moja dcera trpi od 9mesiaca afektívnymi záchvatmi,rozumej pri plači omodráva aprestáva dychať.ako rastie už to nieje také časté ale stane sa sem tam ,že ktakemu záchvatu dôjde.velmi sa bojím ju dať kôli tomu do škôlky ,je možné ,žeby nám schvalili nejaky príspevok aby som snou mohla ostať ešťe doma ?
@monika2712 dakujem za radu ,niečo som o tom čítala a mna by ešte zaujímalo či sa za dlhodobo nepriaznivý stav považujú aj takéto záchvvaty či stým má niekto skúsenosť.chodíme kôli tomu po lekároch aideme zase na vyšetrenie.neviem si totižto predstavviť aby k tomu došlo v škôlke kde ja niesom aprišlo by k takému záchvvatu .stále som snou iba ja alebo manžel ,nikomu inému ju kôli tomu nezveríme.
@ematko29 tak na to sa treba spytat lekara, ci sa to povazuje za dlhodobo nepriaznivy stav.. alebo nejakeho cloveka ktory robi taketo posudky. Mozno sa tu niekto taky ozve kto s tym ma skusenost..
@monika2712 boli sme u neurologa ,a upokojil ma,že to zachadzanie naozaj nieje nebezpečné pre nu akolektív v škôlke jej len prospeje.tak som rada ,že mám zdravé dievčatko len nejak predychať to ,že bude bezomna aako to zvládne 😅
@ematko29 no budete si musiet obidve zvyknut.. 😉
Taketo zachvaty mavame aj my tak cca raz za mesiac niekedy castejsie. Rovnako aj ja mam obavy zo skolky predsalen su to neni lekari alebo zdravotne sestry ale ucitelky. Bolisme na pohotovsti, zachranka k nam chodi ako na hodiny klavira ked maly chyti zachvat, tak sa nenadychne aj minutu aj dlhsie. Este neodpadol ale veru mal ktomu velmi blizko. Urcite by som si chcela vybavit rodicovsku kedze sao maleho velmi bojim keby sa muto stane v skolke. Pisete ze tam sa to nestava ale nikde nie je ziadna istota, ze urcite tam bude v poriadku. A neviem si predstavit trpnut v praci a cakat....potrebujem mat syna pod drobnohladom ludi, ktorym doverujem a nie ucitelkam v skolke....my mavame taketo zachvaty hocikedy, ked spadne, silno sa zlakne.....je to nepredstavitelne pre toho kto to nezazil....ak by nam vedel niekto pomoct, poradit budem velmi vdacna, kedze zijeme cela rodina v strachu o syna. Viem ze z toho vyrastie chapem aj ze deti taketo zachvaty mavaju ale ten strach ked sa nemoze nadychnut...skusali sme vsetko, fuknut mu do tvare, vyhadzovat, studenu vodu, udriet do chrbta....maly nic mam pocit ze bol z toho zakazdym viac prelaknuty... za kazdu rada dakujeme..☹
Aj moj drobec mava take zachvaty on aj odpadne a cca po minute sa prebere ,ako tie stresy ked to spravil prve razy to bolo hrozne tiez sme nevedeli co robit,ako ho prebrat a teraz ho preberame fackanim nato nam reaguje ☹ ,mal neurologocike to bolo ok,apotom kardiologicke a tam zistilo ze pocas zachvatu mu nebije srdce,takze ho caka operacia,a tu skolku to by som tiez rada vedela ako to budete riesit lebo tiez sa ho bojim dat do skolky
@ematko29 Zamestnávateľ je na žiadosť zamestnanca povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 6 rokov veku iba v prípade, že má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci osobitnú starostlivosť. Ide o chorobu a stav, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 k zákonu č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré podľa poznatkov lekárskej vedy trvajú viac ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo je predpoklad, že budú trvať viac ako 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a vyžadujú osobitnú starostlivosť. Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa je aj choroba a stav vyžadujúce osobitnú starostlivosť, ak choroba a stav vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav sa nedá “vybaviť” - ani u zamestnávateľa, ani u pediatra. Posudzuje ho príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby, v ktorého kompetencii je vydať posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny opätovne posudzuje dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa podľa potreby, individuálne podľa charakteru choroby a stavu.
Ak dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, no rodič chce zostať doma dlhšie, nechce sa ešte vrátiť do práce, môže požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť: je to len na dobrej vôli zamestnávateľa. Ak mu neplatené voľno neposkytne, je potrebné požiadať o skončenie pracovného pomeru.