Ako to je s materskou?

15. jan 2021

Dobry vecer, mam otazocku chcem sa opytat kedze v tom nemam prehlad ako to teraz funguje.. som momentalne na rodicaku ktory mi tento rok konci. Chcem sa opytat ked chcem dostavat dalsiu matersku musim otehotniet a to stihnut do 3 roku zivota dietata? Ale moze sa stat ze to nestihnem ... a nastupim do prace musim odrobit 270 dni aby som matersku znovu mohla poberat? Viete to niekto vysvetlit dakujem 🙂Inak som zamestnana na dobu neurcitu uz 5 rokov..

draik
15. jan 2021

Počas trvania PP: NIe. Nie.

autor
15. jan 2021

Opravujem prvu otazku .. myslela som nie otehotniet ale porodit do 3 roka zivota dietata aby som mohla znovu poberat matersku .. prosim ta tym tvojim nie. nie. nechapem 🤷‍♀️😁

daniela1911
15. jan 2021

Ak porodíš do 3r veku prvého dieťaťa, ide p reťazovy pôrod a máš nárok na materské dávky.
Keď to nestihneš - trvá ti PP ? Ak áno, po skončení RD, nastúpiš do prace na obdobie do nástupu na MD (je jedno koľko dni to bude, nepočíta sa znovu 270 dni) a nárok na MD ti opäť vzniká.

petrisa213
15. jan 2021

Presne tak ako baby píšu. Pokiaľ ti stále trvá pracovný pomer tak sa ti 270 dní nemocenského poistenia počíta aj počas rodičovskej.

autor
15. jan 2021

Dakujem pekne .. len ide o to dam priklad.. kedze tento rok to nestihnem nastupim do prace a o 2 mesiace zistim ze som zse tehotna potom mam narok na matersku?

nela6
15. jan 2021

ano

luccija
15. jan 2021

@daniela1911 takze vznika v oboch pripadoch, ak PP trva...preco potom tolko zien chce stihnut retazovy porod ved teda narok ma....

autor
15. jan 2021

Tak tomu ani ja nechapem .. 🤷‍♀️ myslela som ze musim odpracovat istu dobu a potom budem mat narok na matersku ..a PP trva 5rokov

daniela1911
15. jan 2021

@luccija niektoré to robia kvôli VZ z ktorého sa počíta materské. Pri retazovom pôrode nemáš nižšiu materskú ako prvú. Niektoré vykonávali prácu, ktorú už nevedia skĺbiť s dieťaťom, naprikad prácu na smeny. A niektorým sa nechce do prace...

daniela1911
15. jan 2021

Máš nárok na materskú, aj keď nastúpiš v 7.mes tehotenstva (do pôvodnej prace!) na necelý mesiac a pôjdeš na materskú.

petrisa213
16. jan 2021

@luccija pretože kľudne sa môže stať že žena sa vráti do roboty po rodičovskej, zamestnávateľ ju musí prijať späť, tak ju prijme a na druhy deň jej sa výpoveď z organizačných dôvodov. A až vtedy nastáva problém, preto možno viaceré chcú stihnúť reťazový pôrod. Alebo jednoducho preto, prečo ja 😁 a teda ze sa ešte vôbec ale vôbec nechcem vratiť do roboty 😁

babydesire
17. jan 2021

Ja som chcela retazovku preto lebo:
-chceli sme dve deti a po sebe ak sa bude dat..mali sme stastie islo to
-a tiez preto aby som neriesila ci budem/nebudem mat narok na matersku (tiez som bola vtom ze akonahle starsie dieta oslavy 3.narodky a ja den potom porodim uz dostanem len biedny rodicak)
-a tiez preto lebo prve babatko som potratila - v praci,,druhe sme nechceli riskovat tak som sla na pn,a mame chlapceka,preto aj druhe babatko prislo na svet ked mal syn 2,5roka,lebo som nemusela riesit co s pracou a bat sa o nasu malicku..a
-niesom namladsia,cakat kedy dame druhe.. by uz nemuselo byt

autor
17. jan 2021

Este otazocka .. musim PORODIT druhe dieta pokym nedovrsi prve 3 roky? Alebo staci ze do toho 3 roka dietata nastupim na MATERSKU ... mam v tom riadny hokej 😁

petrisa213
17. jan 2021

Pokiaľ máš stále zmluvu tsk nemusíš porodiť vôbec ani do nadtipuna materskú ani do dovŕšenia 3 rokov. Hlavne hneď bez k zamestnávateľovi s oznámením o tehotenstve, ked uz budeš vedieť ze si tehotná. Aby si bola chránená a nemohli ta vyhodiť. 😊

petrisa213
17. jan 2021

Ja som ten istý prípad. Otehotnela som teraz v septembri. V decembri mala teraz dcérka 3 roky, tak som im v novembri oznámila ze som znovu tehotná a nástup na materskú mam koncom apríla. Nemali možnosť ma vziať spat do roboty od toho decembra, tak sme sa dohodli, že mam veľa dovolenky tak si budem čerpať dovokenku + nejakú pandemicku OCRku keď máme zatvorenu škôlku. Dovolenka mi takto vystačí do cca polky marca, potom budem musieť asi riešiť PNku do nástupu na materskú. Toto všetko mi vôbec nesiahne na nárok na materskú. Nemocensky poistená som stále pretože "pracujem" aj keď teda vlastne nepracujem

autor
17. jan 2021

Dakujem pekne za rady .. hadam to stihnem do vtedy .. ak nahodou nestihnem tak mozem ist na PN pokym nepojde. Na matersku? 🙂 mne asi dovolenka nebude stacit .. ale podla vyplatnej pasky mi kazdy mesiac ubudu .. cez rodicovsku sa dovolenka qsi nerata ci?

petrisa213
17. jan 2021

Cez materskú sa ti dovolenka naratava, mne počas každej materskej pribudlo 25 dní dovolenky, to he maximum o môžeš mať ale počas rodičovskej môže zamestnavstel zo zákona dovolenku krátiť. Mne tsk zobrali 12 dní.

autor
17. jan 2021

9/2020 - 54,5 dovolenka zostatok
10/2020 - 38 dovolenka zostatok
11/2020 - 36 dovolenka zostatok
12/2020 - 34,5 dovolenka zostatok

Troaku velky skok 🤔🤷‍♀️ ale nechapem preco kazdy mesiac mi ubuda dovolenka kedze stale som doma .. 🤦‍♀️

autor
17. jan 2021

Pokym pridem tam budem mat 0 .. takze aj pocas materskej sa mi teda pocita musim to pozriet kedze v emaili mam vsetky vypl. Pasky

petrisa213
17. jan 2021

Preto ubúda, ako som písala, zamestnávateľ má zo zákona právo ženám doma na rodičovskej krátiť dovolenku. Je to tuším 1/12 za prvých 100 zameškaných (neodpravocanyvh) pracovných dní a potom 1/12 za každých 21 zameškaných pracovných dní. A teda väčšina zamestnávateľov túto možnosť využíva

petrisa213
17. jan 2021

https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/n...
Tu to je pekne všetko popisované