Aké je presné znenie zákona o zvýšení rodičovského príspevku?

martinoocka
18. jún 2019

Ak som spravne pochopila tak uz schvalili to dvojurovnove zvysenie rodicovskeho prispevku. Neviete ci sa da uz niekde pozriet presne znenie zakona? Vsade sa pise ze o 150e viac bude pre matky, ktore 2 roky pracovali. Ale ako sa to bude posudzovat? Podla platenia odvodov do socialnej poistovne alebo pracovnych zmluv? Niekde som citala, ze Richter sa vyjadril, ze to plati pre zeny, ktore maju narok na materske. Ale na to nemusi zena 2 roky pracovat. Bude sa tam ratat aj praca na dohodu? Nemate niekto nahodou podrobnejsie info?

tiumen
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinoocka
autor
18. jún 2019

Ved pisem ze na to netreba 2 roky pracovat, aby dostala materske 🙄

martinoocka
autor
18. jún 2019

Toto som nasla v jednom clanku: "Ide o rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a z tohto dôvodu splnili podmienky nároku na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne." Preto mi to nesedi lebo na materske su ine podmienky nie odpracovane 2 roky.

alenah31
18. jún 2019

@martinoocka ale ešte stále to nebolo schválené - teraz 14.6. smer na tlačovke prostredníctvom Fica oznámil, že to ide skutočne predložiť ako návrh. Takže až to bude schválené potom to treba riešiť.

tiumen
18. jún 2019

@martinoocka narýchlo čítam 😁 nikde som ale nenašla dôveryhodný zdroj že to odklepli 🤨 a žena nemusí robiť aby mala materskú, stačí že si platí DNP.. osobne si myslím že tie čo mali nárok na materskú budú +150€ 🤷‍♀️

sisus23
18. jún 2019

dnes o 13.00 idu o tom rokovat

martinoocka
autor
18. jún 2019

@alenah31 aha tak preto neviem najst konkretne znenie. Ja som to rano v spravach zachytila ked sme sa chystali z domu tak asi som zle pocula 🤭

beky1813
18. jún 2019

A zase, zeny, nerobte paniku, nic nie je schválené. A dufam, ze ani nebude.

dzulli1980
18. jún 2019

Keby to aj odklepli, následne zvýšia dane, odvody a bude po "vidine lepších zajtrajškov".

klarissa25
18. jún 2019

Len nech to neodklepnu...zase pojde vsetko hore....

smejko25
18. jún 2019

A nieje to skor tak že mamičky ktoré nepracovali pred materskou si prilepšia len o 50€ a tie ktoré pracovali min. 2 roky tak tych 150€ ? 🙂 ale netusim naozaj len som niekde započula 🙂

martinoocka
autor
18. jún 2019

@smejko25 ano tak nejak by to malo byt. Preto som sam pytala ci niekto nevie ako konkretne sa to ma posudzovat, tie odpracovane 2 roky, podla coho...

martinoocka
autor
18. jún 2019

Tak len pockat, uvidime teda ci to odklepnu a v akom zneni. Uz raz bolo take dvojite vyplacanie a nova vlada, ktora prisla, to hned zrusila 😉

alenah31
18. jún 2019

@martinoocka ani teraz to dlho nevydrží - nikto s týmto zvyšovaním okrem smeru nie je stotožnený, všetci ostatní vyhlásili, že pokiaľ návrh prejde a po voľbách sa zmení vláda - v čo pevne dúfam - bude to určite jedna z vecí, ktorá bude zrušená.

evittam
18. jún 2019

@sisus23 Pokial viem a ako p.Fico povedal az v septembri.

ivkazba
18. jún 2019

@alenah31 jasné, že ak to aj náhodou schvália, tak nová vláda to zruší. Ročne to má stáť štát 145 miliónov, na to ozaj nemáme. Takže nebuďme naivné a nemyslime si, že štát dá 145 miliónov a nezoberie si ich niekde inde. Otázne ale je, či to vôbec schvália. Zo strany SMER je to len populistický krok, pôvodne to malo byť schvaľované v septembri a teraz zrazu dnes, lebo preferencie prudko klesajú.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivkazba
18. jún 2019

@alenah31 úplne s tebou súhlasím. A áno, rodičák je príspevok, nie náhrada mzdy. Tiež mám kamarátky v Anglicku, Švajčiarsku... áno, super zarobia, ale na materskej doma 3 roky nehrozí. Po pár mesiacoch naspäť do práce. A také že každú chvíľku na očr, to nehrozí. Ani napríklad vo vedľajšom Rakúsku. Nevravím, že ich systém je správny či zlý. Aj náš má aj dobré aj zlé miesta. Ale treba mať trošku zdravý rozum. A ten tu často chýba.

dudos
18. jún 2019

Presný výklad zákona, ak ho schvália ti poskytne len MPSVaR. Treba pozrieť ich stranku6a dovolať sa na konkrétne odd. alebo ťa prepoja. Aspoň u nás na UDZS sme zákon nemohli občanom vykladať. Vždy sme odporúčali na MZ SR. Zákon ti najlepšie vyloží ten kto je jeho tvorcom.

valeriadk
18. jún 2019

@martinoocka ahoj chapem na co sa presne pytas. Ja som napr. Pred 1.dietatom Matersku mala ale druhe mame az po 3 rokoch aj nieco takze mam len rodicovsky. Tiez sa pytam ake by bolo moje zvýšenie. .. ale ako pisali baby - nič nie je schválené.

natalienka12
5. sep 2019

Damy, zakon o zvyseni RP je z dielne poslancov Smeru, nie je to vladny navrh, takze na 99% v plene neprejde. To len tak, aby ste sa na zvysenie moc nespoliehali.

vendulka80
5. sep 2019

@natalienka12 tak ono my nie sme dobrá voličská zakladna. Treba najprv porozdávat “zadarmo”, potom dôchodcom lebo ved vdaka nim maju hlasy, potom všelijakým polovičným a štvrtinovým invalidom, ktorí este zvládnu makat aj 12 hodin v praci a potom sa treba este nabaliť kym sme vo vláde. V tomto state je tolko peňazí, ze keby nam tu vládli normálni ludia tak mamicky by mohli zostat na dobre platenej materskej aj 5 rokov.

natalienka12
5. sep 2019

@vendulka80 aky lud, taka vlada...mimochodom crta sa nam od februara pravicova vlada, to este len budu ludia nariekat.