Recept na bryndzové halušky

jarabicka
1. sep 2017

Ahojte, osvedčený recept na bryndzové halušky...robievam ich, ale stále mám pocit akoby tam niečo chýbalo a hlavne ako odhadnete hustotu zarobeného cesta?

janinah
1. sep 2017

napíš ako robíš,my ti to "opravíme"😉

jarabicka
autor
1. sep 2017

...klasika...zemiaky, vajíčko, polohrubá múka, osoliť, zarobiť cesto...nahádzať do vody, vyvariť...len tá hustota cesta sa mi niekedy nepodarí...do toho bryndza zmiešaná s vodou z halušiek...

zuzuliatko18
1. sep 2017

na halušky neexistuje jediný recept, ja milujem tie, čo ma naučila moja mama, svokra ich robí odlišne...

čo sa týka cesta, ja si nastrúham nadrobno zemiaky, pridám hladkú a polohrubú múku a vodu a cesto vymiešam na také poloriedke - aby mi išlo dole z varechy, ale nie príliš rýchlo. neviem to inak opísať 🙂

sasa1310
1. sep 2017

@jarabicka bryndzu miešam s maslom spolu s horúcimi haluškami. To sa roztopí spolu s bryndzou

janinah
1. sep 2017

@jarabicka vajíčko nedávam,len polohrubá múka,zemiaky,soľ,do tých zemiakov pred pridaním múky nalejem cca 1 dcl horúcej skoro vriacej vody,halušky budú krásne biele,potom múku....cesto robím dosť husté,to na to sama musíš prísť,nemá stekať z varechy,len veeeeľmi pomaly, do uvarených dávam brynndzu + pochúťkovú kyslú smotanu,poliať prepraženým maslom + opražená slaninka

jarabicka
autor
1. sep 2017

...ja maslo preprážam ešte do halušiek, omastím ich, dám bryndzu a navrch slaninku...len tá hustota...

ajko
1. sep 2017

ja cesto bez vajca. len zemiaky, hladká múka, polohrubá múka, voda, soľ. všetko od oka. vopred si rozrobím bryndzu s kyslou smotanou a rovno do nej hádžem horúce halušky.

jarabicka
autor
1. sep 2017

@janinah horúcu vodu?to som ešte nepočula...lebo tie zemiakové bývajú také tmavšie ako múkové, že?

janinah
1. sep 2017

@jarabicka vyskúšaj😉

zuzuliatko18
1. sep 2017

jej, koľko ľudí, toľko receptov :D napr. ja do cesta soľ nedávam, solím vodu, v ktorej sa halušky varia. a halušky zmiešam s bryndzou rozmiešanou so šľahačkovou smotanou. a na vrch slaninku opraženú. mňam. zajtra si ich s maminkou robíme na obed :D

ludmilaka
1. sep 2017

@jarabicka Brydzu premiešam s kyslou smotanou. A žiadne vajce. A slaninkaaaaa.

nikawero12
1. sep 2017

@jarabicka ani sa ti nečudujem, že máš problémy s cestom, keď tam dávaš vajce. V ceste na bryndzové halušky nemá vajce čo robiť. Cesto ktoré robíš ty s vajcom je vhodné na "noky", ale nie na bryndzové halušky.

tenerifka
1. sep 2017

@jarabicka zemiaky nakrajas na mensie kusky a rozmixujes ponornym mixerom na kasu, do toho sol a hladku muku, a miesas, az ked sa bude cesto akoby odlepovat od misy.Uvaris rychlo vo vriacej vode a po scedeni pridas rovno bryndzu, ak treba, rozriedis mliekom
Naucila som sa to robit sama od oka,nasi mi vozia bryndzu a moja mama, vyborna kucharka, vraj nikde nejedla take dobre domace bryndzaky alo u nas doma na Kanarskych ostrovoch

zuzula777
1. sep 2017

nedávam vajíčko - máme skúsenosť, že potom sú tvrdé.... dávam polohrubú múku, soľ a rozmixované zemiaky - od okna - musí byť lepkavá hustá hmota.... vo vode ich varím čo najdlhšie, min. 10-15 minut, potom sú jemnulinké, následne vo veľkej mise ich zarobím s bryndzou a pridávam aj trochu mlieka kvôli šťavnatosti - dobré je to aj s acidkom - tak som si robila v školskej jedálni, lebo tam bývali suché a to acidko ich fajne premastilo 🙂

mircalla
1. sep 2017

Urcite ziadne vajicko, hladka muka, zemiaky struham, mixovane to neni ono.
to vajce tam nema co robit.
@zuzuliatko18 slahackova smotana do bryndze? pomoc. ked tak trochu kyslej

silesias
1. sep 2017

Bez vajca, cesto nesolim len vodu a ked cedim nemiesam aby mi v nich ostalo vody v ktorej sa varili a do toho bryndza, samozrejme slaninka ( najlepsia biela ) a mast zo slaninky a lubime k tomu kysle uhorky. U nas na veceru kazdy tyzden 😁 cesto nie moc tuhe. Sama si musis prist na to ake ti viac vyhovuje.

tenerifka
1. sep 2017

@jarabicka vyskusaj viacej receptov, co ti tu radime a uvidis, co vam bude najviac chutit.Ak das hladku muku, halusky su za par minut uvarene-staci, ked voda znova zovrie a vyplavu na povrch, potom este tak minutku povarit a hotovo
Inak.moje spanielske deti ( odchovane na grilovanych rybach) bryndzove halusky miluju ( a to vseobecne Spanielom nechutia), na Sk to je vzdy prve jedlo co v restike pytaju

miku1
1. sep 2017

Ja robím z hrubej múky, bez vajíčka. Zemiaky strúham, nemixujem. Bryndzu vymiešavam s kyslou smotanou, pridám halušky, popraženú slaninu a pridávam ešte kúsok šľahačkovej smotany.

mamaaaaaaaaaaa
1. sep 2017

Ahoj. Bryndzu sme nikdy nemiešali s vodou.
Klasické zemiakové halušky a vždy robím porcie s dvoma bryndzami. Nikdy som nedávala smotanu. Keď sa robia bryndzové tak na ne teda šetriť netreba.
Nakoniec opecena slaninka obyčajná aj oravska a ešte posypem pažítkou. 🙂

zuzuliatko18
2. sep 2017

@mircalla robime ich tak odvzdy😊 kysla mi tam vadi, maju halusticky potom inu chut a nie je to to prave orechove😊

mircalla
2. sep 2017

@zuzuliatko18 ok, podla mojho nazoru slahackova smotana uplne zabije celu chut bryndze, absolutne to k sebe nejde
Tak isto ako vajicko do halusiek...ale tak kazdemu chute daco ine
Do klasickych a pravych halusiek sa nedava ani vajicko ani slahackova smotana a muka jedine hladka. Toto su uz len take variacie na halusky

tykat
2. sep 2017

@ludmilaka ...ano aj ja presne tak...bez vajicka a bryndzu miesam s kyslou smotanou....mnam

guiseppinka
2. sep 2017

Nasi doma robia s vajcom a hrubou mukou, cesto uplne huste, aby v nom stala varecha a uvarene halusky oblejeme maslom a dame iba bryndzu a slaninu.
Zase na noky nedavam vajicko iba muku, maslo, vodu a sol.

ejlin123
2. sep 2017

@jarabicka platí zásada, čím viac múky, tým bude cesto pevnejšie a vo vode sa potom nerozpadava a halušky ostávajú v celku... Vajíčko môžeš pridať... Cesto má byť teda husté, tak ako ti písali, má ostať na vareche a neztekat z nej...

ostorha
2. sep 2017

Ja vajicko nepridavam potom su halusky velmi tuhe.Zemiaky zasadne struham na slzickovom struhadle na malých slzickach nie na pyre.Muka polohruba ale len nevyhnutne mnozstvo take aby nestekalo po vareche ale zasa nie ako beton.Cesto nesolim, solim iba vodu v ktorej sa halusky varia.Ja varim halusky iba na chalupe aj dens ideme a budu aktualne na obed a tam varim na peci a halusky sadazam z dreveneho lopara nie cez haluskovac..ine my rodinka uz nechce .Robim ich na styri sposoby s bryndzou a domacou alebo ked kupovanou tak iberijskou slaninou zo Spisa odporucam fakt fajnova na skvarky,s kyslou kapustou, s tvarohom a poliate rozpustenym maslom ale dobre su aj s cotage syrom ..

angelheart
2. sep 2017

Vyskúšaj aj takto: Vyskúšaj aj takto: https://bonvivani.sk/recepty/bryndzove-halusky

xevulax
2. sep 2017

Ja davam polohrubu aj hrubu muku (pol na pol) ostatne klasika vajicko, zemiaky voda, sol.... Bryndzu vymiesam so slahackovou smotanou (najlepsia je bryndza z drievka) a na to slaninka. Mnam. Kazda navsteva sa ide obzrat.

marthuska
14. apr 2023

@zuzuliatko18 to som este nepocula ze so smotanou. Noooh. Prave halusky s bryndzou su s bryndzou a halusky bez vajicka🙂)

zuzuliatko18
14. apr 2023

@marthuska tá troška smotany je tam super, aj chuťovo, aj konzistenciu majú perfektnú.

marthuska
16. apr 2023

@zuzuliatko18 ak by si bola zo severu, v zivote by si nedala do bryndzovych nic. Smotanu davaju dolniaci... Kvalitna bryndza ked sa da na horuce halusky nikdy nie je sucha ale akurat kremova s tak to má byt