Bude problém, keď som nedala do práce vedieť dátum nástupu na materskú?

zazrak1991
6. sep 2022

Ahojte ,som v 30 týždni ,za 3 týždne nastupujem na materskú ,ale ja som vôbec nevedela že by som mala dať do práce vedieť dátum už skôr (ani ho neviem ,doktor povedal že to vypočítame na ďalšej poradni ,ktorá je o 3 týždne a rovno mi aj dá žiadosť ) Doktora som sa pýtala či treba niečo do práce ,a vraj nie . Teraz som niekde čítala že som to mala dať vedieť mesiac pred nástupom ...môžem mať z toho problém ? Môže mi zamestnávateľ kvôli tomu nepodpísať žiadosť o materské ? Som druhý krát tehotná ,ale pri prvom som nič pred materskou vedieť nedávala ,žiadosť spolu s ukončením PN som zamestnávateľovi poslala poštou a žiadny problem nebol ,teraz robím ale inde ...

pukina
6. sep 2022

@zazrak1991 zamestnavatelovi oznamujes nastup na matersku prave ziadostou o materske a zamestnavatel ma povinnost ju prevziat a na SP nahlasit. Presny nastup oznamovat vopred nemusis, aj ked je z mojho pohladu neseriozne zamestnavatela o tom vopred neupozornit.

zazrak1991
autor
6. sep 2022

@pukina tak on vie ze na tú materskú v septembri pôjdem ,akurát že som mu to nedala vedieť mesiac vopred písomne

pukina
6. sep 2022

@zazrak1991 pisomne oznamenie tehotenstva je vyhoda pre teba, kedze to mas na papieri od zamestnavatela potvrdene, v pripade, ak by ti nechcel poskytnut "vyhody" plynuce zo Zakonnika prace ohladne prace v tehotenstve. Ale nie je to ziadny oficialny a zavazny dokument, tym je prave ziadost o materske

zazrak1991
autor
6. sep 2022

@pukina ďakujem pekne za odpoveď 🙂

vierkainka
6. sep 2022

A oznamuje sa písomne vopred materská zamestnávateľovi ,ak som na rizikovom?Kazdy mesiac odovzdávam načas prechodku,no uz v októbri nastupujem na matersku.A tlačivo mi da lekár, alebo ako? Ďakujem

zazrak1991
autor
6. sep 2022

@vierkainka ja tiež som na rizikovom ,len som mu povedala v 3 mesiaci že v septembri nástupim na materskú ,inak ako píšem nevedela som že to mám písomne oznámiť ...a áno ziadost o materské ti dá doktor

vierkainka
6. sep 2022

@zazrak1991 ďakujem