Ako vybaviť materskú pri druhom dieťati, keď som na rodičovskej?

mirkatrencin
9. sep 2015

Ahojte, mozete mi jednoducho vysvetlit co mam kde zaniest vybavit ci co..ja som uz tolko toho precitala ze mam z toho taky gulas...potrebovala by som to napisat jak pre hlupacika 🙂
Takze som na rodicovskej dovolenke s prvym babom. V augute 2016 bude mat 3roky. Termin mam zatial na 25.4.2016 cize by som mala mat narok na materske nakolko som stale zamestnana. Takze zamestnavatelovi mam poslat oznamenie o nastuoe na matersku ked budem vediet kedy aj o ofotenou tehu knizkou a potom?
Treba ist s nejakym papierom na socialku ci co a tam povedat, ze som pred nastupom na matersku nech mi stopnu rodicak a zacnu vyplacat materske? A to zaniest na urad ci ako?
Prosim poradte..dakujeeem

slavik
9. sep 2015

Keď nastúpiš na materskú (6 týždnov pred pôrodom) dostaneš papier od lekára, ktorý odovzdáš zamestnávatelovi. Ten ťa zahlasuje na sociálke. Zo sociálky dostaneš výmer na materskú to treba zaniesť na úrad práce. Ja som išla hned ked som vedela termín nástupu na materskú na úrad práce nahlásiť že vtedy a vtedy nastupujem na materskú aby mi stopli rodičovský. A ked mi prišiel výmer len som to ta doniesla ofotené. Keďže si stále zamestnaná tak budeš mať aj nárok na príspevok na starostlivost. Na to sa potom pýtaj, lebo väčšinou to nehovoria.

majusqa77
9. sep 2015

a dnom nastupu na matersku sa treba odhlasit na socialke z dôchodkového poistenia

petruska1212
9. sep 2015

@slavik ja som vsetko tak robila ako pises, a posielaju mi aj matersku aj rodicovsky. cakam este ale uz asi 3 mesiace tak to prislo. to oni spravili chybu a ja neviem ci nahlasit. aj ked budem musiet neskor asi vratit ked pridu na to. inac ten kocikovy prispevok mi prislo rozhodnutie, aj materska vsetko vybavene, ale posielaju aj rodicak.tak neviem

slavik
9. sep 2015

@petruska1212 ten rodičák určite budeš musieť vrátiť. Asi by si im mala nahlásiť že spravili chybu.

majusqa77
9. sep 2015

@petruska1212 urcite to budes musiet vratit. a radsej si este rychlo poziadaj o príspevok na starostlivost, na ten mas narok

barny
9. sep 2015

@petruska1212 keby tebou to nahlasim, urcite to budu ziadat spat, mozu aj o rok ak to zistia

bonaqa2013
9. sep 2015

@petruska1212 ha ha tebe posielajú e preto navyše, lebo máš 2 deti do 2 rokov. to aj mne tak posielali - len sa nepamatám koľko.... Ako náhle staršie dieťa bude mať 2 roky - prestanú posielať. 😉

majusqa77
9. sep 2015

@bonaqa2013 príspevok na starostlivost mozu a nie rodicak. 6tyzdnov po porode a 41€.. ..a nie 203 🙂

barny
9. sep 2015

@bonaqa2013 ale to posielaju tusim 40 alebo 60 eur a len par mesiacov, nie cely rodicak 🙂

petruska1212
9. sep 2015

Tak ja som z toho teraz jelen.pockam este tento mesiac co nabehne a zajdem tam po info

petruska1212
9. sep 2015

@bonaqa2013 si si ista?brala si aj matersku aj rodicak sucasne? Starsia bude mat 2 vo februari tak neviem

bonaqa2013
9. sep 2015

@petruska1212 nie rodičák a materskú som súčasne NEBRALA.

petruska1212
9. sep 2015

@bonaqa2013 maly ma 3 mesiace,nanho by som mala brat matersku,nie?

bonaqa2013
9. sep 2015

MD na malé bábo áno.

terus00
9. sep 2015

@majusqa77 prosim ta, co je ten prispevok na starostlivost? Kedy sa dostava? Vdaka. Maly bude mat 19 mesiacov, ked sa nam narodi druhe. Budem mat aj ja na to narok? Tiez som zamestnana.

airambe
9. sep 2015

@majusqa77 môžem sa spýtať, čo je to ten príspevok na starostlivosť?

24daniela24
9. sep 2015

Baby a ak budem prechadzat z rodicovskej na rodicovsku tiez treba ist do sociálnej poistovne kvôli doch.poisteniu? A narok na tu davku o starostlivost o dieta ma len zamestnana matka? NAkolko mne nepredlzili prac.zmluvu pocas rodicovskej. DAkujem

majusqa77
10. sep 2015

@terus00
@airambe musi byt narok na materske a starsie dieta mat menej ako 3 roky. Narok je 6 tyzdnov po porode = 2-3 mesiace. Suma bud cca 41 eur za mesiac alebo ako chodi starsie dieta do skolky tak vo vyske preukazanych nakladov, max.230 eur

izabela333
10. sep 2015

@majusqa77 majka, a o ten príspevok má žiadať matka alebo pracujúci manžel? lebo zákon hovorí o pracujúcom rodičovi alebo študujúcom.

majusqa77
10. sep 2015

@izabela333 matka - pokial pobera materske - vid z podmienok naroku: "Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa."

izabela333
10. sep 2015

@majusqa77 dakujem 🙂)

chiaragiovana24
6. okt 2015

no tolko informacii ze aj ja som magor z toho,ja viem len ze pri dvoch detoch pokial starsie nema viac ako 3 roky sa pobera materska ak ma matka narok a odpracovane 270 dni a samozrejme pretrvavajuci PP a samozrejme 2 krat po 23 eur na kazde dieta a samozrejme jednorazovy prispevok od statu pri narodeni kazdeho dietatka ak to uz nezrusili cca 800 eur ak sa dietatko dozije 28 dni ......mala by som vediet o este nejakom prispevku ktory som prehliadla?dakujem

majusqa77
6. okt 2015

@chiaragiovana24 prispevok na starostlivost este. To je to, co sa spomina vyssie

chiaragiovana24
7. okt 2015

@majusqa77 to je tych 41 eur?a to sa dostava pri druhom dietati ci ako?

majusqa77
7. okt 2015

@chiaragiovana24 ano. 6tyzdnov pred a 6 tyzdnov po porode

terus00
7. okt 2015

@majusqa77 a to sa vybavuje uz pred porodom? Tak ako materska?

majusqa77
7. okt 2015

@terus00 este som to neriesila, tak neviem. ale skor si myslim, ze az po narodeni druhého dietata / spolu s rodnym listom

terus00
7. okt 2015

@majusqa77 aha. Pozeram, ze ty uz coskoro pojdes na matersku, tak ked sa dozvies, ze uz vtedy sa to da vybavit, mozes dat vediet

majusqa77
7. okt 2015

@terus00 pozeram to akurát. podkladom k prispevku je rodny list druhého dietata. takze po narodeni az

chiaragiovana24
7. okt 2015

@majusqa77 dakujem za info pomohlo mi o tomto prispevku som veru netusila doteraz 🙂