Ako to zvládate na rodičáku?

12. júl 2021

Ahojte maminy, ako to zvládate na rodičaku? Ako sa dá žiť zo 400 €? Niekedy je to o hubu.

ajka0207
12. júl 2021

Je to príspevok, nikto ti nekaze z toho žiť predsa.

zuzanockamt
12. júl 2021

Nastúpila som do práce, keď malo dieťa rok.

c_est_la_vie
12. júl 2021

Tak nie som vetroopeliva a manžela som si nezobrala hovädo( s prepáčením).
A pokiaľ sa aj manžel snaží a nevychádza vám, šup nejaká brigáda po večeroch/ cez víkend.

riamia91
12. júl 2021

Tak máme to tak akurát na stravu, sem tam niečo z toho odložím na ďalší mesiac, potom zas minieme viac. Zvyšok platíme z mužovho platu, ak treba niečo extra máme aj úspory. Vždy vravím, všetko počká, deti budú malé len raz 🙂. Radšej sa uskromním, ak by bolo treba, ale do práce ma od detí tak skoro nik nedostane.

sissy27
12. júl 2021

Rodičák je sociálna dávka, PRÍSPEVOK na starostlivosť o dieťa, nie je to náhrada príjmu a neslúži na pokrytie tvojich potrieb typu telefón, splátka úveru atď.
Je taký predpoklad, že dieťa splodia dvaja, teda aj minimálne jeden z nich pracuje alebo platí výživné (prípadne náhradné výživné, sirotské, vdovské) a že tí dvaja splodili dieťa cielene a teda boli na to pripravení aj materiálne. Za zlý výber partnera či “nehodu” štát zodpovednosť nenesie.

emma323
12. júl 2021

Ahoj, no žiť sa z toho nedá. Volá sa to rodičovský príspevok, nie rodičovská výplata alebo príjem. Mal by slúžiť čisto na potrebu dieťaťa.

nezabudka3391
12. júl 2021

zit alebo prezit sa da ak sa clovek uskromni , ale nejaka ,,dovolenka za 3000eur,, nehrozi pokial muz nema nejaky extra prijem asi tak

@riamia91 vis co od viacerych ludi som toto pocuvala, ze deti su male en raz ale ja osobne som aj rada ze su vacsie teda ze uz nie som na materskej a zarabam a mozem si trochu viac dovolit a teda uzivat si s detmi, chodit na vylety atd ono je to pekne zlate ale uz by som nebrala :D

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mironka
12. júl 2021

@sissy27 z mojho rodicaku splacam uver a ostane mi presne na vyplatenie telefonu 😂😂😂 trafili ste sa....takze tak...zvysok taha manzel...cast inkasa moja mama....jaaaj...

mironka
12. júl 2021

@sissy27 ale nieco si privyrobim....resp. upeciem...

sissy27
12. júl 2021

@mironka ono jasné, že reálne to nikto nekontroluje ktoré € si na čo použila. Ste s manželom dvaja, nežijete z rodičáku a banka ti tiež neposkytla úver na rodičák. To pre vysvetlenie, že ako vyžiť z rodičáku - no nijako, žije sa z príjmu, z úspor, nie z peňazí na dieťa 🤷‍♀️

martinkatinka
12. júl 2021

Jednoducho, nezili sme z rodicovskeho prispevku. Muz pracoval a ja som sla tiez skor ako po 3 rokoch.
Ak by sa na mna chlap vykaslal, riesila by som vyzivne a jasle, aby som mohla ist pracovat.

kkovacovak
12. júl 2021

Jednoducho. Nerobím si dieťa keď viem že na to nemám peniaze. Je to príspevok/prilepšenie. Ak by som mala z toho žiť tak si dieťa skrátka nerobím.

mironka
12. júl 2021

@sissy27 ano...presne tak...ked sa muza (je ekonom)v banke pytali,aku vysku mesacnej splatky nastavime,elegantne si hodil vysku mojho rodicaku a ja strach v ociach,ze jemine nieco mi predsa nechaj...ze rozlozime na dlhsie a on,ze nieee,ze skor splatime....no jednym slovom tragedia 😏😬😕😀😀😀

marpel
12. júl 2021

Budem z nich “žiť” rovnako ako som žila bez nich. Čiže budem žiť zo svojho a manželovho príjmu a rodicak použijem na dieťa. 🤷🏻‍♀️

veronice
12. júl 2021

Z tych 250e to bolo o hubu 🤣🙈 tych 400e je uz fajn. Manzel chodi do prace, cize z toho rodicaku a jeho vyplaty vyplatime hypo, leasing, najomne, telefony, poistky, energie, tv, internet a stravu a plus co ad hoc treba. Nehovorim ze z toho nasetrime ale zijeme, nemozeme si stazovat. Aj dcera ma vzdy vsetko co aktualne potrebuje. Nekupujeme hluposti a mame aj nejaku rezervu bokom na pripadne katastrofy. Obcas z nej vezmeme ale vzdy sa to tam snazim vratit.
No a za posledny rok sa mi rozbehla online praca z domu takze drogeriu, kozmetiku a aj nejake jedlo, caje a kavu "nakupujem" zadarmo a velmi to pomaha 👍

iwesska
12. júl 2021

Si robis srandu,ze? Este pred 2 r. dostavali 190€ a nikoho nezaujimalo,ci im staci. Mate raz tolko a furt sa vam mali. A kolko si predstavujete idealne?1000€ by bolo dost,ci? 🤔

nikpa
12. júl 2021

Ak spočítam mesačné výdavky na dieťa ešte mi cca 300€ zostane 😃 Nemáme pôžičky (okrem hypo) nesplácam telefón, raz za 2 mesiace si dobijem 5€ kredit. Ale s tým som išla do tehotenstva, že budeme mať mínus jeden plat a treba minimalizovať náklady. Odkedy som na rodičaku, je pravda, že mi odpadli kávičky s kamoškami a ani na oblečenie toľko meninam, nakoľko nechodím do práce a nechodíme na také drahé dovolenky. Všetky veľké výdavky ako nájom, hypo, poistky, výlety, platí muž. Ja kupujem UM, plienky, ak treba volake kvapky pre malého alebo nákup z lekárne, tiež blečenie pre neho a pre seba oblečenie. Plus malé nákupy potravín ako chlieb, salám... Vianoce, oslavy, sviatky a pod. riešim z úspor ak treba. No keď to po sebe čítam tak aj dosť kúpim z tých 400€ 😄 ale treba sa niekedy aj uskromniť, nedovolím si ako keď som pracovala aj ja. No je to len obdobie, kým sa vrátim po rodičaku do práce, dá sa to zvládnuť.

riamia91
12. júl 2021

@nezabudka3391 veď jasné, s tebou súhlasim v tomto. Že je to len obdobie, aj ja sa teším, že deti podrastú, ale každé obdobie má niečo do seba a ja by som od mojej malej 1ročnej neodišla ani za svet teraz. 3 roky sú taký ideál, dieťa nastupuje do školky a mamka ak nemá ďalšie bábo doma, tak do práce. Aj na to sa už teraz teším a aj na to, že pôjdeme dakde na dovču, keď deti vyrastú, teraz to fakt nepripadá do úvahy, až keď začnem znova pracovať po MD. Aj doba je, aká je, takže asi takto nejako 🙂

sasitimi17
12. júl 2021

A máš manžela ktorý tebe a dieťaťu platí bývanie a všetko stravu a tak ? Ak niesi vyslovene slobodná matka a na všetko sama, tak samozrejme že z toho nevyžiješ. Ale ak toto platiť nemusíš, tak podľa mna nieje problém 🤷🏼‍♀️

0silvia0
12. júl 2021

A ja som myslela, ze zeny budu vdacne za zvyseny rodicovsky, a stale je malo....

denden77
12. júl 2021

dieta som planovala a vopred som sa na toto obdobie pripravila 🤷‍♀️😊

hederamonstera
12. júl 2021

Preto si na rodicak setrim uz nejaky ten rok ;) myslim, ze tak by mala uvazovat kazda zena, ktora nechce robit niekolko rokov

lubigabrikova
12. júl 2021

No,zila som 3 roky v USA. Tam rodicak ziaden. Matka ma 6 tyzdnov neplatene volno - a dovtedy jej aj drzia miesto v praci . To je vsetko.
Rodicak je predsa prispevok na dieta a nie nahrada platu. Ked som ja mala deti,bol podstatne mensi.

zuzanockamt
12. júl 2021

@lubigabrikova to len u nás sú ženy rozmaznané a byť doma na zadkoch 3 a viac rokov pokladajú za povinnosť a nie možnosť

lubigabrikova
12. júl 2021

@zuzanockamt presne,a cakaju ,ze sa o nich stat postara. Ale na tie davky sa skladame vsetci.

riamia91
12. júl 2021

@zuzanockamt nepoznám v mojom okolí ženu, ktorá by nebola s možnosťou "byť doma na zadkoch" spokojná, i keď bol príjem nižší... a keď teda máš deti, je podľa teba MD/RD sedenie doma na zadku? Ja to raz nepochopím, každého osobná vec, či využije 3 roky alebo nie a nie hneď sa vyjadrovať takto. Pre mňa za mňa nech ide mamina do roboty aj po 3 mesiacoch ale aj po 10 rokoch.

mironka
12. júl 2021

@riamia91 od roku 2013 sedim na zadku...vkuse...a necitim sa rozmaznana...roboty mame habadej...nemam cas hrat sa na panicku...

riamia91
12. júl 2021

@lubigabrikova tiež takto zovšeobecňovať, ja som po VŠ 5 rokov pracovala, kým som odišla na MD... počas 5 rokov som si sporila, aby bolo keď prídu deti, z čoho žiť a byť a nikdy som sa nespoliehala, že sa štát postará. Preto netreba všetky ženy hádzať do jedného vreca. Po MD nastúpim do práce a budem robiť do dôchodku /ak budem mať na nejaký nárok a dožijem sa ho/, takže ja sa stále budem ako si povedala skladať na iné RD, ale nech, nech si každa mamina svoje deti užije, ak chce!

lubigabrikova
12. júl 2021

@riamia91 ved presne o tom to je.