Šoška - keseľ (šťaveľový prívarok). Ako ju robievate?

maba
29. aug 2010

Robievate šošku-keseĽ a ako? 🙂

bershka
29. aug 2010

co to je?

dsnadja
29. aug 2010

šoška sa hovori po maďarsky po slovensky to nie je kysel?je to podobne špenatu a je to kysele......urobim zapražku,podlejem mliekom a nakoniec pridam vela vela šosky.....dosolime,niekto pridava aj trošku cukru...inak nič ine.....papame to s chlebikom alebo zemiakmi......proste šoška omačka.....

janka_a
29. aug 2010

@maba http://www.receptar.sk/index.php?ID=3&SubID=2&r... toto si myslela? som si to normalne musela najst😅

ak som sa trafila- ten šťavel kde zhanate? znie to celkom zaujimavo 🙂

seba1
29. aug 2010

podľa mňa je to po slovensky štaveľ, robieva to moja mama.

dsnadja
29. aug 2010

mate pravdu je to šťavel.....janka najsť sa da v zahrade...ovšem ked zaseješ🙂 alebo na trhu.....ale u nas sa to rychlo minie aj na trhu.....takže treba hned skoro zrana.....

janka_a
29. aug 2010

@dsnadja cize daju sa kupit aj nejake tie semienka a zasadit to? 🙂

dsnadja
29. aug 2010

ano jasne v tych obchodoch so semiačkami....a zasiať ako špenat,ale je to aj napisane vzadu na sačku.....ten šťavel sa da jesť aj surovy je celkom kysely.....

janka_a
29. aug 2010

@dsnadja dakujem🙂 snad sa mi ho podari vypestovat aj na balkone a ked nie tak moji rodicia budu mat o "zabavku" viac🙂 dakujem🙂

henikav
30. aug 2010

@janka_a rastie to ako burina bez problemov vsade, uplne nenarocna rastila u nas este aj na luke a omacka je mnamkova, taka trosku kysela

libka1
30. aug 2010

moja mala by to jedla kazdy den, nasi to maju v zahrade, predtym nez to mama zasadila sme to zbierali kde kade po luke 😉 po slovensky sa to naozaj vola šťaveľ, šóška sa tomu hovori na maďaroch 😀

maba
autor
30. aug 2010

máte pravdu,je to šťavel,pomýlila som sa.(..a šoška to volali už moji rodičia-východniari 😎 ,po maďarsky nevieme ani ceknúť 🤐 () janka_a "šošku" nájdeš naozaj hocikde,rastie to ako burina,ešte aj u nás na sídlisku.Ale takú opišanú od psov nechcem bléé.

janka_a
30. aug 2010

@maba na sidlisku by som ju ani nehladala radsej😅 skor doma.. len netusim ako to vyzera 😕

maba
autor
30. aug 2010

neviem to nájsť,ako to vyzerá keď to rastie,ale našla som aspoň toto :

janka_a
30. aug 2010

@maba nasla som nieco.. snad je to toto🙂
http://zahrada.artmama.sk/vselico-ostatne/stavek

maba
autor
30. aug 2010

...alebo takto " 😀

maba
autor
30. aug 2010

janka_a ááááno je to presne to 🙂 🙂 😀

janka_a
30. aug 2010

@maba cez vikend idem na vidiek tak to budem asi hladat😅😀 so mzvedava co z "toho" vykuzlim🙂

maba
autor
30. aug 2010

@maba takto to vyzerá keď to "zakvitne" .

janka_a
30. aug 2010

@maba a moze SA konzumvoat aj take "zakvitnute"?:

maba
autor
30. aug 2010

neviem ,či to nemá "menej vitamínov",ale my to (teda hlavne moji rodičia,väčšinou na záhrade,alebo "pri"( zbierame vždy bez ohľadu na to,či kvitne ,alebo nie. 😅 😅

maba
autor
31. aug 2010

...a podusia to a zasterilizujú,alebo len tak zmrazia 🙂 😎

libka1
31. aug 2010

nasi su od levic a volaju to šoška vsetci a tam je teda madarov dost 😀 to je jedno, hlavne ze je to chutne a podla mna aj velmi zdrave... neviem ale o inom recepte, robime z toho len privarok tiez a jeme ho s vajickom na tvrdo. tak ak niekto viete este ine vyuzitie hodte nejaky receptik 😉

mayap
9. sep 2010

u nás to voláme štiava (tiež som od levíc) a robíme to tak, že z listov odtrhneme tie hrubé stonky , lebo tie sa nerozpustia a listy nakrájame na drobno. dáme do hrnca troška oleja a tam to podusíme prakticky na kašu, troška posolíme (podľa potreby podlejeme troškou vody) . zostane z toho hustý zelený magľajz...potom klasicky urobím zápražku a spolu s mliekom to vlejem do hrnca. ja ju varím takú hustejšiu a k tomu jedávame vajíčka na tvrdo.