Osvedčený, ale nie príliš sladký bazový sirup

vasjar
8. jún 2023

Ahojte, prosím, dajte mi nejaký fajný recept na bazovy sirup, kde nejde až "tona" cukru
Vďaka ☺️

surama
8. jún 2023

@vasjar 📌 Pripnem sa

simca06022011
8. jún 2023

Mna by zaujimal taky, ktory naozaj chuti po tej baze.. robila som xy receptov uz a vsetko bola sladka voda :( rovnako aj ine bylinky - mata, medovka,... ziadna chut tej byliny, len cukrova voda a trosku trava :D

trema
8. jún 2023

20 kvetov (ja neoplachujem, aby zostalo co najviac pelu), 2 litre vody, 100g kyseliny citrónovej nechame 24-48 hodin lúhovať, potom dame preč kvety, pridáme 2kg kryštálového cukru, miešame a keď sa roztopi (cca na dalsi den), plnime fľaše.. cukru mozes dat aj menej, kilo alebo 1,5kg, podla chuti vyskusas, ja davam 1,5-2kg

mikitilik29
8. jún 2023

@vasjar pripnem sa

btus
8. jún 2023

@simca06022011 tak potom si tam musela myť veľmi málo byliniek

simca06022011
8. jún 2023

@btus HALDU som tam mala. Bud podla receptu alebo dokonca viac.

kiwi3
8. jún 2023

@simca06022011 pravdepodobne davas malo. ja nic nepocitam, ziadnych 20 kvetov, proste tam narvem, co sa zmesti a zalejem. dalsi mozny dovod, ak ide o bazovy - neumyvat a nezbierat po dazdi - chut a vona je hlavne vdaka pelu, ktory sa takto zmyje

kiwi3
8. jún 2023

@vasjar robievam to tak, ze nejdem s cukrom podla receptu, ale postupne ochutnavam a koncim, ked je tak akurat. nie kysly, ale stale osviezujuci a sladky primerane

tululu
8. jún 2023

80 kvetov bazy, 5l vody,par platkov olupaneho citronu a citr. stava,to vsetko nechat luhovat min. 24 hodinm potom scedit a prevarit s 3-4kg cukru,podla chuti.plus 5 lyzic kys. citronovej.Zarucene dobry,robime kazdy rok vela l 🙂

mikitilik29
8. jún 2023

@tululu a potom aj sterelizujete aby malo dlhšiu trvanlivosť?

simca06022011
8. jún 2023

@kiwi3 davam toho vela a je jedno kolko dam nema chut (a je jedno ktory), je mozne ze divna baza :D lebo je fakt, ze nevonaju tie kvety... skusim niekde inde ulovit. Ale mne toto robi aj mata, medovka.. jediny fakt dobry sirup som mala zo zazvorom :D

tululu
8. jún 2023

@mikitilik29 ten vyluh z bazovych kvetov dam ohrievat,prisypem ten cukor a necham to spolu povarit,ale len kym to nezacne trosku bublat a vypinam,aby som neprevarila aj to dobre,co tam chcem nechat.konzervuje mi to ta kyselina citronova,hned teple naflaskujem a necham tak,zatial za dlhe roky mozem povedat,ze nikdy sirup ani po roku,dvoch,ak sa nahodou niekde zapatrosil neskysol.

miriam11
8. jún 2023

@simca06022011 ja robím roky podľa tohto: v 2 l prevarenej vody rozmiešam 70 g kyseliny citrónovej, nechám vychladnut. Dám potom 35 kvetov bazy. Nechám lúhovať pri izbovej teplote 24 hodin. Po 24 hodinách precedím vyluh z bazy. Dám si do veľkého hrnca zovriet 1 l vody. Keď zovrie, stále zapnutý varič, pridám postupne 3 kg kryštálového cukru a miešam do rozpustenia. Začne to vrieť znova a bude pena, minútu povarím a vypnem. Do toho vlejem precedeny vyluh z bazy. Poriadne premiešam. Nechám trošku vychladnúť a plním do fliaš. Až po úplnom vychladnutí fľaše zavriem. Nikdy sa mi žiaden nepokazil, robím aj 4 dávky. Nám vydrží v pivnici dlho do jesene.

macekovam
8. jún 2023

@vasjar robila som tento... 30 kvetov bázy.. 2 litre vody.. 3kila cukor... 70g citrodeko... Nevari sa.. Kvety boli plné peľu počas zberu... A sirup vonia po báze.

jaroe
8. jún 2023

ja som robila z 50 veľkých kvetov, 1,5kg cukru a 2 PL kyseliny. A zbierala som po slnečných dňoch, doobeda, neumývala.....Chut je dobrá, cítiť bazu. Takže dať dostatok kvetov, zbierať v ideálnom počasí a neumývať. Čo sa týka cukru, ja by som neriešila či ho je veľa, veď si dáš tým pádom menej sirupu do vody....

vasjar
autor
8. jún 2023

@jaroe tiež som nakoniec dala asi toľko kvetov, ako vošlo do hrnca, citróny a zajtra keď budem robiť dám menej cukru

vanessad15
16. jún 2023

@vasjar Ingrediencie:
40ks bázových kvetov
3ks citrónov
1,25kg cukru
2,5l vody
1ČL kyseliny citrónovej
Postup:
1
Jeden citrón odšťavíme a dva zbavíme šupky a nakrájame na kolieska. Vodu prevaríme a necháme vychladnúť.

2
Do väčšieho hrnca dáme vodu, pridáme kvety, citrónovú šťavu a citróny nakrájané na kolieska. Prikryjeme a dáme na 24 hodín do chladničky.

3
Tekutinu precedíme do hrnca a dáme na mierny oheň. Pridáme cukor a kyselinu citrónovú, privedieme do varu a za stáleho miešania necháme cukor rozpustiť, tak aby sme získali sirupovú konzistenciu.

4
Horúci sirup nalejeme do umytých a vyhriatych fliaš, uzavrieme a skladujeme na tmavom,chladnejšom mieste.