko poterbujes dni NP, resp z akeho platu by si chcela matersku. ak by ti stacilo z minulorocneho(ak si teda pracovala cely rok a mas aspon 270 dni NP), tak asi len obnovit nemocenske poistenie na par dni, ak by si chcela vyssi vymeriavaci zaklad, tak potrebujes aspom 90 dni NP (takto si vies vyriesit aj max matersku) ...

lenmajka
autor
14. júl 2020

Ďakujem.. Chápem ze nemám aktívne NP, myslela som ze ten jeden deň obnovenia poistného mi postačí.. Niekde som to zachytila.. No zjavne zle

lenmajka
autor
14. júl 2020

@damtiporiti dúfala som, že mi postačí ten jeden deň obnovenia poistného..

ivkazba
14. júl 2020

@lenmajka ten 1 deň obnovenia poistenia by ti postačoval v prípade, že si vtedy už bola tehotná

lenmajka
autor
14. júl 2020

@ivkazba aha.. Ok, ďakujem..

lenmajka
autor
14. júl 2020

@ukulela minulý rok som bola na rodičovskej dovolenke

ukulela
14. júl 2020

@lenmajka aha, tak to je uz na mna komplikovane - su tu mudrejsie baby - pripadne sa zbehni opytat na socialku, ci ma vyznam sa este zamestnat a na ako dlho (lebo takto neviem, ci ti iba staci, aby si mala aktivne NP, alebo by tam bolo treba uz aj tie dni, ktore nemas sanc nejako doplnit, ... najdi diskusie, kde ku materskym radia zalka a evittam a oznac ich, hladaj diskusie k max materskej a pod. )

lenmajka
autor
14. júl 2020

@ukulela ďakujem

lenmajka
autor
14. júl 2020

Ešte ma zaujíma, ak sa mi nepodarí zamestnať, môžem ísť na PN? Tento mesiac mi končí podpora.. Bude mi PN vôbec vyplácaná?? Ak by som šla od augusta, budem v ochrannej lehote 8 mesiacov od podania výpovede??

ukulela
14. júl 2020

@lenmajka ochranna lehota na PN je len 7 dni myslim (nech ma opravia, ked sa mylim, aletak si to pamatam. je ine ochranna lehote pre matersku a ine pre PN)

mima1
14. júl 2020

Ten 1den ti postacoval nato aby si dostavala podporu myslim. Na matersku musis mat 270dni Np za posledne dva roky tusim a aktivne NP. Ja som mala pocas prvej materskej rodicovskej prac.pomer. Po rodicaku som ho ukoncila bola som vedena pol roka na urade prace dostavala som podporu. Medzi tym som otehotnela. Ako mi vyprsala podpora pol roka som sa cca v 5mesiaci zamestnala ako pise
@ukulela a platila som si odvody. Tak som dosiahla narok na matersku a vyssi rodicak. Inak by som nemala ani matersku ani vyssi rodicak

draik
14. júl 2020

@lenmajka
Nárok na materské, hoc v minimálnej sume, môžte získať. Ak budete mať ku ku koncu roka 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pre pôrodom (čo splníte, ak ste boli zamestnaná napr. celý minulý rok), tak stačí pred nástupom na MD uzatvoriť dobrovoľné poistenie z minima.
Ochranná lehota 8 mesiacov sa uplatňuje vtedy, ak by ste boli tehotná v čase zániku nemocenského poistenia (skončenia PP).
Čo sa týka dávky v PN - môžte sa tiež prihlásiť na DPN v balíku aj skôr, ale dávka v PN by tiež bola z minima.

mima1
14. júl 2020

@lenmajka podla mna nie PN by nemali z coho vyplacat kedze nemas aktivne NP. Ale neviem 100%

ukulela
14. júl 2020

@draik a ako je to, prosim, v pripade, ked bola minuly rok na rodicovskej? teda nie odpracovane, ale pracovny pomer trval?

lenmajka
autor
14. júl 2020

@draik bola som na rd minulý rok.. A co je to prosím dpn balík?

alenah31
14. júl 2020

@lenmajka OL pre prípadnú PN by v tvojom prípade bol 1 deň - nakoľko len jeden deň po RD si nastúpila do práce. Lenže ty si sa evidovala na ÚP - ďalšiu ochrannú lehotu nemáš. OL 8 mesiacov sa vzťahuje pre tie, ktorým už počas tehu skončil PP a vzniká im nárok na materské. Nárok na PN máš, ale nemáš nárok na výplatu nemocenskej dávky. Čiže môžeš byť PN, ale v tvojom prípade nebude platená. Jedinou výhodou v tvojom prípade bude, že počas PN sa nemusíš hlásiť na ÚP.

draik
14. júl 2020

@ukulela
Na účely splnenia podmienky 270 dní sa počíta aj obdobie RD.

mima1
14. júl 2020

@ukulela tych 270dni sapocita aj z rodicaku

mima1
14. júl 2020

@lenmajka dnp je dobrovolne nemocenske poustenie ktore si mozes platit

lenmajka
autor
14. júl 2020

@mima1 aha.. Super, ďakujem.. A koľko to je mesačne??

draik
14. júl 2020

@lenmajka
Nie je možné uzatvoriť samostatne len DPN, ale len v balíku s ďalšími poisteniami. Pri pár dňoch to nehrá veľkú rolu.
Inak je tu o tom xyz diskusií, stačí čítať a zariadiť sa podľa toho. Zbytočné opakovanie.

alenah31
14. júl 2020

@lenmajka Minimálny vymeriavací základ je pre rok 2020 je 506,50 eur, to znamená, že ak sa chcete dobrovoľne poistiť, musíte si mesačne platiť minimálne do Sociálnej poisťovne 33,15 percent zo 506,50 eur, čo je 167,89 eur.

Maximálna materská v roku 2020 je vo výške 1498,70 EUR pri 30dňovom dni a 1548,70 EUR pri 31 dňovom dni. Je možné ju dosiahnuť aj platením dobrovoľného poistenia s mesačným vymeriavacím základom vo výške 2026 eur. Z daného vymeriavacieho základu je pre dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie mesačné poistné vo výške 671,61 eur.

mima1
14. júl 2020

@lenmajka ta najnizsia suma je asi 170€ kukni socialnu poustovnu tam ti vyhodi presne sumu

lenmajka
autor
14. júl 2020

@draik a koľko prosím ťa pred MD si mam začať platiť? A budem mať potom teda aj vyšší rodičovský príspevok?? Asi áno, ak dostanem materskú

ukulela
14. júl 2020

@draik vdaka, opat o cosi mudrejsia 🙂