Budem mať nárok na materské?

25. jún 2024

Ahojte. Vcera som bola zaniest papier na materskú a ostala som trošku zaskočená.. odrobené mam presne 273 dni (od začatia pracovnej doby do vypovede) este pocas prace som otehotnela, ale dozvedela som sa to, už ked som nepracovala.. (samozrejme, ze pocas prace som bola aj OČR aj PN aj som si čerpala dovolenku) bábätko bolo plánované, ale skôr sa nedarilo.. tehotenský poberam, ja si myslím že na md narok mám, ale je to naozaj tak ?

melanta
25. jún 2024

Áno, máš. Do 270 dní sa počítajú aj dni, kedy si bola ON či OČR ako aj dni dovolenky.

wejuska7910
25. jún 2024

A povedali ti ze nemas narok?

autor
26. jún 2024

@wejuska7910 nie, to mi nepovedali, len som v ochrannej lehote , a ona si ohladom ochrannej lehoty cosi overovala, lebo ze je 180 dní (co v mojom pripade by bola ukoncena 29.4.) Takze som tomu nepochopila

melanta
26. jún 2024

Ochranná lehota 180 dní znamená, že si chránená ešte 180 dní po ukončení pracovného pomeru. Čiže ak otehotnieš do 180 dní od skončenia PP, máš nárok na tehotenské aj materské (teda samozrejme ak spĺňaš 270 dní poistenia). Ty si otehotnela ešte počas trvania PP, píšeš tak. Takže ty ani nepotrebuješ ochrannú lehotu, čiže je to v poriadku.

wejuska7910
26. jún 2024

Ol sa vztahuje po ukonceni pp,co sa na trba nevztahuje kedze si otehotnela este pocas trvania pp.je to vporiadku narok mas 😉