Akú môžem mať materskú počas živnosti?

kg86
17. dec 2015

Dobry den, som zivnostnicka- v maji mam termin porodu. Mam pausalny plat 1100 eur mesacne- riadne splacam odvody a dane. Neviete cca kolko mi vyjde materska? Plus mozem pocas prvého pol roka dostavat aj matersku aj pracovat? Dakujem za odpoved.

draik
17. dec 2015

70% z vymeriavacieho základu, z ktorého platíte odvody do SP. SZČO "plat" nemá, je to iba jeho príjem, ktorý nie je rozhodujúci, na rozdiel od mzdy zamestnanca, pre výpočet odvodov.

havana_frost
18. dec 2015

Si živnostník (szčo) alebo zamestnanec? Si zamestnaná vo vlastnej firme? Ak máš plat z ktorého platíš dane a odvody - tak si zamestnanec. Ak si szčo tak platíš odvody do SP z príjmu živnosti. Neviem, či robíš jedno alebo druhé, alebo oboje.
Materské môžeš žiadať z oboch typov činnosti, dokonca z oboch súčasne - ak spĺňaš pre každé samostatne podmienku 270 dní nem. poistenia. Ako szčo môžeš poberať materské a pracovať (resp. mať príjem). Ako zamestnanec nie.
Výška materského bude 70% z vymeriavacieho základu (70% z hrubého platu, pri szčo je to 70% z VZ z ktorého odvádzaš odvody na nemocenské poistenie), maximálne však cca 800 €. Maximum platí aj v súčte, dostaneš max. jednu maximálnu materskú, aj keby si mala poistné pomery dva.

dena1973
18. dec 2015

@kg86 Nepíšeš presne od kedy si platíš odvody do nemocenského poistenia...
Aby si mala nárok na materské musíš spĺňať podmienky pre jeho nárok:
1. podmienka : 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
2. podmienka : trvanie aktívneho nemocenského poistenia ku dňu nástupu na materské resp. splnenie ochrannej lehoty pre tehotné
Ak tieto podmienky splníš, tak nárok na materské vznikne. Výška materského je od 1.1.2016 70% z vymeriavacieho základu.

Ak ti vznikne nárok na materské a nemocenské poistenie si platíš ako samostatne zárobkovo činná osoba, tak môžeš poberať aj materské a taktiež pracovať.
Ak si zamestnancom a platí za teba odvody na nemocenské poistenia zamestnávateľ, tak popri materskej môžeš pracovať, ale nie na to isté nemocenské poistenie (tú istú pracovnú zmluvu), z ktorého si nastúpila na materské. V tomto prípade aby si mohla popri materskej pracovať musíš uzatvoriť novú pracovnú zmluvu buď u toho istého zamestnávateľa resp. môžeš pracovať aj u iného zamestnávateľa.

chilli21
18. dec 2015

@dena1973 ahoj mozem sa ta spytat aj ja? som SZCO, nemocensky poistena od r.2014. Tiez mam termin porodu maj 2016,z prijmu z ktoreho obdobia sa mi bude pocitat materska? Na stranke SP som nasla ze rozhodujuce obdobie je predchadzajuci kalendarny rok. Ale ked som sa na to pytala na SP, tak mi bolo povedane ze z prijmu z roku 2014, z ktoreho som platila odvody, tak som z toho nejaka zmatena. Ako to vlastne je?

evittam
18. dec 2015

@chilli21 No dávaš málo info a keďže je toto otázka, tak každý môže prispieť len raz. Pokiaľ tvoje NP trvá a platíš z minima ako SZCO, tak budeš mať aj minimálnu MD.

anetap1234
19. dec 2016

Ahojte, vedeli by ste mi poradit, zaciatkom buduceho roku si otvaram zivnost na podnikanie, kedy budem nasledujuci buduci rok oslobodena od odvodov do SP ako zacinajuca SZCO, ale je mozne, ze otehotniem, co mam v plane, kedze vek tlaci 🙂. Chcela by som sa spyat, co v taktomto pripade, keby som zaroven otehotnela a koncom roku isla na matersku, z akeho vymer.zakladu, sa mi bude ratat materska a ci vobec budem mat na nu narok , kedze budem rok zacinajuca zivnostnicka a oslobodena od odpovod. Vopred dakujem damy za radu damy ...

majusqa77
19. dec 2016

@anetap1234 na matersku narok mat nebudes

anetap1234
19. dec 2016

Vobec nic ? Lebo to budem v podstane "oslobodena" od odvodo, nie neplatca :OO

majusqa77
19. dec 2016

@anetap1234 lebo nebudes mat 270 dni nemocenskeho poistenia. jedine ze si to budes platit

anetap1234
19. dec 2016

pfu ha, a v takomto pripade z akeho vym.zakladu sa mi bude pocitat materska ?

majusqa77
19. dec 2016

@anetap1234 z takeho, z akeho budes platit odvody

jajawka
11. jan 2017

Prosim o radu. Pracujem ako SZCO a platim si minimalne odvody cca 200 € (vypocitane z minimalneho vymeriavacieho zakladu, ktory je 441,50 €) do zdravotnej a socialnej poistovne. V pripade materskej dostanem 70 % z vymeriavacieho zakladu - 441,50 alebo prichadza do uvahy aj danove priznanie, resp. mesacny prijem zo zivnosti? Je mozne tuto matersku zvysit, ak len planujem tehotenstvo? Dakujem.

draik
11. jan 2017

Z vymeriavacieho základu, z ktorého platíte odvody.

dena1973
11. jan 2017

Narok na materske vznikne,ak bude splnena podmienka 270 dni nem.poistenia v poslednych 2 r. pred porodom.
Pri vypocte sa bude vychadzat z vymeriavacich zakladov, z ktorych sa platilo poistne na nemoc. poistenie z predchadzajuceho kal. roka pred nastupom na materske.
@jajawka

lenka_sz
12. jan 2017

Ahojte, prosím vás ak si tento rok otvorím živnosť a budem si platiť dobrovoľné poistné do SP vo výške 300 eur. Viete mi prosím povedať akú približnú materskú budem mať, ak by som išla na materskú budúci rok?
Potrebovala, by som vedieť koľko si mám platiť, aby som aspoň niečo dostala. ďakujem 🙂

evittam
12. jan 2017

@lenka_sz 70percent z VZ,z ktoreho budes platit odvody.

lenka_sz
12. jan 2017

dakujem to viem, takze ked 300eur je priblizne 33% tak 100% je 909 a z toho budem dostavat 70%..ano?
to je fakt len narychlo spocitane, vychadza to okolo 630 EUR.
ratam to spravne?

lenka_sz
12. jan 2017

ked sa ti to paci, tak je to asi spravne, ze? 🙂
@evittam

evittam
12. jan 2017

@lenka_sz Ano, ak budes platit odvody z VZ 900Eur, a budes mat splnene vsetky podmienky naroku na MD.

lenka_sz
12. jan 2017

@evittam dakujem velmi pekne za odpoved

evittam
12. jan 2017

A samozrejme ak budes mat DNP minimalme 26 tyzdnov pred nastupom na MD.

lenka_sz
12. jan 2017

@evittam jasne, dakujem este raz 🙂

katka13122
12. jan 2017

ak som spravne pochopila,tak pocas materskej moze byt praca na zivnost..?

lenka_sz
3. feb 2017

@katka13122 ano moze 🙂

katka13122
3. feb 2017

@lenka_sz a pracovat na dohodu?

dena1973
3. feb 2017

@katka13122 Dá sa aj na dohodu, ak s tej istej dohody nebol nástup na materské.

katka13122
3. feb 2017

@dena1973 nebol.nastup bol z riadnej zmluvy na neurcito a teraz je muz na matetskej a ma moznost na par hodin pracovat

havana_frost
3. feb 2017

@katka13122 môže

jajagaja
2. sep 2017

Vie mi niekto prosim poradit???Skoncila som matersku a presla na rodicak. Muz je zivnostnik, no zacal od 1.9.2017 pracovat na zmluvu v tej istej firme. Chcel by ist na matersku samozrejme po 90 dni odpracovania. Aku matersku bude mat, ak zo zivnosti platil do SP 179 Eur a teraz nastupny plat ma 1200 eur? Ma si zrusit zivnost, aby sme dosiahli tu najvysiu matersku? Ja by som sla medzi tym na podporu a muz by opat pracoval na zivnost aj pocas mazterskej.
Dakujem za radu 🙂