Tipy na domáce varenie/pečenie

12. feb 2022

Ahojte, dajte tipy čo doma varíte/pečiete a teda nekupujete?
Mám na mysli niečo také , že napríklad nekupujete müsli, ale pečiete si ich doma, nekupujete likér, ale uvaríte si ho doma,pripadne nejaké džemy atď? Dajte tipy a kľudne aj recepty ;) Ďakujem!

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hederamonstera
12. feb 2022

Chlieb, rozky, knedla
Vyvary do mraziaku - kuraci, hovadzi, zeleninovy (namiesto bujonov, ale obcas pouzijem aj tie)
Strukovinove balicky v mraziaku - namiesto konzerv
Robime si vlastne mlete maso
Dzemy, zavarane ovocie, leco, cvikla, paradjkove stavy a pod. - vsetko mozne zo zahrady
Aj musli som si robila, ked som ho jedla, teraz som skor na domace kase, takze som dlho nerobila ale bola to pecka
Snazime sa vsetko domace, neverime velmi firmam a toho co davaju do jedal😂

autor
12. feb 2022

@cocolino234 to znie super! A ako robíš tu nátierku?

@hederamonstera tie bujony sú super, ale asi ho musíš dosť "vyvarit" aby bol ten "bujón" silný, či?
A ako robíš domáce kaše?

O chvíľu sa budeme sťahovať do domu a nejak sa pohrávam s myšlienkami, že by sme si toho mohli urobiť viac domáceho, ako kupovať. Plánujem sa naučiť aj kvaskovat, tak snáď sa mi to podarí 😅 máme obrovskú záhradu, kde každý rok toho dopestujeme kvantum,ale väčšinou vždy všetko rozdame po rodine..
Všetko teraz ide strašne hore, chcela by som toho čo najviac urobiť doma 🙂

hederamonstera
12. feb 2022

Bujon som myslela kupovany, ze ho obcas pouzijem (ked varim nieco neplanovane a nemam rozmrazeny vyvar). Ale uz som videla recepty aj na domace bujony, chcem tento rok skusit zeleninovy, ked bude zelenina zo zahradky. Ano, musis ho mega dlho varit.

Kase klasika - mam nakupene obiloviny(ci co to je😁🙈) a len uvarim v mlieku (kravske, rastlinne, striedam to). Najcastejsie robim pohankovu kasu v rastlinnom mlieku s kakaom a skoricou, lanovymi semiackami a potom len dam na to ovocie ake mame doma. Potom robievam aj tzv. kase cez noc - kde vecer zmiesam vlocky, chia, med, (kakao ak chcem kakaove) a mlieko a rano mam z toho studenu kasu (alebo sa da aj ohriat).
A minule som objavila celozrnnu krupicu, takze aj na tej si ulietavam😁

Moj zdroj je youtube. Tam najdes vsetko 🙂 je tam kopa videii ludi, ktori robia vsetko mozne z domacej urody. Takze ked budes mat zahradku, to je najvacsia vyhra😊😊

osky
12. feb 2022

Doma vies spravit takmer vsetko.
Musis vsak ratat s tym,ze je to casto velmi pracne.
A co je napr.u mna najväcsi problem,je CAS.
Cas nemozes nikd, vratit,nicim nahradit..
Robim dost veci doma,ale nie som otrokom tohto vsetkeho.
Na trhu je vela kvalitnych veci,kt.prave setria cas.
Samozrejme,treba mat zas aj peniaze.
Ale skratka chcem len povedaz,nezabudni pipri tom vsetkom co sa chystas doma vyrabaz,aj zit😉😊

autor
12. feb 2022

@hederamonstera to znie super, mám rada takéto šmakocinky 😀 a máš aj nejakých obľúbených youtuberov , ktorých sleduješ? Alebo ako vyhliadavas nejaké nové tipy?🙂
@osky toho času som si plne vedomá, mám 2 malé decká (20m a 4m) takže nejak vo veľkom sa mi to nebude dať robiť, ale aspoň niečo na zuzitkovanie zeleniny/ovocia/orechov zo záhrady 🙂

lesana25
12. feb 2022

Tak napriklad domace tortilly, v podstate to je len muka s vodou ale v obchode ti za par kuskov pytaju 2e
Vianočka
Džemy, paradajkovy pretlak, zavarane ovocie, nazbierat huby a vysušiť/zavariť..
Jeden cas som robila aj jogurty

lesana25
12. feb 2022

@cocolino234 mandlovu natierku, to myslis nieco ako teraz letia tie orechove masla? mam prave to kilo mandli a rada by som z toho skusila, napr do toho este hodit nejake kakao, alebo kavu a mat svoje 🙂

osky
12. feb 2022

Ked mas male deti,vrelo odporucam ovocnu kožu.
Alebo domace rastlinne mlieka,dzemy,susene ovocie,zeleninove chipsy,bylinkove caje,kvaskovy chlieb_/da sa to aj v pekarni a je to raz dva/
Ja ovocie i zeleninu vo velkom.aj mrazim.mozes detom robit i nanuky,je to parada.
Zavaram malo.
Je fajn mat doma napr susene huby,vlastne strukoviny,paadajkovu stavu,leco,tekvicove ci slnecnicove semena,orechy...
A mozes skusit klicit.
To je jednoduche a velmi vyzivne😉

autor
12. feb 2022

@lesana25 tortilly máme radi, musím vyskúšať 🙂
Vianočku robíš z kvásku?
A na tie jogurt potrebuješ ten stroj na jogurty?

@osky čo je to klicenie?

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
modrakengura
12. feb 2022

Minule som videla recept na domaci bujon na youtube na CVR centrum vzdelavania rodiny ten chcem skusit

enoula
12. feb 2022

Take denne zalezitosti su pecivo, kvaskove, chlieb, menej casto rozky, vianocka, v podstate všetko co bolo kysnuté klasicke (s kvasnicami), tak kvaskove teraz, kvasena zelenina hlavne v zime/jar, klicky ked mi napadne... Sem tam granola, kase ranajkove domáce, take sezonne veci ako dzemy, sirupy,..

lesana25
13. feb 2022

@cocolino234 ešte posledná otázka, ako dlho ti to potom vydrží? Skladuješ v chladničke? Ďakujem 🙏

tulipanicek
13. feb 2022

Peciem zo spaldoveho kvasku pečivo (spaldove). Čože chlieb, minibagetky, rožky, croissanty, sladke pečivo,osie hniezda, no proste čo je mucne, to peciem.
Robím domáci lekvár bez konzervantov.
Ja nie ale od rodiny mame domáce kyslé uhorky, kečup, zavárané ovocie bez konzervantov.
Robievala som aj domáce jogurty.
Melieme doma mäso, vyrobíme si aj domáce zdravé burgery atd atd

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tin331
13. feb 2022

Peciem chlieb rožky pizzu a pečivo... okrem toho domáce cestoviny, maslo som už robila. Aj klíčky sú super vec. V lete planujem veľa zavárať, výživy a sirupy urobiť 🙂