Ako si zvýšim materskú, keď študujem a pracujem na dohodu?

vikis17
22. jan 2016

Som študentkou denného štúdia na vysokej škole, pracujem na dohodu a takisto som poberateľkou sirotského dôchodku. S priateľom plánujeme toho roku bábätko a chcela by som vedieť aké mám možnosti si materskú zvýšit ? prosím poradte

moni244
22. jan 2016

@vikis17 zamestnať sa na normálny úväzok

havana_frost
22. jan 2016

@vikis17
Na materské máš nárok po odrobení cca 9 mesiacov, aj na dohodu - pokiaľ sa z nej odvádza na nemocenské poistenie (t.j. musíš začať skôr ako budeš vôbec tehotná - faktor náhody). Konkrétne ide o 270 kalendárnych dní, počas ktorých musíš byť nemocensky poistená. K nemocenskému poisteniu prídeš buď ako zamestnanec alebo sa poistíš dobrovoľne. Výška materského sa potom bude odvíjať od vymeriavacieho základu (VZ). T.j. buď od platu, alebo od VZ, ktorý si sama určíš pre dobrovoľné poistenie a z ktorého budeš odvádzať odvody. Platí rovnica - čím väčšie odvody, tým vyššia materská.
Dobrovoľné a povinné nemocenské poistenie nemožno kombinovať. Ak si poistená povinne, nedá sa k tomu pripoistiť aj dobrovoľne.
ďalšou podmienkou je, že nemocenské poistenie musí trvať v čase pôrodu, resp. musíš byť v ochrannej lehote (8 mesiacov po zániku nem. poistenia).

vikis17
autor
22. jan 2016

@havana_frost koľko mesačny by som si musela platit do poistenie?

havana_frost
22. jan 2016

@vikis17 To záleží, koľko by si chcela dostávať 🙂 Ak by si chcela maximum, tak by si musela platiť vyše 400 € mesačne pri dobrovoľnom poistení. Ako som ale doplnila vyššie, ak si nemocensky poistená z dohody, nemôžeš si založiť aj dobrovoľné poistenie.

evittam
22. jan 2016

@vikis17 Ak by si chcela max.materskú tak DNP je z VZ 1287,- Eur - mesačné odvody z toho sú cca okolo 420,- Eur, materská potom vyše 900,- Eur/mesiac.

perzefona
22. jan 2016

A preco chces dieta ked studujes? Nebolo by lepsie najskor dokoncit skolu ked uz tam si?

vikis17
autor
22. jan 2016

@evittam
@havana_frost to poistenie teda musím platiť tých 270 dní ? dalsou otázkou je či môžem teda poberať aj materskú a aj sirotské ak prejdem na externé štúdium

evittam
22. jan 2016

@vikis17 Aby si mala nárok na nejakú materskú tak musíš mať minimálne 270dní NP za posledné dva roky pred pôrodom, je ďalšia otázka z čoho by sa ti MD rátala, nakoľko ak aj robíš na dohodu a tvoj zamestnávateľ za teba platí odvody, tak teoreticky ti už tie dni "bežia", je otázne ako dlho...to nepíšeš, nepíšeš akú máš dohodu, čiže ťažko radiť. Ale tiež by som na tvojom mieste najskôr skončila štúdium a až potom rozmýšlala o založení rodiny ale to je len môj názor. 😉

vikis17
autor
22. jan 2016

@evittam dohodu mám už cca 2roky

evittam
22. jan 2016

@vikis17 Akú...?!!! To je podstatné - ak si študent a máš dohodu o brig.práci študenta tak nikto za teba skoro nič neplatí, takže tak. Stále málo info.

misha666
22. jan 2016

@vikis17 nemas narok na ziadnu matersku... iba na rodicovsky prispevok do 3r. dietata...203eur...ak chces matersku musis si pratit 270dni nemocenskeho poistenia...aj to nedostanes nic moc... ked mas dohodu tam sa nemocenske neplati urcite za teba...

evittam
22. jan 2016

@misha666 Ty ju poznáš - vieš akú má uzavretú dohodu?! Všetky odvody sa platia už aj pri dohodách - okrem dohody o brigádnickej práci študenta a potom sú tam ešte nejaké výnimky pri dohode na nepravidelný príjem-niečo sa platí niečo nie. Tak nepíš hlúposti. 😉

andrea1010
22. jan 2016

ak chceš zvýšiť materskú, potrebuješ riadny job, nie dohody a ešte ako študent 🙂 kruté, ale je to tak, dostaneš len rodičák a nebudeme si klamať, nie je to žiadna sláva 😒

misha666
22. jan 2016

@evittam ale nebud smiesna :D chcem vidiet toho podnikatela ktory bude dobrovolne platit nemocenske pri dohode ked nemusi... zijes na Slovensku ...bud realisticka 🙂

evittam
22. jan 2016

@andrea1010 Presne ako píšeš, ale ak by čisto teoreticky mala nejaké NP poistenie z tej dohody, tak jej stačí 90 dní bez PN a OČR v novom zamestnaní na novú zmluvu z peknej sumy pred nástupom na MD (samozrejme ak by mala splnenú podmienku 270 dní NP), alebo zrušiť dohodu a stihnúť sa 26 týždňov pred nástupom na MD poistiť dobrovolne na maximum, zaplatiť napr. týždeň a ísť na PN až do nástupu na MD a bude mať max.MD (ako som už písala pri splneni podmienky 270 dní NP-to len ak by to niekomu nebolo jasné... 😀 )..

evittam
22. jan 2016

@misha666 Ja nie som smiešna - som ekonóm, mzdár,účtovník a držím sa zákonov - čiže v dnešnej dobe sa platia odvody aj z dohôd ako aj z TPP - okrem študentov, dôchodcov a potom sa tam menej platí o NP a PvN pri dohode na nepravidelný príjem. Takže ak nevieš o čom píšeš tak nepíš radšej vôbec.

evittam
22. jan 2016

@misha666 Len vo veľkej skratke:
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/...
NIe je tam úplne všetko. Už teraz podnikatelia moc neoj..ú systém ako kedysi.... 😉

andrea1010
22. jan 2016

@evittam ahoj, mne je to jasné, vychádzam však z toho, že poberá sirotský, tak jej štát pravdepodobne platí aj prídavky, neviem,ako to presne funguje, ale keby som chcela riadnu materskú, tak si nájdem riadny job, určite je to jednoduchšie, škoda, že nepoznám také finty, ja už 9 rokov poctivo pracujem ( bez PN) a platím dane, všetky tie nezmyselné odvody a aj tak nedostanem materskú,aká mi prináleží, lebo máme nejakú hlúpe maximum, no čo už, Slovensko chráni pracujúcich ľudí 😀 😀

misha666
22. jan 2016

@evittam ved pise ze je student ... ta potom?

evittam
22. jan 2016

@misha666 Áno aj ja z toho vychádzam, len píšem aj možnosti - a nie nepravdy. Aj ako študentka môže mať aj inú dohodu....záleží od zamestnávateľa....

evittam
22. jan 2016

@andrea1010 Ak som správne pochopila, budeš mať max. materskú?! Tak to ti gratulujem.
Ja som napr. pracovala cca 10 rokov a len kvôli legislatíve - za to, že som mala cca rok živnosť-bez odvodov a potom hneď zamestnanie - ale nestihla som dni, tak som dostala "veľký prd" - takže tých 270 dní nie je taká katastrofa--mali by to riešiť inak - kde bolo tých mojich 10 rokov odvodov?!......Ale je mi to jedno-hlavne, že mám dve krásne a zdravé deti - klop,klop......Je to o systéme, ktorý je na prd a ak sa dá tak ho treba využiť - lebo za chvíľu ani to nebude. 😉

andrea1010
22. jan 2016

@evittam tak toto zdieľam s tebou, ak sa dá využiť, tak prečo nie, škoda, že som o tom nevedela skôr, ušetrila by som si pár rokov práce :D :D je však smutné, že sa do úvahy berie len nejaký čas pred nástupom na materskú, nie každý má šťastie ako ja, že mám stálu prácu, so slušným príjmom v stabilnej spoločnosti. 🙂 ani sťažovať sa nie je kde 😀 😀

evittam
22. jan 2016

@andrea1010 Veď určite, ale neriešim-ako píšem, zase pri druhej MD som mala tiež slušnú a potom ešte lepší prijem, lebo som sa dala po MD na PN a spolu s RD to bolo ešte v pohode.... 😉 Treba to fakt popozerať a hlavne popýtať sa správnych ľudí....

havana_frost
22. jan 2016

@vikis17 nárok na sirotský dôchodok nestratíš, fakt že prejdeš na externé štúdium, ani že by si pritom poberala materské, na to nemá vplyv.
@evittam ti dala dobré rady, ostatné si radšej ani nečítaj, zbytočne ťa to popletie.

lilia9090
24. jan 2016

Chcete si mesačne zarobiť niečo navyše? Ako na to na http://zarabajnainternete7.webnode.sk/