Ako vybaviť príspevky?

adriel22
3. jan 2013

Ktore prispevky vybavit ako prve pri narodeni dietata?
Viem ze narok mam na rodicovsky prispevok cca 197eur
pridavok na dieta cca 20 eur
prispevok pri narodeni dietata je cca 200 eur (toto neviem presne)
pripevok pri narodeni prveho dietata cca 600 eur (vyplacany ked sa dieta dozije 28 dni)

zuzi0911
3. jan 2013

@adriel22 ahoj ked pojdes na matriku vybavit rodny list tsk uz tam ta poslu. Vybavit prispevok.a potom na urade ti daju papiere a povedia co kde mas dat potvrdit a zaniest.

adriel22
autor
3. jan 2013

@zuzi0911 no to viem ze oni ma poslu,len aby som bola pripravena a ake papiere mam mat,lebo som si vytlacila na tie vsetky prispevky

zuzi0911
3. jan 2013

@adriel22 papiere ti daju oni.aj ked ja uz si yo az tak dokladne nepamatam kde ist no oni ti yo povedia.

adriel22
autor
3. jan 2013

@zuzi0911 🙂)) no to si mi velmi nepomohla,ale aj tak diky

simca06022011
3. jan 2013

@adriel22 vsetko dostanes, pripadne presny popis byva aj v knizkach co sme dostali v porodnici a aj na matrike. Budes potrebovat rodny list, rovno si ho prefot niekolkokrat... obciansky... a to je vsetko. Tlaciva vypisane mozes rovno doniest s tym z netu vytlacene, nebudes musiet behat hore dole... ja som to vybavila vsetko na 2x... Inak na tych tlacivach mas napisane vsetko co potrebujes, tak si precitaj...
Najskor si vybavis rodicovsky a prvy prispevok pri narodeni - tam ti treba rodny list, obciansky, vypisane tlacivo a to je asi vsetko. V druhom prispevku potvrdenie od gynekologa a od pediatra (ak si to dobre pamatam) - vybavis si to v poradni a na kontrole. vsetko som to vybavovala na jednom mieste. A este som potrebovala potvrdenie o materskej zo socialky.
Podla mna je tiez lepsie si to nachystat vopred a potom nemusiet behat hore dole 🙂

adriel22
autor
3. jan 2013

@simca06022011 vsak to ze vopred aby som vedela a na nic nezabudla. vsetky tie tlaciva treba odniest osobne?

simca06022011
3. jan 2013

@adriel22 no ked ti bude nieco k niektorej ziadosti chybat tak ti to nevezmu, cize radsje si to vezmi naraz, oni ti povedia co a ako
samozrejme ze nebudes mat na prvej navsteve vsetko komplet, lebo potvrdenie od detskeho by malo byt az po tych 28 dnoch...

adriel22
autor
3. jan 2013

@simca06022011 jasne chapem,🙂

zuzi0911
3. jan 2013

@adriel22 sorry 🙂

adriel22
autor
3. jan 2013

@zuzi0911 dufam ze si sa nenahnevala? 🙂 len som cakala ze niekto napise podrobnejsie a kto si to aj pamata 🙂)))

zuzi0911
3. jan 2013

@adriel22 nie preco by som sa mala hnevat. 🙂

mirka1611
3. jan 2013

Este v porodnici, asi na druhy , tretí den príde pracovníčka matriky na izbu za tebou a dá ti podpísat papiere, opýta sa na meno malej, na údaje o manželovi, a aj ti dá inštrukcie, kde a kedy treba vyzdvihnúť rodný list .
1, najskôr na treti den, sa ide na matriku pod ktorú patrí tá časť mesta, kde sa malá narodila. Skontroluj rodný list, či je OK. Ak pojde na matriku pre ten rodný list len otec, alebo iný príbuzný, treba aby mal občiansky matky, a aj sobášny list.
2. dostanes rodny list 2X a matrikou vyplnenu ziadost o prispevok pri narodeni dietata (neviem presne, okolo 150 E )
3. s tymto ides na matriku v mieste trvaleho bydliska, kde zapises dieta na trvaly pobyt.....ak je iny ako matkin, ak nie, tak automaticky dieta ma trvaly pobyt ako matka.......a zapises dieta na evidenciu obyvatelstva a platis za neho smeti
4.-Soc, poistovna : kopia rodny list . ako potvrdenie k materskej, aby pokracovalo poskytovanie davok
- dostanes 2X ziadost, ktoru treba vyplnit k dochodkovemu poisteniu, k tomu je treba tiez kopia rodneho listu a este take potvrdenie k ziadosti . to dava pracovnicka soc poistovne, treba to tam len vyplnit a matkou podpisat a tu kopiu rodneho listu
5.- Urad prace soc.veci a rodiny, oddelenie dávok :. ziadost o rodinne pridavky . vyplnis ziadost, ktoru tam dostanes,pridas kopiu rodneho listu, kopiu karticky s cislom uctu v banke a kopiu obcianskeho preukazu matky (ak to vybavuje daky rodinny prislusnik ) mozu chciet k nahliadnutiu original obcianskeho a original rodneho listu
6 - Zdravotna poistovna : prihlasit dieta do zdravotneho poistenia . kopia rodneho listu a obcianskeho preukazu matky......treba matkin podpis
7 - zdravotna poistovna - potvrdenie o tom, ze matka bola pocas tehotenstva zdravotne poistena . - je to potrebne k ziadosti o dalsi prispevok pri narodeni dietata ( okolo 600 E )
8 - ked dieta dovrsi 28 dni zivota, tak sa podava ziadost na Urad prace soc.veci a rodiny o ten 600 E prispevok - treba vyplnena ziadost podpisana matkou, kopia karticky z banky s cislom uctu, kopia rodneho listu dietata, kopia obcianskeho preukazu matky,
sucastou ziadosti je potvrdenie formularu detskym lekarom, ze sa dieta dozilo 28 dni a dalsi formular, ktory potvrdi gynekolog, ze sa matka zucastnovala prenatalnych prehliadok.....tiez to potvrdi az po 28 dnoch,Toto vsetko sa dava na Urad prace soc.veci a rodiny

Pridavky a tie dva prispevky 150 a cez 600 eur na Urade prace , socialnych veci a rodiny....Oddelenie davok..

Je dobre : obehat to skorej a vsetky tlaciva ziadosti mat doma.....ked sa dieta narodi, povypisovat a dat matke doma popodpisovat......potom narobit zo 10 kopii rodneho listu dietata 😀 , takisto kopie obcianskeho preukazu matky, pretoze tieto veci vacsinou nevybavuje matka, ale daky pribuzny ( matka toho nie je schopne pre svoj zdravotny stav ) a ked idete na urad , mat to matkou hlavne vsetko popodpisovane
Tiez je dobre to pred odovzdanim vsetko si urobit kopie......clovek nikdy nevie :D
Hlavne sa treba poponahlat s povrdenim na materske davky a dochodkove poistenie......ostatne ma cas trebars aj o dva tyzdne po narodeni.....

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

adriel22
autor
3. jan 2013

@mirka1611 dakujeeem

tatramatka
3. jan 2013

Po narodeni cca do tyzdna sa vybavi rodny list na prislusnej matrike, vybavuje ti to manzel/partner prip. pribuzny, presne instrukcie este dostanes v porodnici. Tlaciva na dalsie prispevky si mozes stiahnut aj z internetu aspon usetris cestu, ako prvy si mozes vybavit prispevok co je cca 150€ (neviem o tom, aby sa zvysoval), dalsi prispevok cca 600€ si mozes vybavit az ked sa dieta dozije 28dni a k tomu potrebujes potvrdenie gynekologa a detskeho dr. a rodinne pridavky vybavujes napr. s tymto prispevkom. Mne to vybavoval vsetko manzel a vsetko naraz spolu, moze sa to vybavit do 6mes potom zanika narok na tieto prispevky. Co prispevok to tlacivo, ku kazdemu je treba kopiu rodneho listu, mozes si spravit aj kopiu karticky do banky, kde je tvoje c.uctu-ale to si nevzali a tvoj obciansky preukaz (kopiu som nerobila). Na kazdom tlacive je aj napisane co je este k tomu potrebne. Priblizne mesiac pred skoncenim poberania materskej ides na soc.poistovnu sa prihlasit na dochodkove poistenie-zase dalsie tlacivo+kopia rodneho listu a potom na urad prace, kde odnesies papiere na poberanie rodicovskeho prispevku (197€), k tomu je potrebne opat kopia rodneho listu a hlavne potvrdenie zo socialky o poberani materskej (od-do, nie je to list, kt. ti prisiel domov). A do 60dni musis babo nahlasit do zdravotnej poistovne.