To naozaj žiadna z vás nekupuje zeleninu v supermarkete?

juliasb
3. dec 2021

Doma jeme tony zeleniny a ovocia, strašne veľa. No odkedy občas čítam Modry Koník, cítim sa ako hrozna matka, najhoršia na svete, lebo všetko kupujem v Lidli alebo Jednote. Nijaký iný obchod u nás dostupný neni.
Naozaj úplne všetky túto kupujete ovocia a zeleninu na trhu, u drobných pestovateľov atď? Otázka možno vyznie zle ale myslím to úprimne v najlepšom. Ja neviem ani ako to zlepšiť. Bývam na Orave, trhy tu nie sú. Drobní pestovatelia- poznám zopár suflikantov, ktorí napríklad predávajú zemiaky a tak ich striekaju chemikáliami, že oni sami ich nejedia a kupujú si inde. Neviem ani ako rozlíšiť suflikantov od pravých bio pestovateľov. Poznám aj Svet bedniciek ale myslím ze do nás nedorucuju.... Ako to riešite vy? Vážne nenakupujete v supermarketoch? Podľa mňa stále lepšie také, ako nič, nie?

0silvia0
3. dec 2021

@juliasb nie neboj, ja ťa zachránim. Aj ja kupujem ovocie a zeleninu v Lidl, po trhoch nemám čas chodiť. Jablká mi dávajú rodičia z vlastnej úrody, v sezóne si dopestujem rajčiny, papriku, luskovú fazulu, cuketu, tekvicu, bôb,hrach a iné, ale mimo sezóny všetko kupujem v lidl.

gabikaa96
3. dec 2021

@juliasb kľud,nie si jediná aj my kupujeme v obchode. Občas v sezóne keď svokra kúpi od kolegu ktorý pestuje doma tak donesie aj nám ale prevažne všetko kupujeme v obchode.

bellovag
3. dec 2021

@0silvia0 my sme na tom rovnako....práve sa po večeroch bavíme so sušením domácich jabĺk....máme 13 bedničiek 🙈 Tie jabká postrek nevideli a ešte v apríli ich jeme 🙂

renka30
3. dec 2021

Pokoj, tiez nakupujem zeleninu v Kauflande ci Lidli, v Terne. Vzdy v piatok robime velky nakup a naozaj uz vecer nemam chut ani energiu behat z obchodu do obchodu, ci na trh a vsade kupit nieco. Akurat maso chodime nakupovat do yeme, kde viem, ze je slovenske a aj ovocie ci zeleninu sa snazim vyberat slovenske. Tiez v sezone mame ovocie ci zeleninu zo zahrady (jahody, cernice, maliny, hrozno, papriky, paradajky).

petamich
3. dec 2021

@juliasb doteraz som vsetko kupovala, kde bola cesta Lidl, Billa 🙂 akurat teraz, ked zaciname s prikrmami chodim na trznicu (aj to asi len pre moj dobry pocit) a neskor bude od svokrovcov zo zahrady a potom uz to opat nebudem riesit :D nam s muzom je to jedno a maly to tiez zvladne

belllinka
3. dec 2021

Kupujem zeleninu aj ovocie normálne v Kauflande, v Lidli.
Matky sú väščinou také premotivované, keď je dieťa malé a dávajú prvé príkrmy, potom keď už idú deti do škôlky, školy, tak tam tú stravu veľmi neovpyvníš a teda za 1 euro na deň určite nemá bohvie akú kvalitu

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka75
3. dec 2021

kupujem iba tam. Na trhoch je drahá a kopa ľudí tam nosí zeleninu zo supermarketov. Počas sezony si niečo dopestujem, dostanem. Ale v zime kupujem.

ella_price
3. dec 2021

Keby nemáme prístup k zelenine a ovociu zo záhrady a ešte tomu množstvu, čo nám dávajú svokrovci, tiež by som nemala inú možnosť ako nakupovať to všetko v obchode.
Vôbec si z tých eko bio raw matiek nič nerob 😄 Možno sú také, čo sa tu prezentujú, ako si vypestujú ešte aj svoje vlastné hnojivo a v mrazáku niekde majú pozastrkované polotovary 😄😄

number19
3. dec 2021

Ja tiez kupujem v supermarketoch, ale pravda je ze bio (Ci sa da na to ale 100% spolahnut neviem. Mam ale aspon lepsi pocit). Ja by som zase neverila trhom...

stanulienkat
3. dec 2021

Trištvrte tovaru na trhoviskách je zo supermarketov. To sa len niektorí tvária, že to je domáce, kde by v decembri a januári zobrali čerstvú zeleninu a ovocie? Bola o tom aj reportáž v televízii pred pár rokmi, ako vo veľkoskladoch prebaľujú ovocie a zeleninu. Dokonca ani ten domáci chren nie je domáci.

0silvia0
3. dec 2021

@bellovag no tak to môj otec postrekuje jablká jedna radosť, čiže či kúpim v obchode alebo si zoberiem od rodičov je mi jedno, ale robím im radosť, lebo oni majú radosť, že mi môžu dať. My máme v záhrade až dve jablone, nestriekané, ale úroda žiadna, lebo neempatický pán sused si neráči orezať svoje majestátne okrasné stromy typu céder atď., čiže tie naše chudery nemajú vôbec slnko. Ale trpezlivo čakám, kedy nastane u pána suseda osvietenie, lebo našu prosbu o orezanie neoblomne ignoruje😖

gladys_07
3. dec 2021

Ja som davnejsie citala rozhovor s jednou lekarkou, tusim v Zivote, ze ovocie zo supermarketu je lepsie ako ziadne. Malemu sa snazim kupovat bio, ale ak nie je, nezblaznim sa.

Onehdy bola na nemcoch reportaz ake velke zlo je zelenina z obchodu. A potom zacali hovorit o tom ze aj vo vine je vela pesticidov. Tak som to radsej vypla

roja01
3. dec 2021

@juliasb na domacom trhu treba predajcov spoznat, pretoze su predajcovia vlastnej urody a priekupnici.
Dost casto aj ti, co predavaju vlastnu urodu ju riadne striekaju a hnoja chem.hnojivami prave preto, ze chcu zarobit. Cest vynimkam. A u tych sa snazim nakupovat. Musim im doverovat, nic sa neda robit. Samozrejme nakupujem i v obchodoch. Najradsej som, ak sa mi podari co to vypestovat.

oblecenie99
3. dec 2021

@juliasb Môžem ti s istotou napísať ze ak na thru stretneš usmievaveho pána, ktorý tam stojí od marca do októbra každý boží deň, a ma veľký výber ovocia a zeleniny, tak to ani náhodou nie je jeho a ani domáce. Napr. na východe SK na trh sa takto nosí na trh z velkosladku z Nyiregyhaze z HU.

marcellka32
3. dec 2021

Máš nejaké výčitky, že kupuješ zeleninu v hypermarkete? Tá zelenina v obchode musí spĺňať urcite kritériá nezavadnosti...ľudia v mestách, čo nemajú záhradu kupujú celý život v obchode, áno zelenina a ovocie zo záhrady je chutnejšia (máme rajčiny, papriku, cuketu) ale napríklad celú zimu nakupujem v obchode Lidl

diusqa761
3. dec 2021

@juliasb tiež kupujem väčšinou v normálnych dedinských obchodoch čo tu máme. (Jednota/fresh) nebudem sa sama s 2 deťmi cez týždeň trepať 10km do mesta a 20 minút vychystávať deti do zimného oblečenia pre 4 jablká do koláča alebo trochu zeleniny keď mám jednotu doslova 10 krokov od bytu a pekáreň pod oknami. 🤗

marcellka32
3. dec 2021

Napríklad na trhu na Miletičke (Ba) je už veľmi málo predajcov, ktorí sami dopestovali zeleninu, väčšinou tam kúpim už len cesnak, fazuľu od babky, ktorí tam majú pár vecí na stole a stoja tam cely deň...už to nie je ako kedysi

lucka114
3. dec 2021

Kupujeme normálne v obchode... Neboj sa, na nete sa veľa ľudí prezentuje ako dokonale bytosti, ale realita je iná 😉

lopka1313
3. dec 2021

Ja trhom velmi neverim, v Kosiciach vsetko nosili z Madarska z velkoskladov. To iste, co supermarkety, len za uplne ine ceny. Teraz som v BA, robim nedaleko fresh marketu a tam si to zas nemozem dovolit, strasne ceny tam maju (a napr. za melon v sezone naozaj nedam 3eura/kg). Takze nakupujem pekne v supermarketoch, v sezone mi posielaju rodicia baliky (packeta je lacna a rychla, takze prepravu zvladne aj zelenina), zemiaky, jablka, kyslu kapustu mam prevazne od nich domacu. Ale ked potrebujem a nemam, tak supermarket to isti (chodim hlavne do Lidlu a Kauflandu).
Ked pozeram kona, tiez mam pocit, ze bud su tu zeny, ktore nemaju ani na chleba alebo take, co zarabaju aspon 2 tisicky mesacne (a muz dalsie 4) - co je sice skvele, ale slovensky priemer je tak 1100 v hrubom a na vychode ked mate viac (obcas je aj tolko vela), tak bud chodite na fusky/do zahranicia alebo robite napr. v USS. A ked som pred rokom hladala pracu v BA, tak tiez nebola vacsina ponuk ovela vyssia.

juliasb
autor
3. dec 2021

Joj tak to ste ma potešili, ďakujem. Z doterajších diskusii co som tu čítala, mi to prišlo, že 19 z 20 matiek by zeleninu z obchodu ani dieťaťu do úst nedala

simca06022011
3. dec 2021

@juliasb kde si čítala ze vsetci kupujú bio od pestovateľov? ☺️

bubinko1506
3. dec 2021

Potesim ta, tiez kupujem vacsinou v supermarkete, jedine cez leto sme chodili na trh kupovat ovocie, melon, kukuricu, ale inak vsetko zo supermarketu. Byvame v meste, zahradu nemame zatial, este od rodicov a svokrovcov dostaneme nejake ovocie zo zahrady.

shinon258
3. dec 2021

@juliasb my kupujeme z tesca, lidla, coop jednoty atď... Normálne napr. paradajky, cherry paradajky, papriky, jablká, banány atď...
Niekedy kúpime aj na tržnici ak prídu, tam hlavne hrozno.

juliasb
autor
3. dec 2021

@simca06022011 tu na MK som si vyhľadala diskusiu o ovocí a zelenine. Potom som sa preklikala rôznymi diskusiami, lebo pod diskusiou ti ukáže Podobne diskusie. Samé Svet bedniciek, farmy, pestovatelia, trhy...

petulda333
3. dec 2021

Ani na tom trhu nemas istotu 😄 videla som parkrat ako naklusali do supermarketu na akciu a potom na trh za 2-nasobok

lienka175
3. dec 2021

@juliasb ja sa priznám, že odkedy som objavila sladučké ovocie, tak už naozaj v obchode nič okrem citrusov a banánov nekupujem... ale nás zlákala chuť toho ovocia a zeleniny, je to neporovnateľné... a vozia aj na oravu

izabellik
3. dec 2021

v lete chodievam na trh kupovat. to uz mam vytipovanych takych predajcov, ze pri nich mam istotu, ze je to ozaj domaca zelenina a ovocie. ale v zime kupujem v marketoch a snazim sa aspon slovenske kupovat, co sa da.

petkasaurus
3. dec 2021

@juliasb kupujeme cely rok v lidli, kauflande.. Niekedy nieco dopestovane, ale to nie je casto.. Praveze ti pestovatelia maju 2 typy policok-jedno pre seba a druhe kde bachnu množstvo dusika a to predavaju..

simca06022011
3. dec 2021

A k postrekom. Každý kto chce nieco vypestovať postreky používať musí. Mam zahradu, neverila by som tomu ale je to proste tak. Neosetris= úrodu nemáš. Prinajhoršom prídeš o celý strom, a to ho teda 2x na jar radsej postriekame 😂
Rozdiel je v tom ČÍM sa strieka. Viem kúpiť rôzne produkty, od totalnej chémie az po bio, veľa vecí sa da riešiť vylepšením "imunity", mame postrek z pomarančového oleja, a pasce na škodcov lepiace, špeciálne dravé roztoče = je jasne ze španielske farmy a skleníky toto riešiť nebudú a berú lacnú a istú formu ochrany.
To ci to jablko vydrží do decembra, ci jari, ci nevydrzi je o odrode a uskladneni, nie o postreku. Ten sa bežne dáva kvoli škodcom, tie sa dostanu do jablka často uz ked strom kvitne, čiže ked sa uz urobilo "jablko" zbytočne proti nim striekat. A potom tu mame rôzne plesne a choroby.. Cize nemyslite si ze záhradkári nestriekaju 😂🤦🏻‍♀️ my mame na trhu dve partie kt. Pestujú, zvysok su priekopníci, a staci sa opytat: Strieka sa, inak by nebola uroda. Hlavne ovocné stromy, hrozno...

kikus7
3. dec 2021

@juliasb Ja mám ovocie a zeleninu na celý rok zo záhradky. Nestriekané. Občas len dokúpim banány, citrusy v supermarkete. Na trh nechodím, keďže všetko je zo záhradky. Rovnao aj vajcia domáce. Ak kupujem ovocie, zeleninu, snažím sa slovenské, rovnako aj mäso slovenské.