Ako je to s poberaním materskej pri druhom dieťati?

mysicka242
23. jan 2012

Ahojte maminky, neviete mi niektora poradit? Dufam ze sa dobre vyjadrim 🙂 12.5.2011 som nastupila na matersku dovtedy som bola normalne zamestnana a do 18.8.2011 som si este aj platila dobrovolne nemocenske poistenie. Kebyze tento rok otehotniem s druhym babom bola by mi vyplacana materska alebo nie? Popripade do akeho mesiaca buduceho roku by som musela porodit , lebo som pocula ze by tam mala byt ochrana lehota dva roky ale niesom si ista. Dakujem 🙂

racik
23. jan 2012

nebudes mat narok na matersku s dobrovolneho poistenia, dostanes iba zo zamestnania, ochranna doba po ukonceni platenia je 8 mesiacov

terina25
23. jan 2012

neviem ako je to pri dobrovoľnom nem.poistení.ale ja som išla z rodičovskej dovolenky opäť na materskú dovolenku s druhým dieťaťom.a materskú som dostala v rovnakej výške ako pri prvom dieťati.

eronika
23. jan 2012

Pokiaľ si stale zamestnaná (i keď si na rodičovskej dovolenke), tak budeš mať nárok na materkú vo výške 65% z vymeriacieho základu, ktorý sociálnej poisťovni poskytne zamestnávateľ (mne to vyšlo rovnako ako prvá materská). Z dobrovoľného poistenia nebudeš mať nárok na materskú, kedže bude už po uplynutí 8-mesačnej ochrannej doby. Taktiež nebudeš mať nárok na rodičovský príspevok na prvé dieťa, ale budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (pokiaľ ho budeš mať doma, tak je to cca 42 EUR a ak ho dáš do jaslí, škôlky, tak je to cca 230 EUR). Dúfam, že som pomohla. 🙂

mysicka242
autor
24. jan 2012

@racik
@terina25 dakujem

@eronika takze ked som stale v pracovnom pomere tak nezalezi ci by som porodila este tento rok alebo az v polovici druheho roka stale mam narok na matersku. Dakujem pomohla si mi

terina25
24. jan 2012

@mysicka242 áno,je jedno,či budeš mať druhé tento alebo bud.rok.materskú dostaneš 😉 inak ja som ten príspevok na staroslivosť o dieťa nedostala.ja som dostala normálne odznova materskú,čiže akokeby som ani prvé dieťa nemala.na dcéru(1 dieťa)som nedostala nič,len na syna som dostala materskú a potom rodičovskú.takže beriem len jeden RP - ešte ten zvýšený cca 252eur na obe deti 😒 plus prídavky na 2 deti.je to des 😠