Ako to bude s materskou pri druhom bábätku?

fridi96
15. jan 2022

Ahojte! Rodicak mi skonci v júni keď mala bude mať 3 roky, no chceli by sme už pomali druhe bábo. Chceli by sme.sa začať snažiť niekedy vo februári alebo v marci 🙂 na prvú som poberala materskú, ako to bude pri druhom bábätku? Ak.som dobre čítala aspoň na deň by som mala ísť spať do roboty aby sa mi tam obnovili tie veci a aby som mala narok na materskú. Dobre som to pochopila? Ďakujem za odpoveď 🙂

lienka175
15. jan 2022

@fridi96 no podľa mňa Ty už nestihneš reťazovú materskú (to by si musela porodiť do 3. narodenín dieťaťa) a teda musíš odrobiť okolo 270 dní, aby si mala znovu nárok na materskú

fridi96
autor
15. jan 2022

@lienka175 nie to nestihem, lenže pracovný pomer stále trvá a ako som čítala na stránke soc.poistovne som to tak pochopila a aj tu ako hľadám staršie články že nárok by som mala mat len treba obnoviť to poistenie lebo to počas RD neni

anjelicek26
15. jan 2022

@fridi96 môžeš nastúpiť do práce už teraz tak aby tí to vyslo

fridi96
autor
15. jan 2022

@anjelicek26 áno, lenže mi tam už nebývame a každý deň 80km neviem ísť do roboty....preto chcem.tak kým trvá RD otehotnieť sa ísť na par dni do práce a čerpať dovolenku co mi zostala a dat sa na PN 🙂 ale ako čítam dá sa to tak a budem mat narok už som našla veľa tém okolo toho 🙂

anjelicek26
15. jan 2022

@fridi96 ale tak najdi nieco ineho ;) Potrebujes obnovit poistenia, Dat sa na PN mi prijde absurdne, to vies, ze budes mat rizikove tehotenstvo? Tehotne NORMALNE chodia do prace... Aspon sa aj budes mat kam vratit.

fridi96
autor
15. jan 2022

@anjelicek26 áno viem lebo mam takú pozíciu co nemôžem robiť počas tehotenstva plus aj zdravotné problémy kvôli čomu som aj prvé tehotenstvo prelezala....a chcem ísť z tejto roboty na materskú lebo chcem potom vybavovať iné veci nie len niekomu robiť vo firme ;)

lienka175
15. jan 2022

@fridi96 tak v tomto už neviem poradiť, ale ja osobne by som to takto neriešila, neviem si predstaviť byť pri 3-ročnom dieťati niekoľko mesiacov PN s dvojhodinovými vychádzkami

anjelicek26
15. jan 2022

@fridi96 ale ved do tej prace sa nejdes vratit. Najdi si nieco tam kde byvate teraz, aj ked horsie platene, co je s tehotenstvom zlucitelne. Stale bude materska vyssia, ako rodicak. Ono ja ti neviem, CHCEM vyssiu matersku, ale pre pana - ani nahodou pracovat, ale nejako to obijst... a ako pise kocka vyssie, tie vychadzky su strasne obmedzujuce, ziadna rodinna dovolenka, ziadne navstevy pribuznych, ziadne prechadzky vonku s dietatom, ani do skolky zo skolky po neho, lebo vsak PN znamena PN. Toto sa mi nezda proste dobry napad. Ked budes skutocne chora a tehotenstvo tazke, nieco sa pototo, samozrejme, za na tu PN pojdes, ale nie s rodicaku na dovolenku a potom rovno na PN jednym dychom...

fridi96
autor
15. jan 2022

@lienka175 no bohužiaľ inak neviem, pri prvom som chcela tiež robiť ale inde ma nevedeli dat takže musela som byť doma 🙂 ale mala už bude celi deň v škôlke az do 3ej a ja aj manžela mam skoro cely týždeň doma takže nám to neni problém 🙂

lienka175
15. jan 2022

@fridi96 tak v tom prípade by som doma zblbla nudou 😅 ale tak to som ja, niekomu to možno tak vyhovuje

fridi96
autor
15. jan 2022

@anjelicek26 ale načo by som menila robotu ak môžem čerpať materskú aj z tohto lebo mam TPP, a prečo by som to nevyužila keď môžem nechápem prečo to niekomu vadí že ja budem na PN... tak neprejdem do druhej roboty aby som mala.odrobit zase tie.dni keď nemusím a bábo chceme...ja nechcem vyššiu materskú mne vyhovuje co som dostávala...

fridi96
autor
15. jan 2022

@lienka175 no tak okolo domu na to čas nemám 😁😁😁 príde jar záhrada a tak ja sa nikdy nenudím doma 🤣

anjelicek26
15. jan 2022

@fridi96 ale to ti proste nevychadza terminovo... kolko dni mas tej dovolenky, kym realne budes musiet nastupit? Myslis, ze sa ti podari otehotniet na prvy-druhy pokus? Ako ja ti to prajem, ale dovolenka sa minie a ty tych 80km budes musiet jazdit (?) Alebo budes cerpat podporu (co potom s materskou? Alebo sa tiez "das na PN", aj ked este tehotna nebudes? S akou diagnozou? Radsej hladaj teraz pracu, mozno ta to pozitivne prekvapi... a mne to "vadi", ze clovek takto rozmysla, lebo ostatne pracujuce mamicky platia tie odvody, s ktorych sa ti to potom bude vyplacat...lebo odpracovala si kulove posledne roky... aj keby ti to "vyslo" s tymi dnami... to je jedno, mas pravdu, kazdy si to musi rozhodnut sam...len fakt dobre mienena rada - mat lokalne "istu" pracu, kde sa ako mamicka dvoch deti mozes vratit, je na nezaplatenie.

fridi96
autor
15. jan 2022

@anjelicek26 ja odrobene mam dosť rokov
Takže to sa starať nemusíte ;) a určite neidem robiť keď môžem byť doma s malou na RD...otázka sa znela úplne inak a každému môže byt jedno kto co robí...akože nehrá rolu tých pár € v rodinnom rozpočte ale keď môžem dostať tak prečo nie? Keď naši spoluobčania poberajú milión dávok to nikomu nevadí....ale toto hej

anjelicek26
15. jan 2022

@fridi96 toto nie je ine "obchadzanie systemu a planovanie PN", ako ti spoluobcania, s ktorymi pohrdas... Prajem vela stastia, nech nestretnes gynekologa, ktoru ti tu PN proste neda.

fridi96
autor
15. jan 2022

@anjelicek26 peace ✌

lienka.7
15. jan 2022

@fridi96 tak nech ostane doma s dcérou manzel a ty môžeš do prace kým budeš znovu tehotná, kde je problém?

lienka.7
15. jan 2022

@anjelicek26 darmo sa snažíš, slečna chce len využívať systém. Potom tu bude vypisovať a vyplakavat ze čoho maju žiť ked nema po RD pracu. Tak snáď si tých "par euro", ktoré v podstate nepotrebujú aj odlozi na neskor . Ach jaj.