Kysnuté cesto nie je nadýchané

monikastrelcova4
29. apr 2019

Ahojte potrebujem radu . Robím kysnute cesto už asi 4x a mám ho pekne vykysnute i cesto je Ok len mi príde trochu ťažšie nie take nadychane-ľahké . Viete mi odporucit nejaký recept ?

javorinska
29. apr 2019

@monikastrelcova4 skus tam dat menej muky, na kysnute cesto nepoznam iny recept nez klasicky, pred tym nez ho domiesis, neprisipavaj vela muky...

peter2404
29. apr 2019

pri kysnutom ceste su dolezite tieto veci:
- obsah vody v ceste - cim vyssia hydratacia cesta tym viac tvori velke bubliny, ale samozrejme tym tazsie sa s nim robi. neviem co pecies ale chlieb sa pecie bezne z cesta ktore ma cca 65-70% vody
- mnozstvo kvasinic, resp. kvasku - cim ich je viac tym kratsie treba nechat cesto kysnut, ale zas je to poznat na chuti
- cas, ako dlho cesto kysne - cim viac tym lepsie, ale s prekysnutym cestom sa tazsie naraba
- muka - lepsie pouzivat muky s vyssim obsahom lepku, chlebove muky a muky na kysnute cesto

fokuska
29. apr 2019

@javorinska Aky je to "klasicky"? :D U nas len v rodine ma kazdy iny recept, v praci to iste, takze tych verzii je plno.

@monikastrelcova4 ja robim vzdy podla tohto receptu a cesto je nadherne nadychane a jemne:
- 1kg hladkej muky
- 2 kocky drozdia (jedna kocka ma mat 42g)
- 7dl mlieka
- 2 kavove lyzicky soli
- 3 kavove lyzicky cukru
- 1 dl oleja
- trochu polohrubej muky na podsypanie
Muku si preosej do velkej misy, pridaj sol, poriadne premiesaj a do stredu urob jamku. Z mlieka si odlej 2dl a zohrej na teplotu tela, rozpusti v nom cukor. Nalej do jamky v muke a rozmrz do neho drozdie. Nechaj par minut nech drozdie napuci. Potom zohrej aj zvysok mlieka a prilej k muke, pridaj olej a vymiesaj cesto. Mixerom s hakmi staci mixovat 2-3 minuty a cesto pri mixovani akoby nadvihovat aby sa prevdusnilo. Miesat len kym sa vsetko pekne nespoji.
Posyp polohrubou mukou, prikry utierkou a daj na teple miesto kysnut na 15-30 minut. Po vykysnuti spracuj ako zvyknes - ci uz na sladko, slano...

deti95060810
29. apr 2019

ahoj...
s kysnutým cestom robím už roky...
na šišky, hnedle dávam masla - hery len ako orech, popr. 2 lyžice oleja ...cesto nie je také ťažké
na pečené buchty, zváviny aj polovicu balenia hery, alebo 1dl oleja
recept:
700 gr. polohr. múky, 1 lyžička soli, 1 lyžička cukru, 1 vajce, tuk alebo olej podľa toho na čo robíš kysnuté cesto, 1 sušené droždie, 4 dl vlažného mlieka... všetko spolu zamiesiť na nechať vykysnúť min. 1 hod.... ak sa ti bude zdať cesto husté, pridaj trošku mlieka....cesto by malo byť vláčne...

osky
29. apr 2019

@fokuska na kilo muky 2 kocky????
Fihu...to je hrozne vela.a malo omastku sa mi zda.
Nemas to potom suche,alebo rychlo tvrde?

fokuska
29. apr 2019

@osky Vobec nie, je to uplne uzasne jemne, nadychane, vlacne cesto 🙂 Ci uz na sladko, ci na slano.

Preto som aj reagovala na javorinska ked spomenula "jeden klasicky" recept, lebo len u nas v rodine ma kazdy insi recept. Kazdy ma ten svoj pre neho najlepsi. Babka davala nizkotucne mlieko a vajicko, to cesto bolo uplne ine. Niekto dava menej drozdia, neda mlieko, iba vodu, niekto dava vajicko, niekto maslo... Ja nemozem ani citit cesta, v ktorych je margarin, hera, palmarin a podobne "plastove hmoty".

mpg
29. apr 2019

Ja robím kysnuté cesto, tak že si dám trochu zohriať mlieko, potom doň pridám asi lyžičku cukru, kocku droždie a počkám kým začne kysnúť. Potom túto zmes pridám do polohrubej múky, do ktorej som pridala soľ, vajce, spolu zmiešať na pekné cesto. Takto sú z toho dobré napr. knédle a keď chcem piecť nejaké koláče tak pridám buď olej alebo maslo, vtedy sú rôzne koláče, šišky také mäkšie a aj dlhšie vydržia mäkké. Niekto pridáva aj Heru, ale s maslom to má lepšiu chuť.

zeytin
29. apr 2019

Naaaaajlepsie....

frota3
30. apr 2019

@zeytin no tak ja mam trocha ine, tak to budem musiet vyskusat , ci nebude aj lepsie, bo mne sa kolko krat stane, ze je to cesto tazsie, teda aspon mne sa takto vidi

andula77
30. apr 2019

@monikastrelcova4 skús toto na záviny. Je mastnejsie ale výborne sa s ním robí. A žiadne vajce!! https://varecha.pravda.sk/recepty/mamkine-zavin...

kamlicek
30. apr 2019

@andula77 ziadne vajce? To je pre mna napriklad novinka, ale vyskusam to aj ja zajtra 🙂

andula77
30. apr 2019

@kamlicek odkedy som ten recept skúsila ma záviny, iné Nerobím. Len teda je také mastnejsie ale záviny tiež nepečieme každý deň, nie?!

andula77
30. apr 2019

@kamlicek a plnky ešte preliat maslom.. Mnamka a po do pečení hneď potriem maslom ale nie roztopeným, priamo kockou maska potieram, po sa pekne kĺže po zo horúcom zavine.

kamlicek
30. apr 2019

@andula77 to vobec nevadi, ze je mastnejsie. Ved zavin budem robit len raz za cas. Pripadne na nejaku oslavu, takze to nezaskodi. Normalne som chut dostala na ten zavin ked o tom pises, ze potieras maslom, ooo :-O