Ako je to s prídavkami, keď muž pracuje v Nemecku?

linki90
24. jún 2024

Ahojte prosím viete mi poradiť ? Muž začal pracovať od apríla v Nemecku na tpp. Ja bývam na sk s malým a som na RD , nezamestnaná. Doteraz som brala aj ten prídavok na dieťa 60€. Trvalý pobyt máme všetci traja na sk rovnaka adresa. A mne volali z úradu prácu že mi zastavia tie prídavky. Už aj zastavili , zato že muž pracuje v Nemecku. Že si ma žiadať tam o prídavok. Jeho šéf ale tvrdí že ,mne prídavok zastaviť nemali ,a mužovi mali nemci doplácať tých 190€. Že 250€ by bral jedine keby tam bývame všetci na trvalý pobyt. Na úrade práce vraví pani že mne už 60€ zastavili, a mužovi dáku 250€, lebo toľko sa bere v Nemecku. Viete mi prosím poradiť ako to naozaj je? Ideme volať na centralu do BA ale len po 13 tam sú . Ak viete ako to je prosím ďakujem

matullienka
24. jún 2024

@linki90 treba to ísť každopádne vybaviť. My tak poberame z Nórska, chodia aj tu zo Slovenska a z Nórska iba doplácajú do ich výšky

vevericka124
24. jún 2024

Pokiaľ si neoznámila, že muž pracuje v Nemecku, áno zastavili to správne, lebo čakajú na vyjadrenie z Nemecka ohľadom prídavkov a to chvíľku trvá kým zareagujú.
Pokiaľ ty nepracuješ a jediná zárobková činnosť je v zahraničí, budete poberať prídavky z Nemecka, Zo SR jedine žeby si mala v SR niaku prácu, stačí aj dohoda. Pokiaľ v Nemecku nepriznajú (ale nemajú prečo keď tam robí) tak by si poberala zo SR lebo je tu bydlisko.
Aj keď mu dajú "len vyrovnávaciu dávku 190 Eur" , stále je to viac ako prídavky na SR. čiže odtiaľto poberať nebudeš pokiaľ tu nebude zárobková činnosť.

vevericka124
24. jún 2024

@matullienka ty ale asi máš prácu na SR nie? či sa mýlim?

matullienka
24. jún 2024

@vevericka124 keď sme to vybavovali bola som s mladšou na RD teraz už pracujem ale stále to chodí rovnako

0silvia0
24. jún 2024

@linki90 my to tak máme, že nám chodia prídavky aj zo Slovenska, a doplácajú nám z Nemecka. Ale ja pracujem na Slovensku.

linki90
autor
24. jún 2024

@matullienka ale pracovný pomer ti trval asi stále aj keď si bola na RD nie?

vevericka124
24. jún 2024

@matullienka ale mala si otvorený pracovný pomer 🙂
v tom prípade áno ,SR je primárne a vyplácame našu sumu prídavkov a zahraničie dopláca do ich výšky, aks i to vybavia ľudia, ak by si nemala pracovný pomer (stačí aj dohoda) tak zo SR prídavky nechodia a chodia len zo zahraničia, nakoľko je tam jediný výkon zamestnania.

linki90
autor
24. jún 2024

@vevericka124 takže muž by mal dostať plnú sumu tych 250€ teoreticky. Lebo volali sme na centralu do BA štátne dávky a pani nevie ,že pozistuje a pošle nám meilom odpoveď 🤦

matullienka
24. jún 2024

@linki90 áno trval ale namala som v tom čase z neho príjem

ariannazara
24. jún 2024

Keď niesi zamestnaná tak budeš poberať 250 z nemecka.

vevericka124
24. jún 2024

@matullienka nevadi, bola si vedená ako zamestnaná 🙂

vevericka124
24. jún 2024

@linki90 oni sú primárny tak by mali dať plnú sumu, ale v Nemecku je to zložité, záleží aj od oblasti kde pracuje.
ale SR nie je primárne pokiaľ ty nebudeš mať aspoň dáku dohodu, preto nebudete poberať prídavky odtiaľto len z Nemecka 🙂