Sladkosti bez cukru

nikolal
22. máj 2015

Ahojte maminky, moja 2 rocna dcerka papa strasne vela cukrikov a lízátka. Rozhodli sme sa, ze to stopneme a nahradíme to sladkostami bez cukru. Neviete mi poradit, kde by som také nieco mohla objednat? Dakujem.

natalym
22. máj 2015

2 ročná? Veď to nemá ešte ani poznať. Ovocie je sladké, doma pečené keksíky, koláčiky, cereálie.

katarinamarkova
22. máj 2015

@nikolal
viem - najlepsie a najzdravsie sladkosti = ovocie, oriesky....

natalym
22. máj 2015

A zase povedzme si, trochu cukru potrebuje.

pribinak
22. máj 2015

Pozri si www.varecha.sk, je tam sekcia zdrave jedlo a aj medzi kolacik i najdes kopec zdravych kolacikov, su tam aj domace piskoty. Je tam kopec ovocnych zakuskov a raw kolacikov, ktore chutia aj detickam

ichbinich
22. máj 2015

@nikolal
Ako prvu pomoc: nekupuj a nemaj ziadne cukriky a lizatka doma. Co doma nemate, to nemoze zjest 😉 Ad ohodnite sa aj so vsetkymi babkami, tetkami a spol, ktori ju doteraz mozno zasobovali, ze teda nie. Radsej banan, jablko, ale ziande liazko (=cisty cukor a farbiva).

Po druhe: ani hroznovy cukor, xylitol a podobne nie su o nic lepsie a zdravsie ako cisty cukor z lizatiek. Takze ani lizatka a cukriky z hroznoveho cukru.

Mozete dovolit maskrtit, ale skor ako pisu ostatne: nejaky doma upeceny keksik, kolacik, jogurt, pripadne do jogurtu chrumkave muesli,...

A asi o to lepsie to bude akceptovat, ked tie keksiky, muesli, kolaciky atd. budete robit spolu. Niekde som videla recept na domace cokoladove muesli: ovsene vlocky alebo zmes vlociek, rozne orechy a semienka sa upecu v rure, potom sa prida trochu nutely a do este tepleho, ale uz nie horuceho trochu kvalitnej vysokopercentnej cokolady. Ze ostanu aj kusocky cokolady. Myslim je tam trochu medu. A s tym medom, cokoladou a nutelou je to urcite sladke dost. To si moze nasypat do bieleho jogurtu.

Keksiky si upecte podla chuti, ak ma rada hrozienka, bude to aj sladke, alebo bananove muffiny, moznosti je vela. A najma pouzit kvalitne suroviny: prave maslo, vajcia, trstinovy cukor. A nebudu tam stuzene pokrmove tuky (uz len z toho nazvu mi je zle), aromy a pomocne latky a farbiva a veci, ktore sa ani nedaju vyslovit 😉

Lebo sladkosti bez cukru, teda s nahradnymi sladidlami, po prve nie su vobec vhodne pre deti (a vlastne ani pre dospelych) a iba obalamutia telo, ze ma cukor, to tvori inzulin, potom pride na to, ze vsak ziaden cukor nebol, tak si ho zacne pytat, a zacina zacarovany kruh. (Vynimka su cukrovkari, pre nich vlastne nie nahradne sladidla existuju. Ale treba s nimi opatrne.)

Nebude to jednoduche, ale budte neoblomni. Proste cisty cukor vo forme lizatiek nebude, zato bude nejaka ina ("zdravsia") masrkta.

tenerifka
22. máj 2015

@natalym maximalne potrebuje tak cukor z ovocia, klasicky biely cukor nepotrebuje nikto

m.i.r.i
22. máj 2015

@natalym suhlas s @tenerifka - cukor so sladkosti nikto nepotrebuje a nie je dobry nanic...tolke davky cukru co potrebuje nase telo je su nielen v ovoci, ale aj v zelenine a zial aj vo vacsine jedal...davaju sa vsade..do kecupu, do omacok z obchodu...vsade..takze coklady, cukriky ani ine sladkosti ktore nedavaju telu nic prospesne nik nepotrebuje..iba ak vyrobcovia a reklama.

@nikolal 2 rocne dieta nepotrebuje nic sladke okrem ovocia...vyrabaj domace vyzivy napriklad...tie su tiez sladke..a ked uz musis musis nieco akoze maskrtne, tak ako bolo spominane -- domace mufinky, vlockove cookies, musli tycinky...akoze domaca zmrzlina ( zmrazit pomixovane ovocie, das palicku, mas nanuk) atd.....je toho strasne vela, pogugli si..z ovocia, vlociek, semienok sa daju vytvorit super dobrotky...

sense
22. máj 2015

moja ma 2roky a prvykrat jedla ccoko pri 2. narodeninach aj to horku...ked dostala kindervajicko odhryzla a vyplula a viac nechcela...bezne to nemava a ani jej to nechyba ine sladkosit nemava dokonca keksiky a podobne veci ani nema rada, nezje ani doma upeceny kolac okrem cheescaku lebo je tam tvaroh a ovocie...na sladenie pouzivam brezovy cukor...

moja rada je ist dietatu pri prikladom co oci nevidia srdce neboli, nemat to doma , nejest to pred detmi....moja dcera je v obchode znama tym ze spravi skor krik pre papriku, rajcinu ci jablko ako pre sladkost...

janickacrazy
22. máj 2015

@nikolal Ako si človek naučí, tak má. Moje deti do 3 rokov nejedli žiadne sladkosti, ani cukríky ani lízatká ani čokoládu ani nič podobné, ani si to nepýtali. S babkami som sa tiež dohodla, aby to ku nám nenosili, aj ked svokra to veľmi nepochopila. Ked dačo doniesla, rýchlo som to schovala, aby to decká nevideli. Na ulici sa mi tiež stalo, že všelijaké tetušky ponúkali kadečo sladké, s úsmevom som vždy odmietla, že moje deti také nejedávajú. Ked to prestaneš kupovať a mať doma, malá to nebude vidieť, tak hádam to prestane aj pýtať, aj ked teraz to bude ťažšie, ked už si na tie sladkosti zvykla. Držím palce.

zabina27
22. máj 2015

@nikolal no a mas to, same dokonale deticky, ktore vobec nechcu sladke a radsej si daju orechy a hrozienka 😀 ja tiez nechcem nejako malemu pchat sladkosti, skor vonku vidim, ze davaju detom, aj mladsim od nasho, ale zase sa nezblaznim... teda zatial, mozno o rok dva tiez tu budem pisat 😀 nas zatial velmi sladke nechce tiez, piskoty, jogurty, kase, nechce, milacika onuchal a odmietol 😀 ale mozno o mesiac mu zachuti, ktovie, jedine, co by som rada doma udrzala, nech radsej papa kolace, co ja upeciem, ako kupovane keksy a cokolady 😉

moni244
22. máj 2015

@sense moja robi cirkus pri jablkach,mlieku a klobasach 😀

moni244
22. máj 2015

Ale k veci, na nete je teraz strasne vela receptov na domace cukrovinky,kolake, keksy a podobne, treba pohladat, urcite nieco najdes

jorsulova
22. máj 2015

Jemine.... ale otazka bola baby inak postavena nevsimli ste si???? Nie, ze by chcela poradit ci ich ma mala jest alebo nie, ale ako vyrobit "zdrave" sladkosti !
Ja som sa vcera pohravala s myslienkou schudnut a na strane dukanovej diety je aj eshop a v nom sladkosti bez cukru, tak pozri:
http://www.dieta-shop.com/sk/46-sladkosti-bez-c...

sandri
22. máj 2015

ja vela nepeciem, lebo peciem tradicne podla receptov starej mamy a tam je kopec cukru 🙂 ale malemu casto kupujem bio sladkosti v dm-ke. Su sladene ovocim a zdravymi vecami, nie je v tom rafinovany cukor. Bio kacenky, spaldove keksiky a podobne veci. Ano, je to drahe, ale maly toho zase neje na kila - tym, ze to nema vyraznu chut, nezje cele balenie na posedenie - co by pri klasickych keksoch nemal problem. Ale ak ti je mala zvyknuta na klasicke sladkosti, je mozne, ze tieto z dm ti chciet nebude. Lebo kamoskin maly to nechce. Moj ine nepozna, tak nevie porovnavat 😀

maminecka2
22. máj 2015

Ja má len malú pripomienku, deti do troch rokov (ORL lekári neodporúčajú až do 6 rokov) by vobec nemali orechy, ani nič malé tvrdé. Ešte nemajú dobrú koordináciu prehĺtania, môžu sa dusiť a žiaľ aj udusiť.
Inak asi väčšina rodičov s tými sladkosťami skôr ci neskôr bojuje. Náš malý mal občas jeden dva gumené cukríky, no ale v kostole rozdávajú lízatká, v škôlke každý druhý deň niečo malé sladké, tak môžeme bojovať ako chceme. Vačšinou je to skôr za odmenu a už vie že to kazí zúbky (v sladkom sú červíky čo vŕtajú zúbky, tak ich kefkou vyháňame).
A tí starí rodičia, to je kapitola sama. Náš starší mal v 8 mesiacoch kysnutý koláčik, teraz som bola svedkom ako dedo mladšiemu 15-mesačnému dával čokoládovú tyčinku a keď moj muž zakročil tak sa dedo divil že čo...
No a tie recepty to je určite fajn, niekedy tiež niečo urobím, ale vačšinou na to nemám žiaľ čas popri tom všetkom varení, staraní sa, upratovaní, venovaní sa atď.

slnecnica174
22. máj 2015

@nikolal Neviem, ja by som skusila sladkosti len obmedzit. Ktovie, ci ti bude tie veci bez cukru vobec chciet jest. Moja sice neje cukriky a lizatka, ale sem tam jej nejaku cokoladku alebo keksik kupime. Take vyjadrenia, ze do dvoch rokoch ziadnu cokoladu milujem 🙂

sense
23. máj 2015

@moni244 tak ako mojej keby ponuknes klobasku, slaninu, salamu alebo parky a na druhu stranu das sladkosti tak mozes tri krat hadat po com pojde (a tip sladkosti to nebudu), lenze to dost obmedzujem, nevravim ze to nema ale nia kazdy den...

janickacrazy
23. máj 2015

@moni244 Klobásu pre 2ročné dieťa? Moj má 4 a doteraz som mu také niečo ani neponúkla, je to samá masť a štipľavé, paprikové, neviem, asi som maniak na zdravú výživu, ale aj ja si dám klobásu tak raz za rok.

moni244
23. máj 2015

@janickacrazy ja som nenapisala, ze ju je, len pisti, ked ju vidi, asi si to myli z parkami, ale ruku do ohna by som nedala, ze jej to svokra nedala, ale tak ona stiplave nerobi, mnam, domace klobasky od svokry

janickacrazy
23. máj 2015

@moni244 Jaj svokra, tak to je iné. Moja babka dala 5mesačnej vnučke guláš, normálne ju s tým napchala, chudera moja sestra, ked to zistila, skor hodila kolaps. Dieťa prežilo. 😀

peneloppe
23. máj 2015

skuste si vyrabat domace sladkosti, kolaciky a biely cukor nahradit hnedym.
obcas nejaka ta sladkost nie je ziadna tragedia, len aby toho nebolo prilis vela. 🙂

peneloppe
23. máj 2015

hlavne sa vyhnut cukrikom a lizatkam, tie su najhorsie pre zuby, radsej siahnut po cokolade

moni244
23. máj 2015

@janickacrazy ale mne to nevadi, viem, ake ma klobasy, salamy, maso, vsetko si robi doma, cize kym malej chuti, nemam stres z toho

libka1
23. máj 2015

tieto su z javoroveho sirupu ciastocne: http://www.diacel.sk/obchod/lizatko-z-javoroveh...

skor ako vymyslat s tymi zdravymi sladkostami by som naozaj nahradila doma pecenym kolacom a keksikmi a kludne dala aj sladkost sem tam, ale obmedzila by som mnozstvo a kupovala by som kvalitne cokolady 😉 v DMke ako tu uz niekto pisal maju slusny vyber veci, co su celkom chutne a zaroven nie su plne cukru a farbiv
v skole a skolke aj tak na to nebudes mat dosah a budes len oci otvarat co vsetko tvoje dieta dovlecie domov. same narodeniny, meniny a kazdy kupuje najlacnejsie a co najviac farebne cukriky a lizatka 😅 ked vidim maleho modry jazyk kolkorazy az mne pride blbo 😀 😀
skus jej skor postupne vysvetlovat ze ako to s cukrikmi je, nech ma aj ona mieru, moja 7 rocna dcera uz dobre reaguje a sama vie ze co ano a nie, nas 3 rocak by zjedol aj slona z cukru keby mohol 😀

zabina27
23. máj 2015

@maminecka2 prosm ta, nechce sa mi guglit 🙂 a mlete orechy deturence mozu? napriklad v kolaci alebo na rezancoch, palacinkach... lebo ja som bola v tom, ze aj kvoli alergii aj kvoli prehltaniu by nemali, ale pokial kvoli prehltaniu, tak pomlete by mohli.
nas vymyselnik mi vcera rozsypal nesolene arasidy a kym som ich stihla pozametat, tak sa nimi veru aj napchal 😀 sice to prezuval hodinu ako kon, ale ocividne to prezil 😀

maminecka2
23. máj 2015

@zabina27 Do roka by sa nemali orechy kvôli alergii, potom môžu mleté, samozrejme tak ako pri všetkom inom začať po troche a odsledovať možné prejavy alergie. Vždy sa to nedá ustriehnuť, aj ja to zažívam, len ja profesionálne poznám aj tú tienistú stránku orechov, tak preto som reagovala.

timea7
24. máj 2015

@nikolal dvojročná veľa sladkostí? Tá ich nemá ešte ani poznať, tak, ako tu bolo spomenuté, ešte šťastie, že ste sa spamätali včas. Ovocie, jogurty, šľahaný tvaroh, oriešky, kysnutý koláč s ovocím, tvarohom, iné sladkosti tvoje dieťa nepotrebuje.

rebeka11
24. máj 2015

@nikolal .. Treba vyhodit vstky sladkosti z domu.. A malej lahko pripravis nejaku zdravu mlsku.. Napr taky roztlaceny banan s cistym kakaom ci karobom.. Mozes zmixovat avokado, banan a pridat trostu cocoa.. Alebo fantazii sa medze nekladu.. Problemom nie su az tak sladkosti, ale to co tam vyrobcovia daju ., hlavne farbiva konzervanty