Akú materskú dostanem?

1. okt 2020

Ahojte. Ak mi v práci znížia posledné 4 mesiace pred materskou mzdu, bude sa mi to rátať do priemeru materskej? Ďakujem.

draik
1. okt 2020

Málo infomácií - môže a nemusí.

autor
1. okt 2020

@draik a aké info sú potrebné?

c_est_la_vie
1. okt 2020

V prvom rade ti mzdu môžu znížiť len s tvojim súhlasom ( to platí na všetkých zamestnancov) a ak si tehotná, tak ťa prakticky nemôžu vyhodiť ak nebudeš súhlasiť ( pokiaľ firma nezaniká alebo nestahuju prevádzku).
To samozrejme platí v prípade že mzdu máš všetku podľa zmluvy, prípadne ju nemáš rozdelenú na bonusy/ osobné ohodnotenie, to je nenarokovatelna zložka.

Ak vo firme robíš dlhšie ako od 1.1.2019, materská sa bude rátať z príjmu za rok 2019. Ak kratšie tak áno, ovplyvňuje to materskú.

autor
1. okt 2020

@c_est_la_vie Ďakujem pekne za vysvetlenie.
Znížili mi plat s mojim súhlasom z určitých dôvodov. V aktuálnej firme som od 1.11.2019, takže si mi v podstate zodpovedala moju otázku, že materská bude zníženým platom ovplyvnená. Ďakujem.

lienocka2808
1. okt 2020

@c_est_la_vie nemyslela si ak vo firme robi dlhsie ako od 1.1.2020? ja mam dojem, ze sa jej materska bude ratat z platu za rok 2019. este je myslim dolezite, kedy nastupuje na matersku, ci este tento rok, alebo az buduci.

c_est_la_vie
1. okt 2020

@lienocka2808 nie nemyslela. Z platu z predchádzajúceho roku by sa jej rátala len keď odrobi celý rok, čiže ak by tam bola od 1.1.2019.
Zvyšok závisí od toho kedy nastupuje na md- ak 2020 tak sa ráta od novembra 2019 do nástupu na md. Ak na md nastúpi 2021 tak sa ráta z platu za rok 2020, ale v oboch prípadoch má zmena vplyv.

Ak máš iba dojem tak neopravuj.

lienocka2808
2. okt 2020

@c_est_la_vie ja ta neopravujem, vsimla si si ten otaznik? To je opytovacia veta. Ale ani tvoja rada, ze ked pracovala dlhsie ako od 1.1.2019 tak sa jej materske bude automaticky vyratavat v prijmu za r. 2019 nie je tak celkom spravna. Zalezi na tom, ci a kolko dni bolo platene zdravotne poistenie.

c_est_la_vie
2. okt 2020

@lienocka2808 tak nemocenské sa určite platilo nad 90 dní pokiaľ nie je študent a naozaj som nepredpokladala extrém že by bola zamestnaná rok a odrobila menej ako 90 dní.
V druhom rade keď sa už ideme chytať za slovíčka- tvoja domnienka bola na 100% zlá, moja platna pre drvivú väčšinu prípadov. A keďže už autorka doplnila info že dlhšie než od januára 2019 tam nepracuje, tak bolo ozaj irelevantné zamyslanie nad ďalšími možnosťami, keďže bolo jasné že materská sa nebude rátať iba z roku 2019.

Okrem toho citovanie článku s príkladmi rokov nie je dokaz, keďže v úryvku nevidno kedy bol článok vydaný a či vôbec ráta s možnosťou nástupu na md v roku 2021, alebo sa vzťahuje len na md 2020. Lebo tentokrát mám ja pocit že je to úryvok z knihy materská 2020 od mihala a síce princíp je stále rovnaký, ale nedá sa riadiť odvolaním na roky ak je nástup na md v inom roku.

autor
2. okt 2020

@c_est_la_vie Áno, nemocenské sa platilo nad 90 dní, nie som ani študent, normálne zamestnaná 😀 len som v tom mala mierny guláš či sa materská ráta z posledných 12 odrobených mesiacov alebo ako to vlastne je, preto aj moja otázka. Na materskú idem až v januári 🙂 Takže ti veľmi pekne ďakujem, odpovedala si mi na všetko čo som potrebovala vedieť, keďže vo všetkom som sa našla a tvoja odpoveď bola jasná 🙂

c_est_la_vie
2. okt 2020

V pohode, ja rozumiem, tie ďalšie komentáre boli pre tú druhú kočku. Ak na md nastupujes 2021 tak VZ je z príjmu za rok 2020.
Ak by si náhodou bola PN tak PN ti materskú neznizi.. veľa šťastia s bábätkom 😉

lienocka2808
2. okt 2020

@c_est_la_vie este raz opakujem. V mojom komentari bola otazka, nie konstatovanie. Ano mas pravdu, ale dovolila som si este doplnit k tvojmu komentaru podmienky, pri ktorych by skutocne platilo, to co pises, ze to nie je na 100percent, aj ked je to male percento pripadov.