Ako je to s oznámením o nástupe na materskú dovolenku v práci?

annab012
16. jún 2024

Dobrý deň,
Ako je to s oznámením o nástupu na materskú dovolenku v práci? Musím to nejako písomne predložiť? Lebo som sa dočítala že mesiac dopredu treba oznámit zamestnávateľovi predpokladaný termín nástupu na materskú. Platí to aj keď som PN od začiatku tehotenstva? Či nestačí až keď mi gynekológ vystaví ten doklad na materskú čo musím dať vyplniť v robote pred nástupom.
Ďakujem

barus26
16. jún 2024

@annab012 áno treba to oznámiť. Ja som to oznámila v tlačive kde som oznamovala, že som tehotná a že predpokladaný termín nástupu na materskú je xy.xx a potom som už len doniesla to tlačivo od gyn o nástupe na materskú

ivanakal
17. jún 2024

Ano, treba to pisomne oznamit. Ja som to oznamovala cim skor, sa mi zda po ukoncenom 3 mesiaci, ze som tehotna, termin porodu vtedy a vtedy a dolozila som potvrdenie, alebo prefotenu tehot.knizku. Cim skor mu to oznamis, tym skor budes "v ochrane" a budes povazovana za "tehotnu zamestnankynu" so vsetkymi pravami. 🙂

melanta
17. jún 2024

@ivanakal ona sa nepýta na oznámenie tehotenstva či oznámenie termínu pôrodu. Ona sa pýta na oznámenie o nástupe na materskú dovolenku. To je ďalšie oznámenie, ktoré aj keď si oznámila termín pôrodu, si povinná ešte oznámiť mesiac pred nástupom.

melanta
17. jún 2024

Áno, mesiac vopred so povinná oznámiť nástup na MD, aj keď si aktuálne PN a budeš až do náastupu na MD.

ivanakal
17. jún 2024

@melanta jaj, pardon.. Ano, mas pravdu.