Ako si vybaviť čo najvyššiu materskú z DNP?

vive
25. jan 2021

Ahojte, prosím o radu, verím, že sa tu nájde niekto skúsený a bude ochotný poradiť mi. Momentálne som na PN z dobrov.nem.pois., podmienku 270 dní platenia som splnila už dávno. PN som od decembra kvoli iným zdr.problémom, no zač. januára som zistila, že som tehu, teraz 9.tt. DNP som si platila z minim.sumy. Mám rizikové tehotenstvo, nariadený kľudový režim a lieky, dr vseob. mi navrhuje prejst s PN ku gyn bez prerušenia. Moja otázka je, akým spôsobom by som si vedela zabezpečiť vyššiu sumu materskej ? Čo treba spraviť ? Budem vďačná za každú radu. Ďakujem. 🙂

ivkazba
25. jan 2021

@zalka ti povie zaručene ako to urobiť. Myslím zaručene správne, lebo nesprávnych odpovedí môžeš dostať veľa.

vive
autor
25. jan 2021

@ivkazba Ďakujem za odpoveď. Snáď si @zalka nájde chvíľku ak by sa dalo poradiť, bola by som veľmi rada 🙂 ďakujem

fokuska
25. jan 2021

Ja sa pripnem k teme, pokial viem, tak ked ti DNP vzniklo uz davnejsie a mas z neho splnene podmienky, tak by sa mal brat do uvahy rok 2020, kedze porod bude v 2021. V pripade ze DNP vznikne ako nove poistenie, tak treba aspon 26 tyzdnov aby sa pocitalo z toho prislusneho VZ.
Ale v tomto pripade si nie som ista, takze ma zaujima ake moznost napise zalka, ak nejake su.

katulastraka
25. jan 2021

@vive vzdy sa to odvija od toho kolko platis socialne poistenie..ak platis minimalku, tak matersku budes mat minimalku, cize 370 eur...dobrovolne si nevies socialku platit viac, vzdy len minimalku..jedine ze by ti od jula vyslo vyssie platenie socialky kvoli zarobku z minuleho roka, ale to by ti tu matersku moc nezdvihlo, lebo to ti vychadza len dva mesiace platenia vyssieho poistenia...takze v podstate to ovplyvnit zial nevies, kedysi sa to dalo, dnes uz to mozne nie je

juliatriscova
25. jan 2021

@vive kedy máš nástup na materskú?

vive
autor
25. jan 2021

@katulastraka výšku VZ som si stanovila sama, keďže som si to dobrovoľné poistenie založila sama ešte počas RD, pretým som bola SZČO dlhodobo, aktuálne DNP poistenie som si vtedy dala z minima pre istotu, aj aby som nazbierala dni ešte keď som tehu ani nebola, no teraz by som to potrebovala navýšiť kvôli materskej. Ďakujem za radu.

vive
autor
25. jan 2021

@juliatriscova zatiaľ mi gyn ešte presne neurčila termín, keďže som bola len raz na poradni, som v 9tt, porod mi vychadza po 20.8.’21, no presnejšie mi to určí gyn na ďalšej poradni snáď...

katulastraka
25. jan 2021

@vive no zial sa to neda :( kedysi sa to dalo, dokonca sa dalo aj spatne doplatit si mesiace aby ti vobec materska vysla, ale vsetko toto porusili :/

fokuska
25. jan 2021

@katulastraka Ved tu ide prave o to, ze teraz si plati z minimalneho VZ. Pri DNP si sama urcis z akeho VZ chces platit. Takze nie je pravda, ze si dobrovolne nevies platit socialku viac - praveze si mozes vybrat.
A otazka je, ze v pripade, ze si teraz VZ navysi, ci to ovplyvni este vysku materskej. Alebo ak by DNP ukoncila a o par dni zalozila nove s vyssim VZ, ci by sa to bralo naozaj tak, ze vznikol novy poistny vztah a nazbiera z neho 26 tyzdnov a bude vyssia materska.

fokuska
25. jan 2021

@vive A teda mala by byt este ta moznost, ze sa zamestnas a odpracujes aspon 90 dni bez PN a OCR. Aby si mala dobru vysku materskej, tak potrebujes niekoho napr. znameho, kto ti da dobry plat (vacsinou sa to robi fiktivne papierovo a odvody mu ty zaplatis, aby nebol stratovy). Nie je to koser riesenie, ale deje sa to :-/

andula1988
25. jan 2021

Skuste si pozriet na Fb stranku p.Mihala, ma tam vela prikladov co sa tyka DNP a materskej .....

juliatriscova
25. jan 2021

@vive u teba je to už problém..........už si nevieš poriešiť max. materskú z DNP.... pretože si už 9tt...........

Počas poberania nemocenského sa dobrovoľné poistenie neplatí

Pri úvahe, ako si dobrovoľným poistením zabezpečiť čo najvyššiu materskú a zaplatiť na odvodoch čo najmenej, treba zdôrazniť ešte raz:

Na to, aby sa materské vypočítalo zo základu, z ktorého sa dobrovoľné poistenie platí, musí dobrovoľné poistenie, z ktorého sa nastupuje na materské, trvať najmenej 26 týždňov (182 dní) – ak by trvalo kratšie obdobie, materské sa vypočíta len z minimálneho základu. A pozor, zákon hovorí „trvať“ a nie „platiť“ čo je veľký rozdiel.

Poistné na dobrovoľné poistenie sa neplatí v čase, kedy poistená osoba poberá nemocenské (§ 140 ods. 4 ZSP) alebo ošetruje člena rodiny (§ 140 ods.1 písm. b) ZSP).

Podľa § 33 ods. 2 ZSP, dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do toho sa započítava aj doba iného, už ukončeného nemocenského poistenia (napríklad v predchádzajúcom zamestnaní alebo predchádzajúceho povinného nemocenského poistenia SZČO). Pozor, do toho sa nezapočítava doba na rodičovskej dovolenke zamestnankyne.

Znamená to, že pokiaľ sa budúca mamička na začiatku tehotenstva (najneskôr na konci 7.-ho týždňa tehotenstva) prihlási na dobrovoľné poistenie a určí si vymeriavací základ 2026 – 2030 eur, na získanie maximálnej materskej nemusí platiť poistné celých 26 týždňov pred nástupom na materské, ak napríklad bude poberať nemocenské na rizikovom tehotenstve. Pozor, nemocenské bude poberať vtedy, ak v období posledných dvoch rokov pred vznikom PN získala najmenej 270 dní nemocenského poistenia - napríklad tým, že pred dobrovoľným nemocenským poistením bola nemocensky poistená ako zamestnanec (pozor, nezapočítava sa obdobie, kedy bola v zamestnaní na rodičovskej dovolenke).

Čiže u teba sa bude brať rok 2020 DNP.............

andula1988
25. jan 2021

@juliatriscova presne tento priklad mam momentalne aj ja .... DNP som dala este v nejakom 6 tyzdni a skoncila na rizikovom, nemocenske mam uznane .... tak smad aj matersku uznaju z DNP

vive
autor
25. jan 2021

@juliatriscova nejde mi ani tak o max výšku materskej, ale aspoň vyššiu než by mi vyšlo teraz z aktuálneho VZ.
@fokuska presne tak ma napadlo, že by som teraz ukončila PN k 31.1. a 1.2. si založila nové poistenie s vyšším VZ, uhradil by som 1-2 dni a potom ma dr aj tak chce nechať ešte na PN. Len neviem ako by potom rátali materskú, teda berú sa do úvahy 2 roky pred nástupom, či by urobili podiel súčtov VZ, z ktorých som platila poistné alebo ako. O to ide teraz. :-/

katulastraka
25. jan 2021

@vive ja aj tak nechapem ako si mozem vybrat VZ, ja ked som si zacala platit dobrovolne, tak mi nikto nechcel dat viac ako minimalku, lebo sa to vyratava z minimalneho VZ...

juliatriscova
25. jan 2021

@vive ak by si ukončila PN aj DNP a chcela uzatvoriť nové DNP od 1.2.2021, tak nesplňaš podmienku minimálne 26 týždňov a počítali by ti z min. vym. základu...........najlepšie by ti bolo sa zamestnať aspoň na 90 dní s max. VZ a to by ti vyšla max. materská..........ale DNP už nijako neporiešiš, aby si mala vyššiu materskú.......to by si musela urobiť najneskôr pred 2 týždňami.....

juliatriscova
25. jan 2021

@katulastraka pri DNP si sama volíš VZ a meniť ho môžeš raz za 6 mesiacov..........pri pracovnom pomere či dohode je to väčšinou min. hrubá mzda čiže min. odvody a min. VZ........je rozdiel si platiť sama dobrovoľné alebo sa zamestnať a platí za teba odvody zamestnávateľ..

fokuska
25. jan 2021

@juliatriscova 26 tyzdnov musi byt do nastupu na matersku alebo do porodu?

katulastraka
25. jan 2021

@juliatriscova ja som szco, a ked som si davala ziadost o dobrovolne platenie socialky, tak mi nedovolili dat viac ako minimalku, pretoze sa vraj dobrovolne vyratava z minimalneho vymeriavacieho zakladu

vive
autor
25. jan 2021

@juliatriscova ano, len ma žiaľ zastavil covid, ochorela som ku koncu roka a potom zistila tehu, ale k dr som sa dostat mohla az nedavno...
Ak by sa podarilo zamestnať po skončení tohto prvého rizikoveho trimestra, bolo by to fajn, a potom co staci byt viac než 90 dní u noveho zamestnavatela na vyssiu mzdu a mozem ist po tych 90 dnoch na PN do nastupu na matersku alebo nie ?

fokuska
25. jan 2021

@vive Mozes ist potom na PN, len potrebujes mat aspon tych 90 dni vkuse bez PN a OCR, potom uz mozes. Lenze - socialna poistovna si taketo pripady dost preveruje, lebo vie, ze to ludia robia ucelovo. Cize odporucam viac ako 90 dni, nie 91, nie 92, ale normalne to potiahnut dlhsie, nech to nie je vyhodnotene ako ucelove a zamietnute.

juliatriscova
25. jan 2021

@katulastraka to nie je pravda............máš to aj na stránke SP........
Dobrovoľne poistená osoba si sama určí vymeriavací základ, z ktorého bude platiť poistné na dobrovoľné poistenie podľa príslušných sadzieb poistného (s ohľadom na balík poistenia):
na nemocenské poistenie – 4,4 %
na starobné poistenie – 18 % (ak je sporiteľom v II. pilieri, Sociálna poisťovňa pošle 5,25 % príslušnej DSS)
na invalidné poistenie – 6 %
do rezervného fondu solidarity – 4,75 %
na poistenie v nezamestnanosti – 2 %

Vymeriavací základ nesmie byť nižší ako stanovený minimálny vymeriavací základ v danom roku a vyšší ako maximálny vymeriavací základ. Zároveň musí byť rovnaký pre všetky druhy poistenia vo vybranom balíku.

katulastraka
25. jan 2021

@juliatriscova tak potom socialka v trencine je dost neinformovana, pretoze v auguste 2020 mi tam jedna pani povedala, ze dobrovolne sa neda platit VOBEC a v oktobri ked som zistila, ze sa da, tak mi zas ina pani povedala ze jedine MINIMALKU :D mala by som sa odstahovat :D

juliatriscova
25. jan 2021

@vive 90 dní bez PN a OČR..............

juliatriscova
25. jan 2021

@katulastraka s takým niečim som sa ešte nestretla.............sú aj výnimky pri ktorých nemôžeš byť súčasne poistená aj dobrovoľne........tak to sú fakt divné úradníčky......zavadzanie ľudí..........aj v prvom bode aj v druhom celé zle.........😂

katulastraka
25. jan 2021

@juliatriscova ja len lutujem, ze mi to vtedy nedali na papieri...teda aspon ta pani v auguste, pretoze kvoli nej teraz nemam narok na matersku, lebo nemam zaplatenych 270 dni za posledne dva roky...keby mi to aspon do mailu napisala, tak by som sa tym ohanala normalne...proste blbost najvyssieho stupna, nechapem ako niekto taky moze robit na socialke a radit ludom ohladom takychto veci

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andula1988
25. jan 2021

@katulastraka V TN mam podobnu skusenost 🥲 pani ze DNP si mam dat z minima a ja, ze chcem z maxima ze som na zaciatku tehotenstva ..... a ona ze no aj ked budete na PN to musite stale platit a podobne a pritom na stranke to maju jasne napisane .... o PN som sa informovala vopred

fokuska
25. jan 2021

@katulastraka Vzdy si treba od nich info pytat pisomne, lebo na to uz vela ludi doplatilo. Ustne tvrdili daco ine, ked si to uz ziadali pisomne, tak zrazu uplne ine informacie. Bohuzial, casto samy nevedia a poskytnu zle info.

vive
autor
25. jan 2021

@juliatriscova ďakujem 👍