Potraviny po záruke

14. nov 2022

Vyhadzujete alebo v pohode používate Ďalej ??

Napríklad PUDING , KYPRIACI PRASOK , VANILKOVÝ CUKOR ATĎ

pribinak
14. nov 2022

Tam sa nemá čo pokaziť

viestta
14. nov 2022

Nie, nevyhadzujem.

autor
14. nov 2022

@pribinak
Aj toto nevyhadzovat

viestta
14. nov 2022

Čierne mleté korenie už asi stratilo grády, ale jedle bude

pribinak
14. nov 2022

Čo sa môže pokaziť na koreninách? Akurát budú menej aromaticky voňať

viestta
14. nov 2022

Máš, tam napísané Minimálna trvanlivosť, nie Spotrebovať do ako na jogurte

tanyan
14. nov 2022

@viestta A aj na jogurte je to len orientačné... Každý už v živote otvoril jogurt pred dátumom a bol chytený... Dobre skladovaný vydrží aj mesiace...

viestta
14. nov 2022

@tanyan áno, to mi je jasne.
Len jogurt so živými baktériami mesiace nevydrží. par dni do odporúčaním dátume spotreby úplne v pohode.

luliu
14. nov 2022

@tanyan mesiace určite nie 😉

tanyan
14. nov 2022

@luliu ale áno 😉 osobné skúsenosti (jogurt, kyslá smotana, tvaroh...)

bagre
14. nov 2022

to čo je na fotkách normálne použijem, korenie - bylinky podľa uváženia, jedlé síce sú, len už sú také o ničom

yasmeena
14. nov 2022

bylinky maximalne mesiac po zaruke...predsa len,mozu sposobit nejake alergicke reakcie...to ostatne ano...

rude_baby
14. nov 2022

Ale žele v prášku (po záruke) sa mi nepodarilo, možno na tom dačo bude 😆

kukulienka83
14. nov 2022

Moja svokra má koreniny hádam aj 15 ročné...má ich plnú škatuľu od korenia, grilovacie, zivansku a pod... A stále veselo používa

bayuska
14. nov 2022

ano, ani nezvyknem kontrolovat na koreninach, jedine ak viem, ze je to tam uz fakt dllllho :D Ale minule som bohuzial doslova horko pocitila, ze MAK nesmie byt po zaruke :D Vraj niekedy dokonca aj pred koncom zaruky zhorkne, doteraz som o tom nepocula, tak pisem, ak by nahodou tiez niekto nevedel 🙂

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkakravcova
14. nov 2022

@yasmeena u byliniek a korenín je legislatívou daná presná doba spotreby. Oni sa ale nemenia, len strácajú aromatické látky (éterické oleje prchaním) časom viac a viac. Po 10r budú pomaly bez arómy, ale ak ich nenápadnú škodcovia, tak budú i tak stále rovnako jedlé.
(napr oregano, ktoré sme vyradili z ponuky, že sa nám nepredalo v dobe spotreby, je ešte o 1,5r po nej viac menej rovnaké - dám trochu viac do jedla, keď sa mi zdá slabšie).

marca12
14. nov 2022

@jabadabadu kazdopadne si odvazna 🤣 ja by som uz nemala odvahu zjest

osky
14. nov 2022

Taketo suche potraviny v pohode,aj rok,dva po zaruke...
Treba len po otvoreni pozret,ci v Tom nie su chrobaky alebo Mole.. byliny-ci vobec Este maju aromu...

stanulienkat
14. nov 2022

Tieto suché sypké veci môžeš potrebovať aj niekoľko rokov po záruke. Takisto konzervy-aj rok... Iné Je to pri potravinách zo zivocisnych cerstvych produktov-mlieko,syry,smotana,vajcia,maso......

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yasmeena
14. nov 2022

@kukulienka83 ale ak su otvorene,mozu tam plesne...moja starka to mala takisto-preto som tam postupom casu jedla len to,kde som si bola ista pouzitymi surovinami😉

siska53
14. nov 2022

Tam, kde je minimalna trvanlivost, tam to neriesim, spotrebujem. Ak ide o spotrebujte do, tak tam max.par dni po zaruke, aj to jem len ja, detom ani muzovi nedavam take. Ale minule som vyhadzovala tvaroh v zaruke, lebo po otvoreni bol plesnivy a to mal este cely tyzden zivota pred sebou.

veselo_neveselo
14. nov 2022

@bayuska tak prave mak, orechy a semiacka sa kazia, horknu, oxidaciou tych tukov co maju v sebe. Tie dlho neuchovavat, a aj na to kratko najlepsie vo vzduchotesnej doze.
Inak cestoviny, koreniny, konzervy, to vsetko ide.

A inak, tematicky, prave tlacim grecky jogurt s datumom do 10/10 🙂 Stale je dobry...

zuzikak
14. nov 2022

ak neboli otvorene, tak suche potraviny su v pohode. Tak isto zavareniny a konzervy. Opatrna s datumom spotreby som pri mliecnych veciach a mase. Samozrejme ak je jogurt 2-3 dni po zaruke, otvorim ho, chuti aj vonia normalne tak nie je problem. Ale potom uz radsej opatrnost je na mieste.

mamusa123456789
14. nov 2022

Na výrobkoch s minimálnou spotrebou sa nemá čo pokazit

selest
14. nov 2022

Volakedy sme koreniny presypali do koreniciek a tazko by bolo odsledovat spotrebu. To iste muka, cukor, bb puding, kakao atd. Pokial je to este aj original uzavrete normalne pouzijem.

evica17
14. nov 2022

Normlne využijem. Môj dedko tak ma u seba aj 15 rokov po záruke také veci a v pohode z toho varíme keď sme tak a je to na pohľad a čuch,chuť ok. Len muž to nesmie vedieť, lebo to by nezjedol. Vravel že jeho mama vyhadzovala všetko po záruke hneď, že raz mala plnú skrinku veci po záruke (cestoviny,múky,strukoviny) čo nakúpila vo veľkom a nestihla spotrebovať a všetko letelo do koša. Ale ink na takýchto veciach by mi nenapadlo pozerať dátumy spotreby, iba mliečne veci si pozerám.

zuzanaam
14. nov 2022

@lenkakravcova koreniny veľmi rýchlo podliehajú plesniam, otvorené balenia by som dlho neskladovala,

lenkakravcova
15. nov 2022

@zuzanaam Ako výrobca (prvovýroba), ich musíme mať skladovane dobre. 🙂