Nechutí mi jedlo, ktoré navarím

2. feb 2021

Ahojte. Mám 22 rokov a žijem s priatelom už osamostatnene. Čo sa týka vedenia domacnosti, upratovanie, pranie, žehlenie, umývanie okien, vsetko čo sa týka čistoty domacnosti mám v malicku, to viem na 100%, som perfekcionistka na toto. Tam problém nie je. Jedine, s čím mám problém je strava. Nakupovanie, chladnička, špajza, čo variť, varenie ako take... moje výtvory si priateľ pochvaľuje, vraví, že mu vsetko odomna chutilo, no problém je, že mne nechuti čo ja navarím. A tu je zásadný problém. Mám nejaky psychicky blok, že mi skratka nechuti jedlo, keď si ho pripravím sama, chuti mi len od maminy. Aj keď sa snažím napodobniť jej chute jedál, ona ma to aj uci, ale už len z princípu že som to varila ja to nedokážem zjesť, zažil to z vás niekto? Akoby som nedokazala preklenúť ten psychicky blok že už sa o mna nebude starať mamina, že už mi nebude variť, že už to musím robiť ja pre nás, pre naše deti v budúcnosti... som z toho smutna...

lenuska9999
2. feb 2021

Tak skús nejaké iné jedlo , ktoré nepoznáš od maminy

autor
2. feb 2021

@lenuska9999 Veru aj to som skúšala... ten princip toho že to varím tam stále je. Možno je to aj tým že sa mi príprava jedla hlavne manipulácia so surovým mäsom hnusí... a Potom ta predstava že to mám na tanieri... keď mi varila mamina, nevidela som proces prípravy, len výsledok

alana1
2. feb 2021

ja to iste, ked varim obed, velmi ho jest nemusim, ale velmi si pochutnavam ked niekto navari ....ale ked spravim kolac alebo tortu tak som schopna zjest sama polovicu 🙂

jakoma
2. feb 2021

no,toto budes musiet prekonat.. alebo nech nieco uvari priatel. su domacnosti, kde vari viac muz, alebo vylucne muz.. chuti ti jedlo v restauraciach, v jedalniach ? alebo len od maminy?

autor
2. feb 2021

@alana1 a čo zvyknes teda papať?
@jakoma ani nie, odkedy bývame sami, stravujem sa z tohoto dovodu prevazne v restikach a už aj to mi ide krkom.

ja som hlavne rozmaznaný fracek čo sa týka stravy.. ja jedlo hrozne prežívam, od mala denno-denne som mala navarené domáce poctivé teple jedlo a polievku... teraz som neskutočne fajnova a mám z toho problémy... možno budem variť teda len mužovi a detom, lebo muz si noje jedla pochvaľuje, nikdy neskritizoval... ale ide o mna... ja nechcem proste každý deň bojovat s tým že sa nemôžem schuti najest :(((((

1xenia1
2. feb 2021

Ani ja veľmi nemusím to čo navarím. Ostatným chutí ale ja akosi z toho nadšená nie som. Jediné čo mi odo mňa chutí sú cestoviny. Mám pocit akoby som počas toho varenia na to sratila chuť, ale tak človek nemôže zostať hladný a musí sa premôcť.

ivangeline
2. feb 2021

Dá sa jedlo aj objednať.😉 Chcela som napísať, že ísť do reštaurácie.. 🤣🤣🤣🤣🤣 Ja taký blok nemám ale veľmi poteší, keď navarí mama alebo svokra alebo si objednáme. ❤️ Akurát si teraz hovorím, že viem najlepšie šúľance na svete. 😁😁😁😁😁😁

acer11
2. feb 2021

V konečnej fáze varenia postav ku šporáku chlapa...potom otvor dvere a "jeeee ty si navaril?"😂

thewitch
2. feb 2021

Ja som zasa rada keď sama varím s priateľom lebo vidím čo do toho ide 🙂 aj keď sú napríklad jedlá ktoré robila moja starká a ich chuť charakteristickú asi nikdy nebudem vedieť napodobniť aspoň ma hreje pocit že robím jedlo ktoré som od nej zbožňovala a tak si ju pripomeniem. Ja to mám trochu inak no, som 20 ročná a už plne dlho samostatná a mama mi popravde až tak nechýba lebo u nás je to trochu na prd a preto som rada že som sa mohla osamostatniť. Takže aj chápem zase že tebe zase mama chýba. Ale treba to len prekonať nejako, a možno vekom ako budeš mať deti a stres a nebudeš stíhať ani jesť sa možno ukludníš a budeš rada keď si navaríš a budeš mať aspoň chvíľu pokoj na jedenie 🙂

3petka
2. feb 2021

Ja to mám pri kolačoch. Ak niečo napečiem tak to proste nejem. Nemam nejak na zo chuť. Čo s rým ti asi moc neporadím musíš sa len nejak ty premôcť.

alana1
2. feb 2021

tak ja zjem, ale nejem to s takou chutou ako ked mi navari niekto iny, alebo ked nas pozve mama alebo svokra na obed...

adelaida33
2. feb 2021

Pamätám si veľmi dobre, že som to mala aj ja, ale len čo sa týka mäsa. Dlhé roky (cca 15) som nemohla zjesť mäsové jedlo, ktoré som navarila ja. Ale raz to prešlo. Na ten deň nezabudnem. Bola som strašne hladná a akurát som dovarila tokáň s opekanými zemiakmi. Ochutnala som a neskutočne dobrá chuť to bola, prišlo mi to ako z reštaurácie... Daj si čas, nesiľ to, uvoľni sa, experimentuj. Bude to ok.

deti95060810
2. feb 2021

rada varím a vraj super, lemá to tak veľa žien...n mne to tiež nechutí...radšej zjem chlieb s maslom...má to tak veľa žien...

hapkova
2. feb 2021

Nie je dobre si porovnavat jednotlive jedla, proste nikdy sa neurobi tak ako ho prpravi niekto iny, to tak je. Mala by si podla mna varit ine jedla ako tvoja mama a to by mohlo pomoct. Nechaj si recepty, na ktore budete chodit k vasim

mareka49
2. feb 2021

Čítala som článok, že žena sa akokeby už nádych tých vyparov pri varení a tak jej to nikdy nemôže tak chutit ako mužovi keď to rovno hotové postavia pred neho na stôl.
Troska pravdy v tom môže byť, lebo predsa len viac krát ochutnavas keď dokorenujes a solis a dokončujes, vdychujes celý proces.
Jem co navarím ale len tak aby v bruchu dačo bolo.
Náhodou ma Segra ci svokra hoc cim ponúknu a ja si zgustnem.
Nemusí to byť žiadna pecka.
Jednoducho hotové jedlo pre teba, ktoré si nemusela plánovať nakúpiť krajat straziť a dokoncovat ty.
Jedine co mi trošičku pomohlo občas úplne nové nové recepty podľa vlastnej potlačené chuti (vždy som varila skôr pre manžela) a sem tam donáška.
Asi to je údel žien trosku

diewcatqoo
2. feb 2021

Mam vlastnu domacnost vyse 10 rokov a varim sama uz fakt dlhu dobu, no stale to mam tak, ze jedlo, ktore navarim, mi nechuti.
Vacsina ludi si moje kulinarske vytvory pochvaluje, niektore jedla varim lepsie ako mamina, ale aj tak mi to nechuti. Nechyba mi vyslovene mamina kuchyna, ale chyba mi to, ze mi navari niekto iny. Nemam rada varenie, varim skor z nutnosti ako z potesenia a asi je to tym, ze mi to jedlo nechuti, lebo si ten cely proces pripravy musim spravit sama.

teleskop
2. feb 2021

ano mas psychicky blok, ze nie si schopna uvarit si lepsie ako tvoja matka, porovnavas sa s nou a neches byt dospela...prejde to

zun
2. feb 2021

Neriešiť, variť variť, prejde to možno. A zapojiť do domácich prác aj muža. Je to vaša domácnosť nie tvoja? Alebo neplanujes sa zamestnať?

cervenaruza123
2. feb 2021

U nas v rodine vsetci tak, kto vari, tomu to nikdy az tak nechuti. Odkedy byvam sama, veru si tak na jedle nepochutim 😀 . Moja mamka ma teoriu, ze poas varenia sa clovek "nasyti" vonami a vzhladom toho jedla a uz ked ho ide jest, tak uz ich necii tak vyrazne. Plus kuchar stale pri jedeni rozmysla, ci dal dost soli, ci nemal inak dochutit, vie kde spravil chybu, tak ju citi skor ako jedlo ochutna.

autor
2. feb 2021

Baby ani neviete, ako sa mi uľavilo že v tom niesom sama. 😀

zonjushe
2. feb 2021

Ja som taka ista..domacnost v pohode..mam rada domace prace..ale varenie neznasam,nikdy som k tomu nemala vztah..neviem si tak vychutnat moje jedlo..najhorsie je,ze manzel nevie uvarit absolutne ze nic,pomaly si ani chlieb sam nenatrie..tiez neznasa pracu s jedlom..zase mam kamosky,co sa hadaju s muzmi o kuchynu..strasne zavidim zenam,kde vari muz..no ale co uz,nemozem mat vsetko 😁

lenkakravcova
2. feb 2021

Nápodobne.
Ja myslím, že je to tým, že to ovoniavam kým sa to varí, ochutnávam. A akosi ma potom už prejde aj chuť to jesť.
Možno je to soľou a korením = pretože keď neochutnávam a snažím sa držať mimo kuchyne pri varení (dám variť, zavriem hrniec a idem preč), tak mám na to chuť väčšiu 🙂

autor
2. feb 2021

Baby ďakujem za vase reakcie, odľahlo mi😃 ja proste nechcem byt dospela, teraz sme u našich na par dni a ja som tu neskutočne šťastná, nejak asi niesom typ na to aby ja som bola taka matka ako je moja... alebo ozaj netuším čo sa to deje

dana1728
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michkat
25. júl 2022

Podobne, keď som bývala u rodičov a bola ešte dieťa, dá sa povedať, vždy som pozorovala mamu ako čistila mäso a hovorila, že "ja to asi nikdy nedokážem". :D Potom to prišlo samo, keď som chcela pomôcť, musela si navariť a podobne, ale je fakt, že keď varím, prevažne u bravčového to tak mám, tak to zjem ešte ako čerstvo navarené, ale na druhý deň by som radšej jedla chleba s maslom na obed. Všeobecne nemusím extra mäso, ale jedávam ho no keďže priateľ by len mäso jedol, máme ho stále, tak si už občas spravím niečo bezmäsité, hlavne teraz v lete. Nuž ale, jesť niečo treba a dvojmo vyvárať stále nebudem, takže to zjem, ale nepochutím si nejak extra a práve preto, že som to varila ja. A na druhej strane, okrem mamy, dôverujem sebe ako kuchárke najviac, takže keď aj varí niečo priateľ (veľa toho nie je, nevie to tak, ale čosi sa nájde) tak, dozerám na proces (nenápadne najviac ako sa dá :D) . Poradiť neviem, asi len byť veľmi hladná. :D