Rúra - v čom môže byť problém?

25. nov 2023

Ahoj, prerábali sme komplet kuchyňu, takže sme kupovali aj novú rúru. Konkrétne je to TEKA HLB 860.
Doteraz som nikdy veľmi nepiekla takže ani nemám skúsenosti, preto sa chcem opýtať vás skúsenejších..piekla som tvarohový koláč a chlieb ale ani jedno z toho mi nevyšlo. Išla som presne podľa video receptov. Tvarohová plnka bola po uvedenom čase v recepte ešte stále tekutá, tak som tam koláč nechala dlhšie..nakoniec cesto bolo skoro spečené a tvrdé ale plnka stuhla..no čas pečenia sa predĺžil cca o trištvrte hodinu...
Chlebik som nenechala dlhšie a vybrala som ho presne tak ako vo videu..vo videu je krásny hnedý, ten môj je úplne svetlý, skoro bez kôrky...iba na úplnom vrchu je trošku ale boky a spodok je úplne bez kôrky...v komentároch všetci chvália, že robia iba ten alebo že viacerí robili prvý krát chlieb a krásne im vyšiel ako z pekárne..
V čom môže byť prosím problém?
Ďakujem

luxus10
25. nov 2023

tolko nezmyselnych receptov na pecenie chleba, ako je na nete som uz dlho nevidela....

na akom programe si piekla a ako dlho?

luxus10
25. nov 2023

kazda rura je ina, treba si vsetko odskusat...

autor
25. nov 2023

@luxus10 mala som v rúre nádobu s vodou, horný spodný ohrev najprv 210°C na 15 minút a potom 180°C 25 minút

luxus10
25. nov 2023

a mas aj samostatny horkovzduch?

luxus10
25. nov 2023

v akej nadobe? a v akej vyskovej polohe rury?

luxus10
25. nov 2023

ked som piekla s nadobou s vodou, chlieb mal krajsiu korku, ale vnutri bol taky gumenejsi...

autor
25. nov 2023

@luxus10 mám funkciu horný spodný+ ventilátor ale to som nepoužila..v pekáči, výška pekáča 6,5cm a v polohe rúry...no má 4 polohy tak v druhej od spodu

h2
25. nov 2023

Ak si mala v rúre nádobu s vodou po celý čas pečenia, mohla brániť prúdeniu tepla. Treba ju po nejakom čase vybrať.
Tvarohový koláč si piekla pridlho. Neviem, aký presne si piekla, ale to, že plnka je po dopečení ešte trochu tekutá, je v poriadku, stuhne pri chladnutí.

isis234
25. nov 2023

Keď pečiem chlieb, ohrev dám horný i dolný. Mám teplovzdušnú rúru. Vyhrejem na 250 st. aj s plechom.- v strede. Chlieb pečiem 10 minút na 250 st. Potom stíšim na 190 st. a dopečiem 35-40 minút. Podľa kôrky. Vyberiem na mriežku a nechám vychaldnúť. Môžeš ho i vodou postriekať.
Zákusky, bábovky .pečiem na 180 st. keď začne voňať, pozriem cez sklo, ak je povrch ružový, vidličkou pichnem do stredu, či je prepečený. Ak je na vidličke cesto, ešte nechám 7-10 minút.
Každá rúra inak pečie. To písali i pekárky.

simca06022011
25. nov 2023

Treba si to vyskusat viac krat, zacat lahsimi vecami.. chlieb sa kolkokrat nepodari ani tym co su uz s rurou skamoseni.
Mne sa osvedcilo skor ruru postriekat vodou a nedavat ziadnu nadobu, inak to cele bolo take zmocene... Najlepsi chlieb mame vonku z pece, je tam 250stupnov ked sa tam ten chlieb da, ziadna voda sa tam nedava... a nikdy sa nepokzail, cize z toho si beriem priklad pri peceni :D chlieb vykydnem na horuci plech, supnem ponarezavany do rury, zavriem, vysoka teplota horny dolny ohrev a sledujem.
A vela spravi aj recept... prost enieco sa nepodari :D
a k tvarohu, on nemusi byt uplne tvrdi, stvrdne chladenim.rovnako napr. kysnute ovocne kolace (aj posypkove), ak pustia viac stavy, ta stuhne ked to vychladne, alebo je to super ak sa rozotrie ta stava potom za horuca aj na okraje (aj chlieb niekto zvykne potriet vodou po upeceni). Cize netreba to do sucha piect...

danielahamar
25. nov 2023

Čokoľvek sa pečie, hore dole ohrev, alebo teplovzdušná rúra, aj chleba

autor
25. nov 2023

Ďakujem vám 🙏 tak ja to teda ešte niekedy skúsim.. krídelká a stehná urobila výborné 😀

autor
25. nov 2023

A ešte sa chcem spýtať keď vás tu mám...keď tam je funkcia kysnutie a dá sa nastaviť 30°, 35° a 40°C , aký časový rozdiel to je oproti tomu, keby som to nechala kysnúť len tak alebo vo vypnutej rúre? Keď je napríklad napísané, že nechať kysnúť hodinu ...ale chcem to dať na ten program kysnutie tak aby sa mi neprekyslo tak koľko času? Máte niektorá skúsenosti?

luxus10
25. nov 2023

tak ta teplota 180 st. je asi nizka, nechaj to cele na 210 st, na celu dobu pecenie....

ja peciem na 205 st na horkovzduchu 35 min, na 2 polohe na plechu s papierom a je uno tutti, ale tiez mitrvalo asi 4 mesiace, kym som doladila vsetky finty a je chlieb vyborny...

luxus10
25. nov 2023

kysnut nechavam 1 hodinu v uzavretej miske na kysnutie, potom cesto vyklopim, urobim bochniky, dam na plech s papierom, urobim 3 ryhy , potriem vlaznym mliekom a necham dokysnut tak, aby celkovy cas kysnutia aj so spracovanim bol 1,5 hodiny, a sup do rury...po upeceni potriem slanou vodou.