Zúfalstvo z varenia ryže

xckaretxxx
9. sep 2024

Ahojte, som v poslednej dobe zúfalá z varenia ryze. Mam rada dlhú sypku ryžu. To co sa mi v poslednej dobe podarí vykúzliť, je otras. Uvarím jednu nejedlu masu, ktorá okolo ryze ani nešla. Prosím akú značku ryze varíte a kde ju kupujete. Ďakuje. Za tipy.

luccija
9. sep 2024

@xckaretxxx a ako varíš pomer vody?v hrnci, ryzovare?
Kupujem parboiled ryžu v Lidli, alebo jasminovu, SOS, Bask rôzne...ale používam ryzovar.Ale predtým normálne v hrnci a všetko bolo v poriadku
Dobre je premyjes predtým?

earlgrey
9. sep 2024

Ja kupujem ryžu Tilda basmati. Cez eshopy, kde je lacnejšia 😀 Inú ryžu variť neviem. Takže pre mňa nie je jedno aká to je ryža, skúšala som aj iné basmati a najviac mi chutí a najlepšie viem uvariť túto.

lakebabe
9. sep 2024

@xckaretxxx ja už len ryžovar a modrá Bask , to je moja jediná istota, že sa vždy podari. Inak to končilo kadejako

katariiinkaa
9. sep 2024

Taktiež varím už len v ryžovare, perfektný pomocník

simca06022011
9. sep 2024

riadne oplachni ryzu, nechaj odkvapkat, do hrnca trochu olej, daj tam tu ryzu, pomiesaj trochu, dochut trochu ak treba, kym dosyci, zalej vodou trochu NAD ryzu. Ziadne odmeravacky, 1,5ryze, 2ryze.. HNED zakryt pokrievkou. ked nabuble, vyskusaj nemusi byt uuuuplne makka, odstav na bok a nechaj zakrytu este, ak by bola tvrda a voda fuc, dolejem trochu horucej vody z kanvice a zavriem este. Varim jasminovu ryzu - lidl, tesco.. alebo SOS. Vacsinou. Ale mam xdruhov...
Alebo mozes varit vo vode ako cestoviny, to muzi v nasej rodine vyuzivaju... :DDD uvaria a precedia.
A hlavne ked sa vari = nemiesat,nerozvarit. Ak bybola uvarena uz a este mas vodu, radsej to zlej.

lakebabe
9. sep 2024

@katariiinkaa presne a najlepšie ze sa sám vypne a vždy je ryža akurát a sam sa prepne na ohrievanie. Nemusím tam vôbec byt. Nič miešať, nič striehnut

benit
9. sep 2024

V poslednej dobe je ta ryza otras

anketkarka
9. sep 2024

Dobré premyjem a používam Jazmínovu alebo Basmati z Lidla.

katariiinkaa
9. sep 2024

@lakebabe presne, a to som zo začiatku nebola vôbec nadšená keď to muž kúpil 😀 že ďalšia vec čo mi bude zbytočne zaberať priestor v kuchyni.. Ale fakt som odvtedy ryžu inak ako v ňom ani nevarila. Perfektná vec, a to máme jeden z tých najlacnejších na trhu a aj tak funguje úplne skvelo.

lakebabe
9. sep 2024

@katariiinkaa ja som toľko rokov rozmýšľala ci to kúpiť a mala som už dávno. Ale je pravda, že kedysi sa mi každá jedna ryža podarila a vôbec som sa nesnažila. To len posledných pár rokov sa mi ryža nedarila vôbec nechápem. Ale teraz už ryžu hodím tam umytú zalejem vodou a zapnem a nestaram sa o nič.

la_dolce_vita
9. sep 2024

Varila som v rure, ale od kedy mam varnu dosku, tak na nej staci. Na 1 hrncek ryze 1,5 hrnceka vody, max 1 a 3/4 a nikdy ziadny problem. Na oleji najskor osmahnem, potom zalejem. Najlepsia je BASK. Samozrejme preplachnut najskor.

vevebono
9. sep 2024

Dávam 1cm vody nad ryžu, nechám zovrieť a hádžem do vyhriatej rúry, rúru hneď vypínam a za 10 minút hotovo

anketkarka
9. sep 2024

@xckaretxxx a zabudla som, ryža po odstavení ešte dôjde. Takže nevarím do úplného mäkká. Nechám zakryté a dôjde.

mariska1989
9. sep 2024

Ja používam z Coop Jednota ale guľatu .. pred tým janske sklo a dala do trúby a je . Teraz používam( ryžovač)misku do mikrovlnky a topka

danyelia
9. sep 2024

Kúp vo varnom sáčku a máš po probléme 😁

lizatko1009
9. sep 2024

A aku ryzu kupuješ? Musis dat vela vody, ja orestujem na masle alebo olivaci, sol, davidkovo korenie, par klincekov, zalejem prevarenou vodou, alebo dolejem studenu, necham zovriet, zakrykem a sup do rury. Mam hrnce vhodne do rury

xckaretxxx
autor
9. sep 2024

@xckaretxxx nemám ryžová. Klasika. Ryžu opražíme na cibuľke do sklovita a zalejem horúcou vodou, 1 dávka ryze, 2 dávky vody.

xckaretxxx
autor
9. sep 2024

@xckaretxxx samozrejme ryžu premyjem a nechám odkvapkať cez sito.

la_dolce_vita
9. sep 2024

@xckaretxxx skus dat menej vody, ako pisem vyssie. Cibulu ak chces dat, tak celu.

xckaretxxx
autor
9. sep 2024

@la_dolce_vita ona ako keby sa rozmyvala

xckaretxxx
autor
9. sep 2024

@lizatko1009 rôzne, Lidl, Kaufland, Fresh

xckaretxxx
autor
9. sep 2024

@xckaretxxx ja mam pocit, ako keby ryža už nie je tak kvalitna.

xckaretxxx
autor
9. sep 2024

@xckaretxxx áno, zvažujem kúpiť ryzovar

lizatko1009
9. sep 2024

@xckaretxxx a znacku? Lebo z lidl som nikdy a ani chutnú ryzu nemala

79viktoria79
9. sep 2024

@xckaretxxx opeč,podlej vodou,sol a daj ju zakrytu do rury na 20 min

ketrin1984
9. sep 2024

Ryžu treba vždy pred varením opláchnuť poriadne v teplej vode,aby sa zbavila škrobu.Ten škrob spôsobuje že je potom lepkavá a mazľavá.
Kupujem najviac značku Bask- to je istota.

ketrin1984
9. sep 2024

Keď ju poriadne neopláchneš tak to nezachráni ani cibuľa,olej ani opraženie ani nič.Bude z nej mazľavé blato.

hipuska
9. sep 2024

Ja varím ryžu ako cestoviny. Umývam na začiatku, varím cca 15 minút, ocedim cez sitko, opláchnem poriadne pod horúcou vodou (ak idem hneď podávať, ak nie, tak aj pod studenou). Akurát treba dať viacej soli, lebo ona si nevie toľko zobrať. Keď mám viac času tak ju predtým opražím na cibuli...

lujza123
9. sep 2024

Ja som ryžomaniak tak tu je zopar mojich rád

- kúpiť kvalitnú ryžu, tiez odporúčam cez e-shop basmati tilda alebo niečo podobne. Dlhozrnna ryža bude sypka, guľatá nikdy
- používaj hrniec s dvojitým dnom a ťažkou pokrievkou. Taký co udrží teplotu
- poriadne niekoľko krát preplachni a nechaj namočené v studenej vode, pomer ryža/voda 1:1,5 minimálne 30 min ale kľudne aj 2 hodiny
- priveď k varu na prudkom ohni, potom zníž a var na miernom cca 12-15 min
- odstav z ohňa, zakry hrniec utierkou a nechaj dôjsť 5-10 min

Nikdy nekupuj lacnú ryžu, absolútne nic tým neušetris, rozvarí sa, prilepí ku dnu hrnca, druhý deň je hnusná a nejedlá. Neexistuje žiadny návod ako ju normálne uvariť, problem nieje v postupe ale v ryži samotnej.

lujza123
9. sep 2024

túto https://www.foodland.sk/basmati-ryza/basmati-ry...
alebo aj značku golden india ta je tiez dobra

neboj sa veľkého balenia, vydrží ti aj rok v špajzi a hlavne ta chuť je niečo úplne iné