Ako to bude s rodičovským príspevkom od roku 2014?

gabuska36
3. júl 2013

baby ako tomu chápete ak by som chcela dať dieťa do jasli od januara zoberu mi rodičovsky príspevok ak pojdem do prace?...ďakujem za odpovede......dufam,že to ale neprejde......pekný deň

cecil36
3. júl 2013

No to by aj mna zaujimalo, kedze pracujem z domu. Ale predpokladam , ze je to len navrh zakona a este pojde do pripomienkoveho konania, ci?

kittynnkaa
3. júl 2013

ano zoberú ale dostanes príspevok na jasle ktore dieta navštevuje a ten je vo výške viac ako 200€ sa mi zdá treba si to pozriet na nete

turistka
3. júl 2013

ano zoberu, ale budes mat pravo na ten druhy prispevok a ak sa nemyli, ten je momentalne vyssi ako klasicky rodicak 😉

marci77
3. júl 2013

to som ani nevedela, ze sa chysta daka zmena. momentalne je to tak, ze ak sa do 3rokov veku rozhodnes ist do prace - tak dostavas bud rodicovsky 199eur alebo prispevok na jasle 230eur (ale s tym je vela byrokracie a musis im to kazdy mesiac vraj dokladovat) - tak vela mamiciek pobera ten rodicovsky

savanah111
3. júl 2013

Baby,mna by zaujimalo, ze ci sa to tyka aj prace na dohodu?

zajaciq
3. júl 2013

nova legislativa sa ma vztahovat na tie matky, ktore len zacnu poberat RP od 1.1.2014 ci od septembra 2013 ci kedy nadobuda platnost novelizacia?

inak ak je to v pripomienkovom da sa to este napadnut https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta...

zaujimavy je aj prepocet Mihala http://blog.etrend.sk/mihalblog/2013/07/02/rich...

V kazdom pripade sa da vyuzit Prispevok na starostlivost o dieta - lebo toto je socialna davka z EU fondov, o co sa zrejme snazi Ficova vlada - odlahcit rozpocet a tahat peniaze z EU. Co nie je zle, ale koncepcne to zrejme nedotiahnu do konca. Tento spominany prispevok by sa podla reflexii z marca 2013 mal potiahnut az do 5tich rokov dietata, co by znamenalo, ze sa to rodicom viac oplati, mozu pracovat a od zaciatku dieta dat do sukromneho zariadenia, pretoze im to stat/eu fondy/ preplati.
Pokial to ale nerozsiria do 5tich rokov, vyuzivat Prispevok bude len velmi malo zien tak ako tomu bolo aj doteraz

anetkaadamko
3. júl 2013

ako nechápem, aký rozdiel je medzi dôchodcami a pracujucimi matkami...............tí hore maju vela rodinných príslušníkov na dôchodku na teplých miestečkách..........ale " ich mamičky" nepotrebuju pracovať, lebo maju dosť...............ale zasa na druhú stranu, ked si zoberem, že teraz bol cca RP 28x199=5572........a bude cca 16x260=4160 a 12x160=1920...spolu 6080 čo je cca 508 do plusu.........

afronikaa
3. júl 2013

Ahojte kocky,, fuu uz som precitala viac nez dost, je mi z toho smutno, co sa robi s rodinami. Baby, neviem, ci som to spravne pochopila, ale ja babo budem mat v oktobri tohto roka a po pol roku som chcela ist na dohodu. Neviem, ci sa to bude vztahovat aj na mna, ale asi ano, ze nebudem moct ist na 4 hod., do prace, asi by mi zobrali prispevok aj ked som porodila v oktobri. A este jedna otazocka, citala som, ze prispevok sa bude zvysovat na cca 260 e len matkam, ktore boli nemocensky poistene. Ja som momentalne na urade prace, poberam podporu a hned potom idem na MD. Musim podotknut ze som otehotnela este v ramci PP, cize som v tej ochrannej lehote. Ja len dufam, ze sa to bude tykat aj mna a nie len tych 160 eur, ako keby som nikdy nepracovala :( dakujem za info 🙂

sharmana
3. júl 2013

Je mi síce novinka tento návrh o zrušení RD, ked pracuješ, ale viem že si môžeš uplatniť príspevok na starostlivosť o dieťa a ten by mali myslím zvýšiť, aspon tak to deklarovali minule, že by to chceli urobiť.. Tak po nástupe do práce proste prejdeš na tento príspevok... Byrokracia je akurát to, že musíš nosiť raz do mesiaca potvrdenie o zaplatení s faktúrou, kde musí byť číslo faktúry a poradové číslo uvedené... ale to ti tetušky poradia, čo máš priniesť... Dá sa to posielať aj poštou, ak sa ti nebude dať chodiť osobne, alebo budeš posielať manžela, tak som to robila ja. 😉

love232
3. júl 2013

Zevraj od noveho roka je takíto navrch a mna to vytaca do nepricetnosti... :((
http://www.cas.sk/clanok/254637/sialeny-navrh-m...

jankahanka
3. júl 2013

Problem je v tom, ze podla novely sa ma prispevok na starostlivost tykat len matiek, ktore daju svoje dieta do jasiel (prip. opatrovat babysitterke so zivnostou a pod. ). Cize neutrpia zeny, ktore chcu pracovat na plny uvazok. Ak vsak niekto pracuje na nizsi - napr. par hodin do tyzdna - co je podla mna situacia mnohych matiek, je im prispevok na starostlivost nanic. Ak pracujem par hodin do tyzdna, nedam dieta do jasiel (a opatrovatelka ma nestoji 260 eur mesacne). No a zaroven pridem o rodicovsky prispevok.
V tom je ta novela velmi nevyhodna. V podstate nuti mamy pracovat na fulltime, alebo vobec.

ileas
3. júl 2013

ta naša vláda je chorá.Nech si škrtajú svoje platy a výdavky 🙂 a nie idú robiť šetrenie na deťoch a rodinách.Kam to spejeme ☹

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anicka26
3. júl 2013

Keď som plánovala ďalšie dieťa,vtedy som mala nárok na zvýšený RP,,,cca 270eur,alebo koľko to bolo vtedy...Lenže medzičasom kým som porodila to zrušili a dostávala som len 190eur.Teraz plánujem nastúpiť v januári do práce,tak som sa tešila,ako to nášmu rozpočtu pomôže,,,a zas to vláda zrušila.Tu už len sľučku.Neviem,čo mám na to dodať 😠 😠 😠

kvetka_
3. júl 2013

no fakt super, ja sa planujem vratit na polovicny uvazok a ked ja budem v robote s malym bude mm (robi na smeny), takze ziadne jasle, ziadne peniaze... ze diky , dufam, ze to neschvalia!

janinah
3. júl 2013

čo keby tak konečne ľudia v tomto štáte vyšli do ulíc a ukončili bačovanie tých "nadľudí" tam hore??? náš národ holubičí si porepce v krčme alebo na nete a všetko beží postarom....momentálne ak by vyjadrili hromadný nesúhlas mamičky /viete prečo/ vodiči áut /vysokánska pokuta,ak prešvihnete včas si dať urobiť stk/ a sestričky /lekárom idú znova zvyšovať platy,na sestry sa zvysoka vys...li/ tak sú státisíce v uliciach..lenže čušať a báť sa,to je také "slovenské" 😠

kibuk1
3. júl 2013

Rodičovský príspevok sa znižuje z 203,20 € na 160 € na všetky deti vo veku od 2 do 3 (prípadne 6) rokov a súčasne po celé obdobie poberania pre ženy, ktoré materské dávky nepoberali. http://www.cas.sk/clanok/254637/sialeny-navrh-m...
Takže od 2 rokov sme naozaj na 160 ak to prejde? Prip. ak mam pracovný pomer na nízku čiastku ako to bude? Dakujem

dolijalu
3. júl 2013

My sme pri nastupe do jasli zrusili rodicovsky a brali prispevok na starostlivost, ten bol 230€, co nam v podstate pokrylo sumu za jasle, stravu sme si doplatili. Treba len kazdy mesiac doniest na socialku potvrdenie o zaplateni jasli, resp. opatrovatelky...Mne sa to urcite oplatilo viac, ako ostat na rodicovskom a zivorit...dieta je v kolektive a nervicky si oddychnu🙂

michalag
3. júl 2013

to je jedno kto bude hore, aj tak to bude vzdy o tom istom 😒 Hlavne ze chcu aby si mlady ludia zakladali rodiny a mali deti. Da sa to? Ani sa necudujem ze sa vekova hranica posuva nahor
Slusní dospelaci si zarobia, platia uvery, nejední rodicia si odtrhaju aby zaobstarali svoje deti, dali im vsetko od oblecenia cez stravu ... a nemenovana skupina ma z toho zarobkovu cinnost a doplacame nato my mladí ☹

sonka_d
3. júl 2013

..baby, ak som pred MD bola na RD, tak potom? Na Materskej som od 2011, predtým som pracovala... ale teraz nenastúpim do práce ale na druhú materskú (už poslednú 🙂)... budem mať ten zvýšený príspevok?

dejnas
3. júl 2013

kočky, predčasne to tu riešite... ešte nie je nič definitívne schválené... takže počkajte radšej na konečnú podobu novely zákona, nestrácajte teraz zbytočne čas a šetrite si nervy 😉 my to aj tak, žiaľ, nezmeníme 😝

lenitta
3. júl 2013

@sonka_d ja mám presne tú istú otázku, syn má dnes rok, a v novembri čakáme dievčatko, predtým som pracovala ale ako to bude s tým rodičovským, neviem, ako to budú brať

natalienka12
3. júl 2013

Baby, nič nie je schválené, tak ešte nepolemizujte. No už sa to tu x krát riešilo, tak pridám môj postreh. Mnohé mamičky tu nariekajú, ako majú z rodičovského príspevku utiahnuť domácnosť a dieťa. Mamičky, nezastávam si politikov, ale uvedomte si jedno - o rodinu a dieťa sa musíte postarať predovšetkým vy samé, štát vám finančne len pomáha, preto rodičovský príspevok sa volá "príspevok", lebo štát vám len prispieva, to neznamená, že z neho máte utiahnuť všetko. Preto, aj tie, ktoré ste slobodné, si musíte riešiť svoju situáciu predovšetkým uplatnením nároku na výživné od otca dieťaťa, veď žiadna z vás tu nie je panenka mária. Aj keď ma tu ukameňujete, za svojím názorom si stojím, to je taký ešte komunistický prežitok, aha, ja som na materskej, štát staraj sa o mňa. Ale sú to vaše deti a uživiť si ich musíte samy.

kika67
3. júl 2013

Re: natalienka12 Aký komunistický prežitok? Najskôr si načítaj komunizmus a socializmus, komunizmus tu nikdy nebol, ak je tak medzi politikmi ktorí majú svojský kapitalistický komunizmus, vezmem ako potrebujem. A potom si pozri sociálnu politiku V. Británia, Škandinávske krajiny, Rakúsko apod. Tam pod 1000 libier je matka v hmotnej núdzi. Ak sa má každý o dieťa starať sám ano, súhlasím, ale načo sú také potom vysoké odvody, vysoká DPH? Ty kde žiješ? Sociálna politika Ti nehovorí nič? Ved to je výsmech čo navrhli.Tak sa nebudú rodiť deti, bude interupcia. Alebo pôjdu do detských domov a matky odídu preč pracovať, ešte mesto bude prispievať, aj tak sa budeš ty skladať. O čom to tu hovoríte? 160 či 260 aj tak to je výsmech rodičom. Každá sa môže stať osamelou, aj tá čo má teraz manžela či partnera. A ak viac zarába otec Ti neprajem, aby si sa mu musela vyrovnať. Alebo sa na teba vykašle a ostaneš sama. ALEBO on si da min. mzdu a min. výživné do 50E. A sociálka Ti nič nedoplatí. Tak pracuj a dieťa Ťa ani neuvdí, matka sa ani 40 pri tých stresoch nemusí dožiť. Poznám jednu má 20 Eur. mesačne. Zničil ju bývalý, je podnikateľ v inom štáte, ma priznane alimetny ale ich nema. Iná bola teraz v nemocnici. A romky sa smeju. LEBO KED SI VYDATA ON NEMUSI NIC PRISPIEVAT. MAJU 200+60 NA NEHO, TERAZ BUDU MAT MOZNO MENEJ A ZVYSOK DOPLATI STAT.

renuska23
3. júl 2013

Natalienka12 nikto ti tvoj názor neberie, ale ja úplne súhlasím s kika67. Keď pracujem a platím si odvody, z ktorých štát živí cigánov, ktorí do štátnej kasy v živote neprispeli ani korunou, tak prečo by som aj ja počas materskej nemohla brať nejaký peniaz? To ti kto nakukal, že keď chce žena dieťa, má sa postarať sama? Toto povedz tým, čo žiju v osadách a nikdy v živote pre túto spoločnosť nehli ani prstom, iba naťahujú svoje nenažrané paprče a im sa dáva pre nič za nič. Rovnako si človek celý život platí odvody preto, aby na starobu dostal dôchodok, páčilo by sa ti, keby ti potom v Sociálnej poisťovni povedali, že to je tvoj problém, že si už stará a máš sa postarať o seba sama? Keby sme si tie peniaze, čo musíme odvádzať každý mesiac dávali niekam do banky, tak by som s tebou súhlasila. Daj si jazdu po Európe, po západných krajinách, aby si videla, aký sociálny systém má napr. také Francúzsko a potom sa vyjadri, čo je komunistický prežitok. Neviem či si už niekedy počula niečo o princípe solidarity - ten sa u nás chápe úplne mylne. Musíme byť solidárni s darmožráčmi a príživníkmi tejto spoločnosti a keď sme odkázaní na pomoc štátu my, tak nám zalepia oči sumou, ktorú ja dám mesačne iba za nájomné.

iwka7590
3. júl 2013

toto je strašne choré...ja som pracovala od skončenia školy jak taká krava, aj dve roboty som mala a teraz keď som nezamestnaná a otehotnela som nemám nárok na materskú len na rodičovský príspevok a kvôly tomu sa mi to zníži na 160 eur? jak keby som v živote nerobila?? jak keby som bola nejaká cigánka ktorá nerobi? a keď chcem ísť aj do roboty tak aký príspevok na dieťa budem dostávať, keď pol ročné nebudem mať do akých jaslí dať? to mám ako živoriť? nech sa zamyslia doparoma!!!! 😢

nastasja25
3. júl 2013

baby ,a týka sa to zvýšenie aj nás ,ktoré už sme na RD?

babiolla
3. júl 2013

ano, zoberu rodicovsky prospevok. aj tym, co robia po nociach na dohodu, alebo zmluvu. budu platit prispevok na jasle, ale to, ze pracujes po nociach a ked dieta spi nemusi znamenat, ze chces dat dieta do jasli. potom je jedina sanca obchadzat zakon. gratulujem pani poslanci!

baby podporte HROMADNU PRIPOMIENKU
http://www.beblavy.sk/2013/07/rodicovsky_prispe...

a sirte ten link prosim