Budem mať nárok na materskú?

kika_76
1. jún 2022

Poraďte prosím , 12.juna budú 2 mesiace čo pracujem , ale len na zástup počas pn , medzi tým som otehotenela.270 dni za posledné 2 roky by som mala mat.Moja otázka znie, budem mat nárok na materskú aj kebyže mám 270 dni odrobených ale už nepracujem?

sense
1. jún 2022

@kika_76 nie nebudes, jedna z podmienok je mat aktivne nemocenske poistenie, ale ak si uz tehotna tak budes v ochrannej lehote

mima172
1. jún 2022

@kika_76 Musíš spĺňať aj druhú podmienku a to mať aktívne NP alebo byť v ochrannej lehote (môj prípad - výpoveď júl 2019, ukončenie PP k 30.9
2019, v tom čase som už bola v prvom trimestri).
Ak už tehotná si a PP trvá, tak by si mala mat nárok na MD. Ak píšem zle, nech ma skusenejšie žienky opravia 🙂

mima172
1. jún 2022

@sense Keď je žena tehotná už počas trvania PP, tak je v ochrannej lehote, tj ma nárok na materskú (môj prípad).

kika_76
autor
1. jún 2022

@mima172 🙂 čiže ak by sa nahodou dotyčná vrátila z pn , a mna by chceli preložiť , čo by som odmietla, teoreticky by som dostala výpoveď , tak to nevadí , som v ochrannej lehote, správne to chápem ?🙈

lucka_ke
1. jún 2022

áno si v OL, neboj

sense
1. jún 2022

@mima172 ved som jej napísala ak už je tehotná je v ochrannej dobe, a v ochrannej dobe nárok ma

mima172
1. jún 2022

@kika_76 Keďže už tehotná si, tak tak áno, všetko je v poriadku 🙂 Ak si chceš byť 100% istá, tak si zavolaj na sociálku, mne vždy dobre poradili 🙂
@sense ja som reagovala na úvod "nie nebudeš". Len, aby to autorku nepomýlilo.

sense
1. jún 2022

@mima172 nebude ak nebude mať aktívne nemocenské poistenie, ak je zamestnaná čiže ma aktívne NP a je tehotná tak je v ochrannej lehote. Treba si prečítať celý príspevok nie len prvé dve slova