Ovocný koláč so želatínou

vasjar
29. mar 2023

Ahojte, mate nejaký osvedčený fajný recept na takýto koláč?
Manžel bude mať narodeniny, a chcel by nejaký takýto, avšak ja som ešte nikdy taky ne piekla, tak prosím poraďte 😊

ana82
29. mar 2023

@vasjar tak napríklad https://varecha.pravda.sk/recepty/tvarohovy-kol... alebohttps://varecha.pravda.sk/recepty/kiwi-rezy-fot...
robievala som dobrý z niektorej knihy recepty zo života, to by som ti mohla poslať keď budem doma, super na ňom bolo, že sa maslo dávalo hneď do horúceho pudingu, žiadne mixovanie a na vrch ľubovolné ovocie

9gabi9
29. mar 2023

@vasjar
Ten prvý recept, ktorý poslala @ana82 robievam aj ja a je výborný. Keď chcem však bez kakaového korpusu, tak pečiem aj tento...

ana82
29. mar 2023

@9gabi9 áno je to alternatíva toho kiwi 🙂také svieže sú naj

vasjar
autor
29. mar 2023

@ana82 kiwi sirup kde zozeniem

ana82
29. mar 2023

@vasjar dá sa kúpiť, ale stačia aj kiwi šumienky a absolútne nebude vadiť keď to bude číre, len to viac osladči a aj ak kúpiš sirup sa mi to zdá strašne veľa, si to uprav podľa seba tak aby si s vodou dokopy mala liter, je fantastický decká ho zbožňujú a ovocie samozrejme môže byť hocijaké...

sandra_kul
29. mar 2023

tiež som robila podľa tohto receptu, čo je vyššie a bol perfektný🙂 toto je koláč môjho detstva, popravde, takže som sa ho logicky, musela naučiť robiť :D zbožňujem. niekto inak tieto želatínové koláče veľmi nemusí, ani mužova šálka kávy to moc nie je, no mne neskutočne chutí.

ivetz
29. mar 2023

@vasjar

Tento je obľúbený u nás 🙂

Zákusok s tvarohom a želatínou

Cesto:
4 vajcia, 2 poháre (cca 2 dl) kryštálového cukru (môže byť aj menej), 2 poháre polohrubej múky + 1 prášok do pečiva + 2 lyžice kakaa, 2 dl mlieka; 2 dl oleja = vymiešame vajcia s cukrom a postupne pridáme múku zmiešanú s PDP a kakaom, mlieko a olej
Dáme piecť na vymastenom a hrubou múkou vysypanom plechu do vopred vyhriatej rúry (cca 1800C).
Plnka:
1 maslo vymiešame s 20 dkg práškového cukru a pridáme 500 g jemného tvarohu
Natrieme na upečené, vychladnuté cesto.
Želatína:
¾ l vody, 6 lyžíc kryštálového cukru, 2 pomarančové pudingy, 4 šumienky pomaranč – dala som aj celú 100 g šumienku – nižšie (malinový puding + malinová šumienka; jahodový puding + jahodová šumienka...) = všetko spolu uvaríme a takmer vychladnuté vylejeme na tvarohovú plnku

Na tvarohovú plnku môžeme poukladať ovocie (pomaranče, jahody, maliny) – trošku zatlačíme do plnky a polejeme želatínou. Môžeme použiť rôzne príchute – ak by som nemala rovnaký puding a šumienku, miesto pudingu by som dala zlatý klas).

bessie12
29. mar 2023

@vasjar jeden mam v profile. Recept je napisany v komentári 🙂

ivetz
29. mar 2023

@vasjar zle skopírovalo teplotu rúry - samozrejme 180 st. C 🙂

vasjar
autor
29. mar 2023

@ana82 pozerám na ten kiwi koláč, tam nejde to zele?

bessie12
29. mar 2023

@vasjar tu je moj recept na kolac so zelatinou 🙂
korpus:
6 vajec
6 PL muky
6 PL cukru
2 PL kakao
kypriaci prasok

Krem:
500g jemneho tvarohu
200g kyslej smotany
jahody
vanilkovy cukor alebo pasta podla chuti
praskovy cukor podla chuti
2-3 stuzovace

dzem alebo sirup

zelatina

Postup:
Vajcia s cukrom vyslahame do penista, pridame ostatne suroviny a vymiesame. Dame piect do vyhriatej rury na 175 stupnov cca 20-25 minut. Priebezne kontrolujeme spradlom.

Tvaroh a kyslu smotanu si vyslahame s cukrami a stuzovacom. Cast jahod nakrajame na drobno a pridame do kremu. Poriadne premiesame. Zvysok jahod si odlozime na neskor.
Korpus po upeceni nechame vychladnut. Potrieme sirupom alebo dzemom, na to navrstvime krem a naukladame nakrajane jahody na polovicu. Zelatinu urobime podla navodu a nechame trocha vychladnut. Nalievane po lyzickach.
Dame do chladnicky, najlepsie cez noc, stuhnut.

ana82
29. mar 2023

@vasjar ide v recepte je to ako poleva napísané, sú to vlastne uvarené pudingy vo vode