Varíte jedlo na masle?

18. feb 2022

Zienky moje, co castejsie pouzivate maslo / olej ked varite nieco na panvici ?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcellka32
18. feb 2022

Na masle robím ryby, cisársky trhanec

patka06
18. feb 2022

na panvici len olej

ckocka
18. feb 2022

Nepoužívam maslo, ale ghí.

luccija
18. feb 2022

Na masle lososa, polievky, omeletu..na kurací steak či do soté dávam tiež kúsok masla

mikadooo
18. feb 2022

Ja masť hlavne. Teda pri slaných jedlách.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
18. feb 2022

Maslo len na potraviny, ktore npotrebuju dlho prazit, piect. Napriklad vajicka, ryby, huby.
Tu kde zijem nie je mast bezne dostupna a tak iba olej.

ckocka
18. feb 2022

@andreatytler To je zaujímavé, nakukla som kde to je. Ani v USA masť nepoužívajú?

dzulli1980
18. feb 2022

Nikdy nekombinujem ... buď jedno alebo druhé ... na panvici len olej.

ysseba
18. feb 2022

Maslo sa rýchlo prepáli, takže ako tak rozmýšľam, s maslom robím len praženicu, lebo sa dlho nepraží. A palacinky. Potom ešte ľúbim pečené zemiaky na masle, len to sa nedá robiť len na masle. takže opekám ich na troche oleja a chvíľu predtým než sú hotové, tak pridám maslo, nech to chytí dobrú chuť a vôňu. Inak ja všetko restujem na masti. Cibuľu, maso,... Olej používam len na vysmážanie.

nadazdi
18. feb 2022

Ja robím na bravčovej masti aj palacinky 😅 všetko, aj sa ňou natierame, to je výrobok roka u nás 😂

nevenka
18. feb 2022

@nadazdi moja mama stale pod buchty, zaviny, ale aj piskotove cesta, korpusy na torty, maze bravcovu mast a nepripaluje sa, olej sa mi neosvedcil, ani maslo, lebo to zhori. Takze my tiez mast aj na taketo...🙂

andreatytler
18. feb 2022

@ckocka Neviem ako je to v USA. Tu sa bezne ani klasicka slanina neda kupit. Iba taka prerastana. Ani sadlo ze by som si mast vyprazila sama. Pred par rokmi som sa chystala ze si najdem masiarstvo kde by som to sadlo zohnala ale potom z toho spadlo a teraz nie je cas.
Skoda, lebo podla mna je mast velmi zdrava.☹
Ale zato sa tu da bezne kupit ghee.

nadazdi
18. feb 2022

@nevenka mna to tiež babka naučila, ja mám masť aj vo friteze 😅 olej je neznámy pojem u nás absolútne take veci nedržime 😁

katkamatka7
18. feb 2022

Na masle snažím zeleninu, huby, vajíčka. Na oleji zemiaky na panvici. Zeleninu na masle používam ako základ polievok bez mäsa.

lucik194
18. feb 2022

nikdy

marianarem
18. feb 2022

Ja pouzivam tiez ghi, to sa neprepali. Napriklad na ryby, vajicka, v indickej kuchyni. V poslednom case som si tiez osvojila techniku, ze sa maslo zmiesa s olejom, potom sa tak lahko neprepali a stale je tam maslova chut.

dadulamamula
19. feb 2022

@ckocka prosím vás kde sa to ghí dá kúpiť?

travelllerka
19. feb 2022

Ja vždy robím na oleji a maslo pridávam na koniec, napríklad keď robím rybu, lebo inak ho vždy pripalim. Ja som aj ghee kúpila dávnejšie, nejak som si na to stále nezvykla 🙂

diamond007
19. feb 2022

My máme domácu masť, na mäso len tu používam.
A ostatné maslo

sszuzu8
19. feb 2022

Väčšinou maslo. Chut oleja mi prekáža a masť neznášam naťahuje ma z nej. 😄

phiby83
19. feb 2022

U nás sa vari na ghee masle a príde mi to chutnejšie, kupujem vo freshi

evina34
19. feb 2022

vyprážané rezne na masti, zvyšok ghee /základ na polievky, dusené mäso, palacinky/

luccija
19. feb 2022

Tak rezne by sa mali robiť iba na masti, ale mne ten pach vadí zaujímavé, že keď som bola teeneger iba masť sme používali.

ckocka
19. feb 2022

@dadulamamula Tesco, dm, Lidl, predpokládám že aj Billa, zdravá výživa. Ale dá sa pomerne jednoducho urobiť z masla aj doma, na netu je postup

srferreira
19. feb 2022

Nikdy nevarim na masle. Prepaluje sa. Ked treba tak pridam na konci pre chut.

kittykat22
19. feb 2022

maslo sa rychlo prepaluje a nie je vhodne na pecenie na panvici. Nici sa tym kvalita masla , zlikviduje sa chut a zhorene jedlo je karcinogenne. Nemyslim tym, ze si das 1x zhorenu vec a mas rakovinu. Ale robit to dlhodobo telu neprospieva. O zdravotnej stranke asi ani pisat nemusime. Obezita v rozkvete ako mame po ruke gazmilon kilogramov jedla a prazit na masle nam nepochybne netreba. Na jedla ako cisarsky trhanec alebo opiect zeleninu na masle do polievky, preco nie. Ale na bezne pecenie je maslo nevhodne.

katkamatka7
19. feb 2022

V tejto diskusii je pre mňa nové slovo ghee, ghi. A keď som pozrela, čo to je a ako sa vyrába, tak ho používam práve pri smažení zeleniny priamo z masla, nevyberám z neho penu, sú to vyzrážané bielkoviny, pre nejedákov mäsa dôležitý nutričný zdroj. Na miernej teplote sa nepripáli, prebubláva, spolu s nakrájanou mrkvou získa krásnu farbu, mierne nasladlú chuť. Kto nevyskúšal, nevie.

dadulamamula
20. feb 2022

@ckocka ďakujem