Ako ste spokojné s rodičovským príspevkom 194,7 eur?

nkaps
16. mar 2012

Som matka dvoch detí, syn má 25 mes. a dcérka 3 mes., je veľmi smutné, že už v takomto čase musím rozmýšľať nad prácou a čo s deťmi keby som do nej nastúpila. Je mi to veľmi ľúto že mám zveriť moje deti cudzej osobe, keďže starý rodičia musia chodiť do práce a keby ich nebolo, neviem ako by sme vyžili....
Viem, že to nie je dobré vzhľadom na ich vek opustiť ich a ísť do práce (pre ich psychomotorický vývin a duševný vývoj vo vzťahu matka dieťa) a to len kvôli tomu, že si štát v ktorom žijeme, neváži prácu mamičiek, ktoré sú na materskej dovolenke a pritom to ani z ďaleka nevyzerá ako dovolenka...

Samé dobre viete, čo za jeden deň a to každý deň musíme podstúpiť, ako nás to psychycky aj fyzicky vyčerpáva a nikto si to neváži a to všetko

-prať, vyvešať, zvešať, poskladať a odložiť (detské veci, svoje veci, MM veci, postelné, uteráky atď.)
-variť, nachystať, nakŕmiť, odprať
-umýť riad, taniere, hrnce
-žehliť, poskladať, odložiť
-vysávať, poprípade dlážku umyť
-upratať hračky, veci dať na miesto, po MM upratať
-kupelku udržiať v čistote bez baktrérií, čistiť, dezinfikovať, záchod takisto
-prach utierať
-tepovať koberec či gauč od moču, stolice, grcky....

neposlednom rade venoť sa deťom:

-hrať sa s nimi, rozvýjať ich myslenie, motoriku, blázniť sa s nimi, objímať ich
-prichystať jesť, piť, mliečko, čajíky, kojiť,
-prebaľovať, učiť na nočník, upratovať po nich moč, či stolicu
-učiť ich jesť
-mať trpezlivosť, keď kričia, plačú, dožadujú sa pozornosti, sú zlostné, vyhovieť im, zakazovať im, rozhodovať sa správne,
-musíme byť k dispozícii 24 h. denne, kojiť v noci a cez deň zvládať všetky úkony, keď sú choré vyžadujú ešte viac pozornosti...., keď im rastú zúbky plačú a plačú...
-atď.

toto všetko robíme s úplnou samozrejmosťou a za zlomok priemerného platu....

Preto sa pýtam:

JE TO FÉR?

N I E J E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nkaps
autor
16. mar 2012

Nie sme stroje... Sme ľudské bytosti.
Sme niekoľko osob v jednom:

-sme matky
-sme manželky
-sme kuchárky
-sme upratovačky
-sme ošetrovateľky
-sme opatrovateľky

tak prečo máme 194,7 Euro príjem a dokonca aj tie čo majú 2, 3 a viac detí, z toho máme vyžiť s našimi pokladmi??? a ešte platiť nájom, kúrenie, vodu, elektriku, stravu, plienky, mlieko, prášky na pranie, čistiace prostriedky a drogériu, deťom oblečenie a to by som mohla ešte veľa veľa písať, čo všetko potrebujeme pre chod domácnosti a ešte aj slušne žiť...

helsinka
16. mar 2012

Samozrejme, že nie som spokojná . . .je to málo, ale to každá vieme . . . 😒

nkaps
autor
16. mar 2012

Ak som na niečo zabudla, vkľude ma môžte doplniť...

elka74
16. mar 2012

@nkaps je to žalostne málo.. a potom sa všetci čudujú, že pôrodnosť klesá.. 😒

nkaps
autor
16. mar 2012

Štát chce a potrebuje aby sa rodili deti, aby náš národ nevymrel, tak nám zalepí oči jednorázovým príspevkom, žena otehotnie, porodí a ešte sa ani nestihne zotaviť a už sa musí zamýšľať nad tým, čo ďalej... lebo zo 194,7 euro sa jednoducho vyžiť nedá + rodinné smiešnych 22,54 eura... Štát chce znížiť nezamestnanosť tým, že núti mamičky, ktoré by mali byť s bábätkami doma aspoň 2-3 roky, aby sa zamestnali a pritom oni majú 24 hodinovú "šichtu". a tá sa im neskončí ani do konca ich života.... a čo s tými čo sedia doma na "riti" sú si sami sebe páni a nikto ich nedonúti pracovať???? Ja chcem ísť do práce, ale nie na úkor svojich detí, narušiť tak krehký citový vzťah ktorý si budujeme od ich narodenia, len preto, že štát si neváži našu prácu??????

Musíme sa tomu postaviť a povedať DOSŤ... DOSŤ bolo vykorysťovania mamičiek a ich ratolestí, MY chceme slušný život a ohodnotenie také, aké si zaslúžime... Ako je možné že keď sa nám narodí ďaľšie dieťa (deti) do 3 r. nemáme nárok na ani dvojnásobok? minimálne? máme viac len o 22,54 eura????? to naše ďaľšie dieťa nestojí za viac? a naša práca, ktorú tiež musíme zastať?

DOSŤ

@elka74 @helsinka

nkaps
autor
16. mar 2012

DOS(j)Ť

D-Dieťaťu
O-osušiť
S-slzy
j-je
Ť-ťažké

lujza123
16. mar 2012

Jasne ze to nieje bohvieco kazdopadne ja som rada aspon za tu zmenu v zakone ze mozme mat popri rodicovskom aj nejaky prijem...lebo predtym nebolo mozne zarobit nic, matka by hned prisla o rodicovsky a takto sa da....po veceroch, s domu (napr. e shop), uctovnictvo, v restikach pocas obedov atd.....

Pride mi trochu nefer ze napriklad na dve deti do veku 3 rokov ako to mas aj ty @nkaps dostavaju len jeden prispevok...lebo keby maju tie deti s trosku vacsim vekovym rozdielom tak by dostavali 200 na kazde ...tak neviem co je potom problem dat to naraz

Mne skor prekaza situacia zo skolkami..moja mala je velmi spolocenska, ma rada kolektiv a tu skolku by dala aj teraz, aspon na tie doobedia......napriklad my sme sa nedostali a nikoho nezaujma ze som slobodna matka, ze tiez moji rodicia pracuju, ze ja pracu mam a mam sa kam vratit......proste zariad sa ako chces kludne si zaplat s 380 e za sukromnu z platu 500 eur ...vadi mi ze tie zariadenia su otvorene od skoreho rana ale o 4 uz ich zatvaraju ako keby vsetci ludia pracuju vo fabrike od 6 -do 2 a ja mam pracovnu dobu do pol 5

Vadi mi ze tu na Sk je zena s dietatom vnimana ako keby ma lepru alebo neviem co...na deti sa pitaju pri pohovoroch do zamestnania, nebodaj ze ma dve a viac zatvaria sa kyslo ze viete ked vam ochoreju kam ich date, my potrebujeme niekoho flexibilneho, vsetci davaju ruky prec a pritom ta zena moze byt naozaj kvalifikovana a vzdelana...zaujmave ze chlapov sa toto nikdo nepita ze..este im aj pridaju na plate ako zivitelom rodiny pricom kolky su zivitelmi akurat smiesnych alimentov

Vadi mi ze zohnat byt do prenajmu je niekedy lahsie s 10timi megachlpatymi psami ako s 1 dietatom

Vadi mi ze pomaly kazdorocne minu miliony na predvolebne kampane aby sme mohli cumiet na tie prasacie hlavy s bilboardov ale v cakarnach u detskych lekarov si nieje kam sadnut, na wc nieje toaletny papier, nieje tam ziaden detsky kutik, nic ani len blbe obrazkove knizky. Keby im tam aspon daju TV s rozpravkami

Vadia mi ludia ktory bez kuska hamby vencia svojich psikov na detskych ihriskach a s kludom budhistickeho mnicha pozeraju ako havkac kadi do stredu pieskoviska

Nepotrebujem hlupe statne prispevky do neviem kedy, chcem normalny zivot a normalny pristup celej spolocnosti ktora by si mamicky vazila nie sa k nim spravala ako k dakemu nezelanemu odpadu

lucy56
16. mar 2012

treba ist protestovat a postavit sa za nase prava,ale nie len par kusov zien to ich k nicomu nedonuti, masovo, nech vidia kolko zien musi v takychto podmienkach vychovat svoje deti, a vsetko tu je tak priserne drahe, v kazdom state maju potraviny nizsiu DPH, len u nas mame na vsetko rovnaku a to tu najvyssiu, pritom jest sa musi, peniaze idu statu a stat nedava za ne nam ludom ziadnu protihodnotu, iba sebe ,vysoke platy poslancov, nech sa paci nech aj oni poberaju minimalne mzdy a skusia z nich poplatit vsetky ucty, ked si znizia platy hned cosi usetria v rozpocte, nie odide vlada a oni si vyplatia za super 1 a pol rocnu pracu kralovske odstupne...atd atd daalo by sa do nekonecna o tom pisat ale chcelo by to nejake riesenie nie iba sa stazovat,lebo to je to co nam slovakom ide, postavit sa a ist za seba bojovat to uz menej

nkaps
autor
16. mar 2012

DOSŤ

Dieťaťu Odoprieť Smiech? Ťažko
Dieťaťu Odoprieť Slušnosť? Ťažko
Dieťatu Odoprieť Samostatnosť? Ťažko

Chceme dať svojim deťom slušný život, dieťa nežiada luxus, dieťa nevie čo sú peniaze a ich hodnote už vôbec nerozumie, dieťa potrebuje lásku a starostlivosť a nie strhanú, neustále premýšľajúcu mamičku, nad ich osudom, za čo kúpi plienky, zaplatí nájom, stravu, oblečenie atď

lujza123
16. mar 2012

@nkaps no verim ti ze pri dvoch detoch mas tej prace az az ale vsak skus trochu polavit..na zehlenie sa vykasli, strata casu aj tak sa to pokrci hned ako sa to oblecie, na vecne upratovanie tiez, obzvlast po manželovi vsak si to poprace sam, umyvat vysavat prach kupelnu mozte aj spolu cez wikend ked budete na to dvaja mate to zmaknute za chvilu, navar viac jedla aj na dva dni

Poriadok a cistu domacnost budes mat ked budu deti starsie teraz sa na to vykasli, uzivaj si deti a venuj sa im..trochu bordelu este nikdy nikoho nezabilo,

stanislavao
16. mar 2012

rodicovsky prispevok je na slovensku podla mna vysmechom matky, ktora je doma s dietatom = buducnostou statu. za 190 eur co dnes kupite pre dieta? skoro nic. akurat vam staci na plienky, mlieko a nejake najlacnejsie oblecenie a to matka si pre seba z toho nemoze kupit nic, ani len stravu. ja sa citim hrozne diskriminovana, ako biela, lebo romovia maju neskutocne vyhody. dostanu byt, dostanu take socialne davky a prispevky o ktorych biely moze len snivat. biely musia platit skolku, stravu, skolske pomocky, cierny nemusia platit nic, vsetko im prati obecny urad. nelegalne si postavia chatrc na cudzom pozemku, kradnu drevo v nasich lesoch a ked vyhoria, obec im zabezpecuje ubytovanie. neplatia dane, neplatia za psa, neplatia nic. kradnu a maju take prijmi zo statnej kasy, ako ziaden biely. rodicovsky prispevok je na plac, alebo na smiech. ani neviem. je to ponizujuce a urazlive, ako si stat vazi matky, ktore sa chcu starat o svoje deti a nechcu ich "hodit" do jasiel, skolok a pod.

mataharyy
16. mar 2012

No to za jakých podmínek budeš pobírat RP a i jeho výši výš více méně dopředu (buď ráda že to tu nedělají jako v Čechách, tam se v pondělí domluví na snížení a ve středu už máš nižší rodičák a můžeš si jít stěžovat třeba na hlavní nádraží), no pokud se ti to nelíbí, tak nastupovat nemusíš... Ano není to moc, ale je to rodičovský příspěvek, to znamená příspěvek pro rodiče, ne náhrada plnohodnotného platu... To že bohužel je to momentálně nastavené tak že 98% na něj spoléhá a bez něj nevyžijí (do této skupiny spadám také) je smutné, ale co s tím naděláme... Je smutné že člověk musí uvažovat zda si může dovolit ten "luxus" a mít dítě, ale na druhou stranu my chceme děti a my jim máme zabezpečit nutné potřeby a ne stát 😉
A to že nechceš děti "opustit" a jít do práce je sice pochopitelné, ale většina západních zemí, ke kterým tak vzhlížíme, má sice rodičáky vesměs vyšší než tady, ale taky podstatně kratší, mnoho z nich jen do půl roku a pak šupaj makat a dítě do jeslí, nebo opatrovatelce... Jen tady to je nastavené jinak, a jeslí je tu žalostně málo a na opatrovatelku tady z těch platů jen málo kdo našetří... A najít si tu práci je taky výkon hodný umělce...
Takže shrnutí, ano je to málo, ale na druhou stranu co by jsme chtěli? O dítě se máme postarat my (rodiče) ne stát... Dokud se nenaučíme nějaké finanční gramotnosti a nenaučíme být odkázaný jen sami na sebe, budeme si do nekonečna stěžovat... A ten stát je fakt zadlužený jak prase a někde se šetřit musí, to že se nám to nelíbí je naše věc, ale je to prostě fakt a i to že se tu zvolí někdo kdo na čtyři roky bude dávat ze vzduchu bude mít jediný důsledek, ty další čtyři roky to někdo bude muset žehlit, případně se rovnou dopracujeme po vzoru Řecka... 😉
Ona každá mince má dvě strany a je třeba to vidět z obou a odosobnit se od toho 😉

nkaps
autor
16. mar 2012

@lucy56 úplne s tebou súhlasím treba sa ozvať musíme ísť bojovať za svoje práva i svoje povinnosti

lujza123
16. mar 2012

@mataharyy tiez mam ten nazor...pravdupovediac skor mi chybaju podmienky na zivot s dietatom ako nejake peniaze od statu...fakt aspon keby tie skolky a jasle su dostupnbe pre vsetkych a nieje taka diskriminacia na pracovnom trhu

mataharyy
16. mar 2012

@lujza123 Ano, to jsou problémy které pak člověka starajícího se o dítě vysunují na okraj společnosti, protože jde z problému do problému a nemá moc možností jak je řešit, zvlášť když je např. sám/sama s dítětem... A to jsou problémy kterými by se měl stát zabývat (vytváření pracovních míst a podmínek pro matky, školky atp.) ne výše rodičáku... 😉 A to že opravdu patřím ke skupině která se měsíc co měsíc modlí k tomu až naběhne na účet...

sisaha
16. mar 2012

@nkaps niekde som si precitala odpoved z UPSVaR, ze ten prispevok je poskytovany detom a nesluzi na uhradu cistiacich prostriedkov, zaplatenie najmu a podobne... Tetuska sa ale zabudla zmienit o tom, ze ak je to jediny prijem matky, tak niekto to byvanie a energie zaplatit musi.. 😒 . No čo, možno to Ficko zmeni 😀

bastyna
16. mar 2012

myslím, že sa na Slovensku nenájde jediná žena - matka, ktorá je spokojná s výškou rodičovského príspevku...napriek tomu, že štátni predstavitelia chcú, aby sa zvýšila pôrodnosť, lebo o pár desiatok rokov nebude mať kto prispievať do štátnej kasy a nebude na vyplácanie dávok a dôchodkov , nerobia nič pre to, aby podporili zvýšenie pôrodnosti... s touto almužnou iba zalepia oči, a keď si človek naozaj predstaví, koľko peňazí sa minie na predvolebné kampane, koľko sa minie na rôzne odmeny vysokopostavených...tak je do plaču každému, nielen matke, ktorá musí každý deň rozmýšľať, či jej vystačí na mlieko a plienky pre dieťa, o ostatných veciach ani nehovoriac... 😖

zuzin78
16. mar 2012

kto je spokojny s rodicovskym prispevkom 194€, nech zdvihne ruku. nik ☹ 😖 😢

zuzkabeno
16. mar 2012

Len muži to chápu tak, že oni sú živiteľmi rodiny, preto dostávajú tie dobré platy vyššie ako ženy. A bohatí často nechcú veľa detí, skôr naopak. no ja sa teším že mám 2 deti, samozrejme vyšší rodičovský príspevok vždy poteší, najmä pri dvoch deťoch po sebe by mal byť vyšší, veď je to aj pre štát výhodné, keď má žena deti po sebe, tak je pravdepodobné, že to staršie nedá do škôlky skoro alebo vôbec, lebo ho môže mať doma a tým štát ušetrí. A ako chce v tomto postupovať nová vláda - viete niekto?

sisaha
16. mar 2012

@zuzkabeno zdvihne dane

yanni
16. mar 2012

Baby vy sa tu rozculujete nad rodicovskym prispevkom 194 €? Ako tu uz niekto napisal, v mnohych statoch, a to omnoho vyspelejsich ako SK, nie je ani to alebo len velmi kratko. Tak tu v DE mozme o rodicovskom prispevku do troch rokov len snivat. Po 12.mesiaci vam nedaju nic. Bud supnes dieta do jasli (ak vobec dostanes miesto alebo skor miesto co je zaplatitelne) a ides robit, alebo mas opatrovatelku ci au-pair (zase potrebujes kopu prachov) alebo vas uzivi muz alebo ides na socialku. Tak si prosim z toho vyberte 🙄

Tiez nie je pravda, ze vsade inde maju potraviny nizsiu DPH ako ostatne vyrobky. Ano v De je 7 a 19 %. Ale pod tu 7%tnu zial nespadaju vsetky zakladne potraviny. Zial. Tiez by som toho zabila, co toto vymyslel. A napr. na sluzby je 7%. No naco je to dobre. Kolkokrat si davam opravovat topanky, idem ku kadernicke alebo do restiky?Hm

natyadko
16. mar 2012

Ahojte mamicky.
tato tema ma zaujala. Som mamicka uz skoro 2rocneho syna. Rodicou nemam. Otec zomrel ked som mala 2roky. A mama nas opustila ked som mala 16. Zijem s partnerom. Nas vztah je ako na hojdacke. Raz dobre raz zle. Kolko krat sa zamyslam keby som ho opustila ako to zvladnem zabezpecit synovy domov a vsetko potrebne pre neho aj pre mna ked nas rodicovsky prispevok je 194eur. Da sa z toho zaplatit najom? Nakupit plienky? Potraviny,oblecenie? Neda sa... Je smutne ze stat setri na mamickach a oberaju nas!!! Dopriala by som im ocitnut sa v situacii kde je velke NIC !!! a postarat sa o dieta so 194e. A to nepisem o tom ako je vsetko drahe lieky plienky a potraviny. Tiez sa pripravujem uz pomaly do prace. Ale nieje to ziadna vyhra. Kedze na 3 -smeny pracovat nemozem. Musim si hladat pracu na 8h denne.

yanni
16. mar 2012

@zuzkabeno ako to myslis, ze ked nedas dieta do skolky, tak tym stat usetri? Su na SK skolky zadara? Ak ano, tak to uz sa SK-mamicky fakt nemusia stazovat. Tu su aj statne skolky platene. A musim povedat, ze to nie je malo, co ziadaju. A kto nechce mat dieta v skolke len so samymi turkami a pod., tak hlada bud cirkevnu alebo sukromnu skolku alebo aspon taku, co spravuje mesto alebo obec. Tie cisto statne mozete zabudnu. Iba ak by ste chceli, aby sa decko naucilo po turecky ci arabsky....

viera27
16. mar 2012

uplny suhlas s @mataharyy. Je to PRISPEVOK na dieta. Ak mas dve zdrave ruky a nohy, mas sa vediet o svoje dietatko postarat ty a nie ocakavat ze ho nakrmi niekto iny.

sisaha
16. mar 2012

@yanni nie su statne skôlky uplne zadara, kazdy mesiac ta nieco stoja, ale je to podstatne menej ako sukromne. A aj keby boli zadarmo, tak to hadam nebudeme porovnavat s Nemeckom, kde su rodinne pridavky a materska trochu o inych peniazoch, ze? Nehovoriac o platoch.

lucadra
16. mar 2012

Ahojte. Dovoľte mi pridať sa.
Ja som celkom spokojná s výškou RP.
Pokiaľ teda beriem ohľad na to, že sú to peniaze len pre malú určené a na nič iné. Ja ich aj tak používam. 50 evri sporenie a zvyšok krásne stačí na plienky, obrúsky, nejaké oblečko a stravu a zvyšok čo ostane, nejakých pár drobných hodím do prasiatka...
Pokiaľ by som mala z toho ešte aj niečo platiť, ťahať domácnosť alebo niečo iné, tak by sa to nedalo.
Tá suma určite nestačí aj na výživu a výdavky matky.
Ale čisto len na dieťa to stačí.
Ja mám totiž podelené peniaze, že moja výplata na stravu a kozmetiku, mužova výplata na platenie účtov a malej peniaze väčšinou čisto len na ňu. Neviem si predstaviť, že by som mala žiť z tých 200 evri aj ja. Neda sa to, nevedela by som to a asi by sme po dvoch týždnoch skončili s prázdnymi peňaženkami. Ináč si to predstaviť neviem.

viera27
16. mar 2012

@natyadko " Dopriala by som im ocitnut sa v situacii kde je velke NIC !!! a postarat sa o dieta so 194e."
No pockaj, 194e je len prispevok statu. Akosi mi tu chyba prispevok a zodpovednost otca. Ten by hadam v prvom rade mal nieco prispiet. A v druhom rade sa musis snazit ty (ty asi skor nefinancne, aj ked je aj tu kopec mamiciek, ktore si na materskej vypomahaju). Az na tretom mieste v starostlivosti o dieta je stat. Alebo sa mylim?

bodka70
16. mar 2012

ja som s príspevkom spokojná, zdá sa mi primeraný 😉 . Nemám čas sa o tom rozpisovať, písala som to v inej diskusii - rodičovký príspevok je len podpora pre rodičov s deťmi, nie je to odmena za prácu s deťmi na materskej dovolenke. Štát tým len podporuje, aby aspoň jeden rodič (zvyčajne matka) mohol ostať s dieťaťom doma aj na dobu dlhšiu ako je 6 mesiacov a nie je povinnosťou rodičov toto využiť. Preto je irelevantné písať, koľko práce má matka s deťmi na materskej dovolenke, kedže toto s tým nemá priamy súvis.
Iná vec je ale podpora rodín s deťmi všeobecne - podpora čiastočných úväzkov, možnosť práce z domu, reálne možnosti návratu rodiča po materskej dovolenke do pracovného procesu atď. Tam ešte vidím veľké rezervy.

yanni
16. mar 2012

@sisaha rodicovsky prispevok tu neexistuje. O platoch nehovorim, lebo na SK maju ludia skreslene info a vykrikuju len ze priemerny plat. Kolko ludi ma ten priemerny plat? Je to odobne ako na SK. Malo kto. Ja neporovnavam zivotnu uroven. Tu tie musis vsetko platit. Cestovne je neporovnatelne vyssie ako na SK. Kamoska ked tu bola sa len zhrozila. Za rovnaku vzdialenost 20 km zaplati na sk 1 € tu (aspon tu v Mnichove) 8 €. Tiw bytu, energie, poistky su neporovnatelne vyssie polozky ako na SK.
Ale nie o tomto je tato tema. Ja keby som ostala s dietatom po 1 roku doma nedostanem ziadny rodicovsky. Vy aspon tych 194 + 20 pridavky. My len 184 pridavky. Takze aj tak mate stale viac ako tu.

natyadko
16. mar 2012

viera27
Ano prispevok od otca resp. Vyzivne. to tiez nieje ziadna vyhra!!! Mam kamarata ktory na dceru pobera vyzivne 20e a co to je ake vyzivne? Kolko by mne dal sud 80e aj tak je to stale malo nato aby sme ako tak vyzili. Nemozme si dovolit drahe jasle. Do skolky nas zatial nezoberu. A ked ho aj vezmu. Tak najst si robotu ktora mi bude casovo vyhovovat je tazke najst!! A dobre platenu...