Nechcem prekrmovať 8-ročnú dcéru. Ako by mal vyzerať stravovací režim?

3. aug 2023

Ahojte, potrebovala by som nahliadnuť do stravovania detí v iných domácnostiach. Mám 8 ročnú dcérku a má zopár kíl navyše. Nie je tučná, ale je pevnejšia. Zatiaľ som nedostala výtku od pediatričky, ale tak vnímam to. Rada by som počula váš stravovací režim u detí podobného veku a aj približné množstvá. Ďakujem krásne.

elmivelmi
3. aug 2023

A aky jedalnik ma dcera?

vanilkovazmrzka
3. aug 2023

Ja sa spytam inak, akym pohybovym aktivitam sa venuje dcera?

h2
3. aug 2023

Čo tým myslíš, že je pevnejšia? Že je to svalnatá športovkyňa? (Nemám rada, keď sa na ľudí s nadváhou nesprávne používa výraz, že sú pevnejší.)

sissy27
3. aug 2023

asi by bolo jednoduchšie ak napíšeš ty, čo všetko zje a vypije tvoja dcéra za deň a pomôžeme ti odhaliť chybu ak tam nejaká bude. Ale myslím, že ak si to hodíš na papier a uvidíš to čierne na bielom, tak na to veľmi rýchlo prídeš aj sama.
a samozrejme treba porozmýšľať aj nad tým, aký má dcéra energetický výdaj.

heidy222
3. aug 2023

Ako prvé vyradiť sladké nápoje a začať chodiť veľa pešo a vo väčšine prípadov to úplne u detí stačí

pribinak
3. aug 2023

Odfot jej postavu, tvar zakry. Nápis ešte vysku a váhu. Ale napr aj to či robí nejaký šport. Či má nejaké dgn a tie ju obmedzujú

Dôležité je aj aké postavy, vysku a váhu máte vy rodičia a stari rodičia

belllinka
3. aug 2023

Pevnejšie dieťa je také, ktoré je vyšportované a má svaly, nie také, ktoré je obalené tukom a rodičia radi používajú výraz "pevnejšie". 🙄 lebo "tučnejšie" neznie veľmi priťažlivo.

autor
3. aug 2023

No ja vidím problém v slabších raňajkách. Dlhodobo sa s tým naťahujeme. Chlipne si mlieko, alebo pár lyžíc jogurtu, málokedy zje pečivo s niečím a zeleninou. Desiatuje ovocie. V škole lepeňák so šunkou, syrom, ovocie aj zelenina. Obed klasika školský a doma obdobný. Nevyprážam, sladké obedy raz za mesiac možno palacinky. Olovrant už naberá grády. Tu už pociťujem, že by zjedla všetko, čo jej príde pod ruku. Pýta si opäť obed, ale dávam jej len jogurt, alebo chlebík s niečím a zelenina... Večera je suchá a tiež zelenina. Vodu pije čistú, sladkosť máva 1x denne, ale nie je to každý deň. Cez školský rok pláva, tréning je 3x v týždni. Vtedy je v pohode, ale od mája nechodila (teda 3 mesiace) a má bruško jak tehuľa. Teraz keď to po sebe čítam, tak vidím, že to je veľa pečiva. A teraz vás prosím o vašu skladbu stravy.

autor
3. aug 2023
autor
3. aug 2023

@pribinak výška je cca 130cm+- a hmotnosť 32kg

autor
3. aug 2023

@pribinak ja som tučná musím povedať. Som po treťom pôrode a aktívne chudnem. Ale inak nikto u nás nie je tučný, ani moji rodičia a súrodenci. Všetci sú štíhli.

autor
3. aug 2023

@belllinka , @h2 áno, máte pravdu.

pribinak
3. aug 2023

Ale ona potrebuje sacharidy. Pečivo je zdroj sacharidov. Tak kúp pečivo s nižším glykemickým indexom napr spaldove pohánkové
Olovrant ak športuje tak jogurt je malo.

kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
3. aug 2023

Môj syn je plavec. Príde z tréningu, tak zje komplet cely obed.
Toto akú stravu má, je podľa mna malo

autor
3. aug 2023

@kittykat22 ale ako to mám riešiť? Mám jej dať opäť porciu obeda ?

pribinak
3. aug 2023

@kittykat22 však 3x týždenne pláva

autor
3. aug 2023

@pribinak moja máva tréningy večer a nijako som ju v jedle neobmedzovala. Ale nechodí 3 mesiace a pribrala 3kg. Nemá teda taký výdaj, ale apetít áno.

martinka13
3. aug 2023

No v prvom rade je super, že sa tým zaoberaš. Podľa fotky ma nábeh na obezitu. Zvláštne je, že si doma pýta ďalší obed. Možno ju niečím zamestnať pred ďalším jedlom po škole. Moje deti napríklad po škole a krúžkoch jedia len ovocie (občas jogurt). Potom okolo 19 večera. Čokoľvek, na čo majú chuť. Dcéra by zjedla aj vagón sladkosti - nedovolím. Aj keď je tenká ako štiab. Zo vzduchu sa proste nepribera. Ma príliš veľký príjem kalórií.

yanni
3. aug 2023

Tri kg nie je vela ale vela uz bolo pred tymi 3 kg. Ak je zdrava, tak znova na sport a trochu upravit jedalnicek. Ona je malo. Telo prakticky hladuje. Ja mam tiez 8 rocnu, 130 cm, ca. 23-24 kg. Robi triathlon, plava, jazdi na koni. Vychadza to na 5 krat do tyzdna trening plus cez sezonu (april-oktober) triatlonove preteky takmer kazdy vikend. V zime je pretekov menej a aj to uz len swim-run. Ranajkam tiez vela neda, väcsinou ovcene vlocky s mliekom (nie sladke, uplne obycajne) ale desiata musi byt riadna, nie len ovocicko. Obed jedava doma, varim takmer kazdy den a to neobmedzujem. Slovo olovrant ako taky nepozname, ked je aj hodinu po obede hladna, tak sa naje, kludne aj zvysky z obeda. Treningy ma tiez vecer od 17stej a potom nromalne vecera. Väcsinou ako u vas sucha, t.j. chlieb, zelenina, salama, syr atd. (nic sladke) alebo zvysky z obeda. Sladkosti nejak nejedavaju, ale neobmedzujem nejak, po obede kludne aj zmrzka alebo keksik. Ked sa ale poriadne naobeduje, tak ani sa jej sladkost neziada. Mladsia podobne. Ta ma 4 roky a tiez, treba sa poriadne najest normalneho jedla, potom sladke neziadaju.

betulinka1
3. aug 2023

Prosím ťa nič nerieš. Nemá žiadnu nadváhu a športuje. Hlavne jej nehovor, že má niečo navyše lebo ju iba pokazíš a môže s tým mať v puberte problém. Chodievaj s ňou na prechádzky alebo si spolu zacvičte doma pred telkou aspoň 3x do týždňa, keď nemá tréningy. Ale v jedle ju nejako neobmedzuj, jedine, že sladké večer nie, nech si dá ovocie, ak má chuť. Môj nechce poriadne jesť, rebrá mu trčia a nič s tým neviem spraviť. Nič nepomohlo ani B12 ani pangamin. Ale keď má nejakú virózu brušnú, tak končíme v nemocnici na infúziách, lebo sa ho boja poslať domov, keďže nemá tuk. Čiže za mňa 2-3 kg na vyše nie je žiadny problém a je to lepšie ako nemať gram tuku na tele a furt riešiť stravu.

nini1978
3. aug 2023

@martinka13 obezita je choroba
To dieťa rastie a áno,ma určite kilá navyše. Ale napísať nábeh ma obezitu je podľa mňa úplne prehnané.
Ja by som jednoznačne neupravovala stravu podľa vlastného uváženia,ale určite skočiť za človekom,ktorý tomu rozumie.vyzivovy poradca vie presne vyskladať stravu na základe veku a jednoznačne pracovať na tom,aby dieťa malo pozitívny príklad v rodine

Zaradiť pohyb bez debaty

yanni
3. aug 2023

A este, pises, ze uz 3 mesiace nechodi na treningy. Preco? Ona mozno bude ako moj muz, ked sa aktivne nehybe, tak casom zacne priberat a to doslova aj z vody. Mame to odpozorovane poslednych 15 rokov a najviac v obdoni lockdownov, kde ten pohyb bol obmedzeny.

h2
3. aug 2023

Ak si na olovrant pýta obed, tak neviem, ako obeduje v škole, koľko tam toho zje. Ja som aj kvôli tomuto odhlásila syna z obedov v škole, že on tam reálne skoro nič nezjedol. Ale my sme mali presne opačný problém.

martinka13
3. aug 2023

@nini1978 podľa Teba prehnané, podľa mňa nie. Načo si dávať ružové okuliare? Problém treba riešiť. Kľudne aj s výživovým poradcom.

simona20201309
3. aug 2023

Ono je fajn ze pláva 3x v týždni. A ďalej? Ak je ako väčšina dnešných detí, tak presedi pri TV? My sme obzvlášť cez letné prázdniny od rána do tmy behali po sídlisku. Len sme chodili striedať bicykle, kolobežky, korcule, lopty, švihadla, gumu.. rodicia nás naháňali aby sme prišli niečo zjesť. A obezitu mal len jediný chlapec z celého sídliska a to ho podľa váhy poznal každý.
Malo sa hybe. Vyhnať ju na bicykel, zakázať hry a TV. V takom veku by sa ešte nemalo dieta obmedzovať v jedle. Dopriala by som jej poriadne raňajky- ak nechce raňajky tak sytu desiatu. Poriadny obed a kľudne znovu obed aj na olovrant ci večeru. Pokiaľ to nie sú knedle a hranolky!
Co zvykneš variť?

jamimo
3. aug 2023

@h2 presne, moja kamarátka s dcérou. Má 8 rokov, brucho jej preteká, zlá posturológia, chôdza, a kamoška: Ona je taká pevnejšia, že?
Ja: Pevnejšia? Ona je obézna... Ona: Fakt? Myslíš? Ale čo, ona sa vytiahne.
Dieťa pritom pije len sladké vody, konzumuje brutálne veľa sladkostí za deň... Však hádam sa vytiahne 🙄 o stave chrupu pomlčím...
PS: poznám pár pediatrov, vyjadrili sa, že dnes už ani z pozície lekára si nedovolia povedať rodičovi, že dieťa je obézne 🤔 Povedia si: hm, informácií dosť, podcastov, youtube, nech si riešia...
Autorka, dohliadla by som stravovací režim, pridala pohyb, napr. plávanie, tanečná, gymnastika (krúžky), minimalizovala sladkosti a procesované (p)otraviny...

caramellka
3. aug 2023

Mám tiež 8-ročnú dcéru a cez týždeň, keď chodí do školy, alebo ak včaššie vstáva, tak jej na raňajky tiež moc nechutí, zle koľko chce, nenútim ju, lebo potom ju napína (celozrnné pečivo, maslo, šunka, syr, veľa zeleniny alebo jogurt alebo musli s ovocím, ...), cez víkend zje zo spomenutého normálnu (svoju) porciu. Tým pádom cez víkend na desiatu jej stačí len ovocie s pár orechmi. Obed v škole klasika, doma sa snažíme trochu zdravšie (podľa našej chuti), olovrant napr. jogurt a celozrnné keksy, ovocie, ... rôzne, podľa toho, na čo má chuť, večera okolo 19,30 teraz, ak je hladná ešte neskôr, sama si vezme len ovocnú taštičku. Pije čaj, mlieko, čistú vodu, občas odšťavené ovocie, džús ozaj výnimočne. Veľa chodíme pešo -denne, cez vík. väčšinou turistika, plus iné pohybové aktivity... (Má 128 cm a 22 kg.)

yanni
3. aug 2023

Inak autorka, okrem toho plavania (co uz vlastne neplava), aky iny pohyb este ma?Ono casto nestaci ist na hodinku von na ihrisko. Vela ludi (vid moj muz) potrebuje aktivny pohyb aby sa neroskysol. Ono sa vravi, vsetko sa da upravit stravou (a aj schudnut) u deti treba ale davat pozor. Ak nemaskrti (aj potajme), tak zase zaviest aktivny sport a uvidis. co robi terza cez prazdniny? Maj aj dalsie deti? Tie maju ake postavy pri rovnakom prijme a vydaji energie?