Poraďte recepty pre 1,5 ročné deti

lubuska22
27. feb 2012

ahojte baby viete mi poradit nejake recepty pre drobcov? maly ma 16 mes. a uz neviem co by som mu varila. poradte co varite vasim detom 😀

cicimon
27. feb 2012

@lubuska22 16mes mozes varit co vam, jasne ze rezne nemusi ani huby, ale normalne nevyprazane a mastne jedla hej

anjelicek26
27. feb 2012

Nas maly od roka papa s nami vsetko do radu, stravujeme sa zdravo, tak neni dovod, vyhybam sa len par veciam

- udeninam
- neprepecenemu mäsu
- vajickam na mäkko
- hribom
- nepasterizovanemu syru
- zahustovanym omackam (robime viac-menej na prirodno)
- vysmazanym jedlam
- vylozene mastnym, tazkym jedlam
- soli (len mierne teda)
- sladkostiam (len v miere, akej je to mozne 😅 )

cicimon
27. feb 2012

do roka je dovod varit zvlast, potom uz velmi nie.... ale my ked mame chut na rezen alebo vyprazany syr, tak malej spravime nieco ine... ale tak na 95% mame to iste jedlo
a k zoznamu od @anjelicek26 doplnim este orechy, inac sa v podstate vsetko moze, ide hlavne o sposob pripravy

lubuska22
autor
27. feb 2012

ked mne maly nechce to co nie je rozmixovane

anjelicek26
27. feb 2012

@cicimon - my orechy uz papame (arasidy samozrejme nie), ale mandle, vlazske orechy, makadamiove orechy im davam do müsli rano celkom bezne... tam je skor riziko vdychnutia, ja im ich tam davam posekane nadrobno a zamiesane medzi vlocky.

cicimon
27. feb 2012

@lubuska22 tak najvyssi cas ho zacat ucit na kusky

ikke
27. feb 2012

ved ale kvoli mixovaniu nemusis varit zvlast 😅

anjelicek26
27. feb 2012

@lubuska22 - hm tak postupne skusat drobne, mäkke kusky - varenu mrkvicku, kusky bananu, nech si pomaly dava do pusinky sam, my praktizujeme "finger food" od velmi malinkata, kedze nase mlada uplne bojkotovalo lyzicku nebolo inej cesty.

lubuska22
autor
27. feb 2012

to sa lahko povie

anjelicek26
27. feb 2012

@lubuska22 - co chces pocut 😀 Je to cele o skusani, ponukani a cakani, kym to dieta pochopi. Postav pred neho tanierik s kuskami, ak bude hladny, vyskusa. A potom ho normalne dokrm. Mne je jasne, ze ak je zvyknuty tak, ze to nebude chciet, ale postupne sa to zlepsi... davat nadalej len mixovanu stravu - no len oddalujes nevyhnutne - raz sa to bude musiet naucit. Vela zdaru 😉

ikke
27. feb 2012

@lubuska22 nechce jest ani male cestoviny, ryzu a pod.? moj ma tiez radsej nadrobno pokrajane, mixovane alebo struhane jedlo (okrem babanu ine ovocie jedine mixovane), ale napr. cestoviny alebo ryzu zaliate hladkou omackou zje uplne bezne

zuzanockamt
27. feb 2012

@lubuska22 kuk aj sem ... zdrave jedla a hlavne rychle a nenarocne na pripravu 🙂 ... https://www.modrykonik.sk/fotoblog/estterka/alb...

lubuska22
autor
27. feb 2012

tak cestovinu spapa, ale masko nakrajane nechce ani vidiet

cicimon
27. feb 2012

@lubuska22 maskuj to omackami, moja tiez nechce suche maso, vzdy tam musi byt nejaka omacka

lubuska22
autor
27. feb 2012

a ake omacky im robite?

cicimon
27. feb 2012

@lubuska22 moja zje vsetko kde je smotana... teda aj ine, ale smotana vedie.... aj pri polievkach aj pri mase

estterka
27. feb 2012

@lubuska22 ale ved nemusi maso,netreba ich nutit jest nieco,co nechcu

ikke
28. feb 2012

@lubuska22 omacka napr. paradajkova, maso na sposob paprikasu (to u nas vedie), svieckova omacka
ja robim hlavne tieto, pretoze maju aspon zakladne mnozstvo zeleniny 😉

pripadne u nas oblubene nesuche jedla su:
zemiakove pyre so zeleninou a lososom
rizoto (ale take taliansky mokre, nie suche slovenske...)
cestoviny s bolonskou omackou
klasicky spenatovy privarok so zemiakmi a vajickom na tvrdo
chili so zemiakmi
...

ikke
28. feb 2012

a dieta v tomto veku uz naozaj nemusi maso alebo vajicko kazdy den, ak maso nechce, kludne var ine veci - strukoviny, obcas vajicka,...

cicimon
28. feb 2012

a veci ako privarky, sladke pirohy, zemlovka, ryby, cestoviny - u nas je maso tak 3x do tyzdna.... a zas aj vyvar sa da povazovat za masove jedlo

lubuska22
autor
28. feb 2012

no musim teda viacej skusat:o)

k_a_j_k_a
28. feb 2012

@lubuska22 ahoj. U nas jeme uz vsetko spolu. Nesolime moc, pouzivame bylinky. Baby mi jedavaju cestoviny so smotanovou omackou ( a jej variacie), paradajkovou omackou (tiez rozne variacie), zemiaky a ryzu s omackami. Stale robim omacky, uz mi to pride, ze ine nic nevarim. Ale to mi jedia najlepsie, lebo sa im to dobre smyka dole hrdielkom. K ryzi varievam zeleninovu omacku- spenim cibulu, dam mlete maso (maso kupujem v celku, doma si ho sama pomeliem, a viem, co je v tom a mlete maso sa dobre kamufluje a nie je s nim tolko roboty pri kusani 🙂 ), k tomu dam zeleninu, aku doma mame, pomixujem, pokrajam, nastruham, ako sa mi chce. A bud to necham take, alebo to zahustim smotanou alebo kukuricnym skrobom.

mischell1206
6. sep 2012

moja mala ma 14 mesiiacov a už papa uplne vsetko.všetko čo varim prenas papa aj ona.od 6 mesiaca papa skoro všetko lebo kasičky a mixovane mrkvycky a podobne vobec nechcela,nemala problem znicim co papame mi.pravdaze do vtedy som velmi nesolila ale od raka papa vsetko.rano ma prazenicku,parky,alebo chlebik z masielkom,syrikom,sunkov a to obmiename.potom na desiatu ma jogurt a ovocie vsetko co dam prednu tak krasne papa sama,inak ani nechce,dam na stol a ona sa tesi a hrda je nato ze to dokaze sama.potom pravdaze ide hajat a ma obed co uvarim,takze polievky papa vsetko najradsej ma mliecne ale papala uz asi vsetky druhy.potom ma ryzku z maskom a omackou ktore obmiename,perkelt,na leče miluje kuracie masko a kukuricku ajajaj.rezne pohodicka ale robim ich v cesticku su makšie.tiez nechce nakrajany,sama chiti do ruky a hryzka a ktomu chce plno zeleninky.spapa vsetko.na veceru kasicky nechce takze si pyta mliecko alebo jogurt ale si da este polievocku zeleninovu.alebo ma to co urobim na veceru nam.a pocas dna aby chrumkala ma chrumky,alebo cerealne gulocky do mlieka,neslane tycinky a atd.sama vie kde ma skrinku s papanim takze otvori a povie mi mama otvor a ked je hladna uteka k chladnicke a povie mama papat.tak už viem ze je cas papkania a sama som hrda ze je taka šikulka.učily sme ju to odmalicka a hlavne sme jej vela rospravaly,spievaly a hraly sa snou a nato že ma 14 mesiacou je hrozne šikovna a krasne vsetkemu rozumie,kazdemu slovku.a ked jej padne omrvinka na zem tak uz uteka po rucny vysavac a upratuje,takze už teraz vieme asi jej povolanie v dospelosti.hehe.

kvetinka211
6. sep 2012

@lubuska22 mne zo spolocnych jedal spapa iba niektore (tekvicova polievka, dusena zeleninka, sosovicova polievka, svieckova omacka, hole cestoviny, rizoto) .. takze mu vacinou este varim zvlast - na troske vody podusene zemiaciky so zeleninkou na cesnaku, cibulke, rizoto, kus kus s roznymi druhmi zeleniny, hustejsie polievocky). Mäso mi zje iba v kupovanom prikrme, takze davam 1-2 krat do tyzdna takouto formou mäso, planujem to vsak casom poriesit inak. Tiez mam niekedy pocit ze tocim dookola stale mrkvu a cukinu, ale snad postupne zapojime stale viac spolocnych jedal ... chute sa mu menia postupne, az teraz mu zachutili rajciny (ked som kupila poriadne na trhu a nie tie anemicke zo supermarketu). Na ranajky ma vela mojho mliecka, takze vacsinou si len zobne nejake ovocie, ale ma rad aj jogurt s muesli, avokadovu pomazanku .. natrety chlieb vsak ani za svet 🙂 a zo syrov len syrove nite. Celkovo ma velmi rad zeleninku a ovocie, co sa velmi tesim. Trosku sme zanedbali strukoviny, tak dufam ze ho na ne zasa namotam.
A parky, sunku, prazenicu dookola na ranajky by som nedala ani muzovi, nieto babatku 😕

ruan
26. aug 2015

@lubuska22
Rozumiem ti, tiez sme dlho mixovali, lebo sice skusal kusky maska aj skor (aj inych veci), ale neslo mu to (hlavne pri masku), lebo mu neskoro isli prve stolicky...takze kvoli tomu sme aj my mixovali (hlavne masko) cca do 15 - 16. mes. Najprv jedol iba nieco tuhe a masko mixovane, atd...
Ale kazdopadne ak potrebujes motivovat drobca, tak nam najviac zabralo to ze sme jedli pred nim my a on strasne chcel dospelacke jedlo (od nas z porcelanoveho taniera z kovovej lyzicky) - vtedy nemal pocit ze to bolo nachystane prenho ale ze papa dospelacke. Dalsia vec je ze dieta je ochotnejsie zjest co sa mu predlozi ak medzi jedlami nevyjeda chrumky a piskotiky, atd...aby stihol poriadne vyhladnut do dalsieho jedla.
A prvym krokom uplne na zaciatku bolo nahradit mixovanie tym, ze som mu iba pucila vidlickou. Drzim palce 🙂
P.S.: Neboj, este som nepocula o zdravom dietati v skolkarskom veku, ktore by samo dobrovolne jedlo len mixovane...on z toho sam prirodzene vyrastie, niektore deti len potrebuju trochu viac casu, aby na to dozreli (alebo v pripade nasho: aby im dorastol ten spravny pocet zubov 🙂 odkedy ma stolicky, uz papa len "dospelacke" - doslova nam vyjeda z taniera, dovtedy ani za svet). A to ze zacne jest kuskovy stravu neskor nez ine deti ho do buducnosti nijak neukrati 🙂

alex1271
26. aug 2015

@kvetinka211 ahoj mozem sa spytat ake muesli kupujete ? a ako pripravujes kus kus so zeleninkou? dakujem pekne