Kvalita potravín v hypermarketoch

zeleny_cajik
28. apr 2012

Dnes som bola po dlhej dobe v hypermarkete. Inak nakupujem najradšej v malých obchodoch, na trhu, prípadne v Rakúsku. Ale z času na čas sa vyskytne potreba urobiť veľký nákup a tak sme skončili v hypermarkete. No bolo mi to treba, ako som sa vytočila. Paradajky ako polystyrén, bez farby, chuti a zápachu, bio cukina s krásnou vrstvou bielozeleného plyšu, každá tretia mandarinka hnilá, jablká detto, zelenina ako pre prasatá, plesnivá, zvädnutá. Cesnak z Číny, v lepšom prípade zo Španielska. Hlavne, že lacné.

Naozaj sme na tom tak zle, že nám táto ponuka stačí? Uprednostňujete pri kúpe potravín cenu či kvalitu? Zaujíma vás pôvod potravín? Kde nakupujete?

sima.p
28. apr 2012

Ja to tiež nechápem, ako to môžu predávať, je to hrozné...

kvetinka211
28. apr 2012

@zeleny_cajik suhlasim, je to otras ... zial inu moznost ako billa a obcas terno/cba nemam ... a to je myslim ze este ten lepsi pripad ... a tie ceny 😒 par krat som bola v rakusku, a bola som velmi prekvapena ze za mensie peniaze dostanem ovela vacsiu kvalitu ... a tiez rada nakupujem na trhu, ale tam sa tiez dostanem tak 1-2 krat do roka. A tiez v malom obchode, ale ten ma ceny takmer dvojnasobne. Snazim sa kupovat slovenske vyrobky, ale v poslednej dobe ma uz tak tieto nase zbojnicke retazce hnevaju, ze ak by sa dalo tak nakupujem v rakusku a hotovo. Tuto ked kupim hoci aj cibulu, tak do tyzdna ju mam v chladnicke plesnivu .. ked som ju kupila na trhu, tak bola mesiac pri izbovej teplote a stale krasna ...oni snad kupia odpad z ciech a rakuska a poslu nam sem aj s prirazkou ...

aduskatt
28. apr 2012

vzdy, ked som nutena kupit v Kauflande cibulu, tak ked tam dam ruku, vyleti krdel musiek a citit hnilobu.....tak rychlo prekopem jedalnicek tak, aby nebolo treba cibulu ten den a radsej zbehnem na trh, kde skutocne kupim ovocie a zeleninu, ktora VYDRZI ASPON TRIKRAT DLHSIE.......a viem, ze je fakt slovenska zo zahradok🙂

k_a_j_k_a
28. apr 2012

My nakupujeme ovocie a zeleninu v lidli. Kedysi som chodila do zelovocu, no ten zrusili. A trh mam daleko. Ale u nas je aj vyber druhov a aj kvalita dobra. V inych HP nekupujem takmer nic, niekedy ak maju nejaku specialitu, co inde nekupim. Maso, sunky a pod. kupujem zasadne u masiara ( jedine parky kupujem v lidli), pecivo v pekarni. Do mini obchodikoch ako jednota a cba nechodim, su mi nesimpaticke a zdaju sa mi drahe. Obcas nieco kupime v bille, ale len original balene veci, nie zeleninu a ovocie a ani sunku. Moja mama napr. nakupuje len v bille. Ale u nich je lepsie na tom zase billa ako ine HP.

Zlozenie potravin pozerame a zasadne sa snazime kupovat tie, kt. su z EU. Prestali sme si kupovat tie najlacnejsie, no prihladame na pomer cena- vykon. I ked musim povedat, ze obcas zvitazi kvalita nad cenou- napr. vajicka kupujeme len podstielkove, pripadne volny vyber, nikdy nie klietkovy chov. To iste plati o kuratach. Niekedy mi az zle pride, ked som niekde v HP a vidim obsah kosikov u druhych. Same najlacnejsie veci, prihlada sa hlavne na cenu a kvantitu a nie na kvalitu. A restauracie su na tom rovnako. Ale, zial, ludia budu kupovat hocico a 90% z nich sa riadi cenou a absolutne ich netrapi kvalita. Cize obchody sa podla toho aj budu riadit. 😒

estterka
28. apr 2012

@aduskatt no ja ti neviem..ja ked som sa na trhu na slovensku pytala,ako pestuju,odbili ma,ze oni to nepestuju,ale dakde kupuju...to teda tiez nic moc,som bola dost sklamana 😖

zeleny_cajik
autor
28. apr 2012

@estterka no presne, na trhu mas stale viac predajcov, ktori nakupuju vo velkoskladoch, skutocnych pestovatelov takmer nenajdes. Mna dojalo, ked sme zastavili pri takom stanku s ovocim a zeleninou, co predavaju v lete pri ceste "sezonny" tovar, melony, rajciny, papriky, broskyne. Pytali sme sa, kde to vypestovali a chlapik, ze v Tescu 🙄 a doma po prevazeni mal melon o dobre kilo menej, to je druha vec. Fakt trapne takto zarabat.

eridani
28. apr 2012

Prave preto na trhu tiez nekupujem. Okrem toho mam to dalej ako billu kde nakupujem vacsinou. Tiez ziadna slava, ale pokial na tom trhu su naozaj len priekupnici a nie pestovatelia, tak sa mi tam neoplati chodit. Len fakt uz neviem kde kupovat ovocie a zeleninu. 😒 Asi fakt ostava len doma pestovat. Nastastie budeme mat cochvila zahradu. 😎 Ale nie kazdy ma tu moznost. Nieco sa da aj na okne ci balkone, ale nie vsetko. Malemu kupujem bio z bioprevas.sk (aj s dovozom priamo domov), len keby som tak mala kupovat vsetko aj pre nas, tak velmi rychlo skrachujeme. ☹

diiid
29. apr 2012

a to radsej ani neskumaj co sa nachadza v mletom mase, parkoch, salame, a v akom roztoku vymacaju stare masa, poleju cerstvou krvou aby bolo ruzove a predavaju.

libka1
29. apr 2012

cez zimu som tiez odkazana na hypermarket a male zelovoce, kde to podla mna nie je o nic lepsie 😝 ale hocikedy inokedy ked je moznost kupit si inde tak tam nekupim ziadne ovocie/zeleninu... nastastie my mame z rodicovskej zahradky vselico, tak sa tomu tesim, lebo naozaj ked vidim co tam predavaju tak ma az zamrazi niekedy... teraz mi ma syncek zacat s prikrmami a som z toho na nervy, lebo hotove jedla mu davat nechcem a navarit nemam z coho v tomto obdobi, ked by som chcela naozaj nieco zdrave co ma aj nejake vitaminy 😅 vazne uvazujem nad mrazenou zeleninou 🙄
inac co sa tyka toho kupovania v hypermarketoch, je vela ludi co su radi ze vobec cosi kupia a musia sledovat zlavy, a presne to tie retazce zneuzivaju.. vedia ze to predaju, pretoze sme naozaj tak zle niektori na tom ze nam to staci... myslim ze kazdy by rad uprednostnil kvalitu pred cenou, ale ked na to nie je, nie je co riesit 🙄
ja som raz omylom zabludila v pondelok rano do lidla ked im zacinala akcia a skoro ma tam babky udupali, lebo bola nejaka zlava na detske pancuchy a pyzama.. myslela som ze toto sa uz nedeje, ale ano, stale su ludia co kvoli tomu ze usetria euro vas kludne zabiju vozikom 😢

kvetinqa
29. apr 2012

My nakupujeme uz iba v Rakusku. Mnohokrat lacnejsie a urcite kvalitnejsie.

zdraviezprirody
29. apr 2012

Smutné, že naše kvalitné suroviny vyvážajú a ku nám sa dostáva predražený „lacný“ a nekvalitný tovar.
Aj ja mám to šťastie, že väčšinu ovocia a zeleniny dopestujeme vo vlastnej záhradke, mlieko a mliečne výrobky nám dováža chovateľ priamo pred bráničku, vajíčka, kurčatá, a občas aj hovädzie mäsko máme tiež od chovateľa.
Zloženie toho, čo kupujem v hypermarkete starostlivo preštudujem, ale bojím sa, že aj tie etikety niekedy zavádzajú.
Samozrejme sledujem aj cenu, nie som ochotná, za nápis „ bio“ priplatiť dvojnásobnú cenu a ani istotu nemám 🙂
@aduskatt , @estterka presne aj ja mám takú skúsenosť, že na trhoch je ten istý tovar ako inde. Ale nájdu sa aj pestovatelia, len ich treba starostlivo hľadať...
Pripájam link na síce starý článok ale aktuálny:
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1737-mate-z...

minewka
29. apr 2012

Tak mňa viac desí, keď medzi ovocím nie je žiadne zhnité, nahnité, či plesnivé... aspoň viem, že nie sú tak kruto konzervované, aby boli dlho super farebné, super krásne, bez jediného kazíka.

Na trhu je to už dosť často tak, ako sa píše vyššie - že tiež nakupujú z veľkoskladov.

Neviem , ako inde, ale u nás v KE na trhu sú rôzni predajcovia, medzi iným aj babky z dedín, ktoré mávajú máličko vecí...snažím sa kupovať od nich...a potom tak pocitovo - vyhýbam sa dokonale vyzerajúcemu ovociu a zelenine.

A v SM a HM sa snažím kúpiť slovenskú zeleninu.

vefi89
29. apr 2012

My na dedine to máme trošku ľahšie. Hypermarkety sú pre mňa totálne tabu (preto, že chcem, nie nemôžem 😅 ) . každú stredu a sobotu sem chodí súkromný pestovateľ z NZ, a veru tak zlatý pán je to, že aj na objednávku nám donesie. A pestuje on, nekupuje odnikiaľ. V zime to býva väčší problém, ale zas tá výhoda dediny, pestujeme si aj sami, hoc to nevydrží v mraziaku/chladničke dlho, ale vždy lepšie ako nič.

A takisto sa divím, že koľko ľudí nakupuje vo veľkoreťazcoch.. až mám z toho zimomriavky. Však tam sa nič nedá kúpiť- Ke´d už, naozaj by som využila drobné obchody, a zašla do troch- štyroch obchodov ktoré nie sú pod jednou strechou ako kupovať svinstvá.

Nejak pred dvomi rokmi sa robil prieskum na GMO potraviny u veľkých reťazcoch. A bola som veru prekvapená, na to, ako to dopadlo. Otázka bola jednoduchá: Či sú na pultoch GMO potraviny, a ak áno, či to majú vyznačené na obale. Vivat tesco- samozrejme že sú, čo mi príde dosť smutné, lebo v reklame predstavujú zdravé ovocie a zeleninu, a najviac sa mi páčil LIdl, pretože ako jediný reťazec síce predáva GMO, ale od výrobcu požaduje, aby to bolo napísané na obale, a pokiaľ to na obale vyznačené nie je, tak to na pult nedajú.

martinkatinka
29. apr 2012

Stavím sa, že tu nenapíše nikto názor, že to, čo je nie je drahé je nekvalitné.... Ja si nemyslím, že v hypermarketoch nakúpite len nekvalitné veci, je to o tom, že si treba vedieť vybrať. A nikde nemáte záruku, že drahé je určite kvalitné.... Zase buďme realisti, 90 percent slovákov nakupuje podľa svojich peňaženiek.
Čo sa týka Rakúska, tam nakupujete v hypermarketoch, nie? Alebo len u tých malých predajcoch??? Podľa mňa tam majú to isté ako tu, len inak zabalené...

zeleny_cajik
autor
29. apr 2012

@minewka Mne ta hniloba a plesen vadi, lebo nevznikne tym, ze ju mam doma dlho, ale v takom stave sa uz dostava na pult a nikomu zo nevadi. Neviem, preco sa musim hrabat v hnilych mandarinkach a horko tazko najdem tri dobre. Keby tam aspon mali cloveka, ktory to kontroluje a priebezne pokazeny tovar odstranuje, aby sa z neho nenakazili dalsie kusy, ale im je to jedno. Myslim, ze nakupuju trtotriedny tovar hoci aj v Cine a kym sem dorazi, skladovany je hocikde a hocijako, hlavne ze ho nakupia lacno. Napriklad cinsky cesnak vobec nema aromu, iba stipe. Keby kupovali u slovenskych pestovatelov, mame to na pulte cerstve a ci nam to zhnije doma, je uz na nas.

@diiid tak salamy & co. uz davno nekupujem. A s masom to je vabank. Snazim sa kupovat u masiara, ale tiez nikdy nevies 😒

@kvetinqa Ved to. Podla mna je napr. v Bratislave ekonomicky silnejsie obyvatelstvo ako v Hainburgu a napriek tomu k nam sa dostane odpad pomaly na kompost a tam kupim krasne ovocie a zeleninu za lacnejsi peniaz. Navyse su hrdi na to, ze predavaju vlastnu produkciu a strazia si to. Minule som tam kupila hovadziu svieckovu na steaky a ta chut a konzistencia sa nedala porovnat s tym, co kupim tu.

luciferova
29. apr 2012

A nie je to jedno? Predajca na trhu tiez ovocie a zeleninu strieka, masiar tiez krmi zvierata antibiotikami 😉

A suhlasim - vyssie ktosi pisal, ze treba vediet, co kupim. Nekupujem somariny, polotovary, citam zlozenia a podla mna ked sa chce, da sa nakupit aj dobre (nevravim, ze lacno ☹)

bambola
29. apr 2012

Ked sme byvali v Dubravke, kazdy den tam bol maly trh s ovocim a zeleninou, kde chodili predavat madari. Bola to krasna zelenina a ovocie, poctive domace a hlavne DOZRETE! mame radi cerstvu zeleninku, ktora ma chut a casto sme tam chodili nakupovat 🙂

Bohuzial v Prahe nic take nie je a aj uprostred paradajkovej sezony budeme odkazani na marokanske nedozrete a bezchutove paradajky 😖 😒

bambola
29. apr 2012

@luciferova a preto co som pisala vyssie to nie je jedno 😉 na trhoch sa predava ovocie (a zelenina) dozrete, v hypermarketoch je ovocie, ktore bolo natrhane nedozrete a prevazane. a je to sakra rozdiel

tilly
29. apr 2012

nestaci... chodime na nakupy do rakuska... uz aj na vajcia a na maso... predtym sme to tam nekupovali, lebo to bolo drahe, ale teraz uz aj to, radsej si priplatim, ako si cpat do tela humus...

jasminet
29. apr 2012

@bambola v prahe predsa byvaju farmarske trhy, tam sa neda kupit domaca zelenina a ovocie?? 😕 😕

tilly
29. apr 2012

@martinkatinka v rakusku su uplne ine tie veci, aj to, co sa predava aj u nas, ma inu chut, prasky na pranie inak vonaju... skratka veci, co sa robia pre vychodny trh sa vacsinou vyrabaju v polsku v zavode toho isteho mena a veci, co sa dovazaju pre zapad sa vyrabaju inde... napr. pampersky v nemecku...
tie veci maju uplne inu chut... hlavne od danone a kinder...

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambola
29. apr 2012

@jasminet mas pravdu, prepac 🙂 aj tu u nas nedaleko byvaju, este som tento rok nestihla ist 😅 (su tam od aprila) takze neviem aku zeleninu maju, ale madarska je madarska 😝 to su stari zeleninari 🙂 (teda okrem bulharov 😉 )

luciferova
29. apr 2012

@bambola aj tak si nevyberies, banany, mandarinky, ananas, citron na trhu dozrety nekupis, jablka, rajciny, papriku dostavam od rodicov, ale aj v hm sa v lete daju zohnat cerstve a chutne veci 😉 ved su aj isto lacnejsie ako dovoz neviemodkial. A aj tak su vsade cerstve 🙂

estterka
29. apr 2012

@luciferova ono je velky rozdiel,ci je rajcina odtrhnuta v ten den alebo presla polku zeme-kazdy den straca dost vyrazne naq vyzivovej hodnote,ked je nieco uz "odtrhnute". teda nie je cerstve ako cerstve.

zuzkanka117
29. apr 2012

🙂 zdravím vás ...
na začiatok hneď slovíčko - súhlasím s @martinkatinka, že gro Slovákov nakupuje podľa svojich možností, keď mám nakŕmiť celú domácnosť, tak inú možnosť ani nemám ☹
ďalšia vec - aj ovocie a zelenina zo slovenských záhradok obsahuje dusičnany, v nízkych koncentráciach nebezpečné nie sú, to sú až dusitany, ktoré sa za určitých podmienok premieňajú z dusičnanov a práve tieto dusitany sa môžu za určitých okolností podieľať na vzniku nitrosamínov a tieto sú rakovinotvorné.
Takže aj keď babka zozbiera čerstvú koreňovú zeleninu z nehnojenej záhradky, dusičnany a následne dusitany, prítomné mať budete. Najviac ich je v mladej koreňovej zelenine, uhorky, kaleráb, špenát, reďkovka ... nás docent na výške učil deliť zeleninu - predstavte si krásnu bielu reďkovku - najviac dusičnanov je sústredených na vrcholku pod vňaťou a na špičke - toto dáme návšteve a svokre, my zjeme stred reďkovky 😀 😀
Tiež zaujímavosť o mrkve - zrelá mrkva obsahuje oveľa menej dusičnanov ako mladá mrkvička a mrkva má schopnosť viazať z pôdy ťažké kovy, takže ani toto sa nedozviete, z akej pôdy mrkva pochádza a môže byť aj bio, to je jej prirodzená schopnosť ...

nesúhlasím s @luciferova, že mäsiar kŕmi zvieratá antibiotikami, to robia chovatelia, resp. výrobcovia kŕmnych zmesí. Mäsiar je posledný článok v reťazci, ten to už len predá 🙂 aj keď viem, ako to myslela a má pravdu !!! 😉 Najviac antibiotík sa nachádza v kuracom mäse, pretože sa za každú cenu snažia výrobcovia skrátiť výkrmový cyklus, podľa mňa nie je prirodzené, aby som mala "hotové" kurča za 40 dní ... každý ďalší deň v nevyskladnených halách predstavujú oborvské straty. Je mi jasné, že keď mám kúpiť žlté 1,5 - kilové( to je prirodzená farba ) kurča za cca 6 - 7 euro, kúpim "bežné" za 3, 75 euro ... to je, žiaľ, tá slovenská domáca kalkulačka 😒

Kedysi sme pred vstupom do EÚ mali jedny z najprísnejších noriem na obsah dusičnanov v zelenine, dnes to tak už nie je, lebo by sme nesmeli doviezť skoro nič. Nie som si istá, v ktorej eur. krajite to je, neviem či nie Holandsko ??? neviem s určitosťou, tak sa Holanďanom predom ospravedlňujem, u nás je v zákone o ekologickom poľnohospodárstve nariadené, že prvé dva roky po registrácii, sú výrobky, produkty, produkcia v tzv. obdodí konverzie ( prechodné obdobie ), aby sa znížil obsah použitých prípadných hnojív v pôde napríklad ... a práve títo Holanďania to nemajú, v jedne rok dá max. dávku hnojív, pesticídov a iných ochranných prípravkov, na druhý rok sa zeregistruje ako EKO výrobca a celú produkciu môže predať už s BIO kvalitou ...

janinah
29. apr 2012

kopa ľudí nemá na to,aby kupovala drahšie potraviny,nie každý má Rakúsko pod nosom,nie každý má možnosť ísť na trh a kupovať lepšie,ale za viac peňazí...to ale neznamená,že tí ľudia nevedia čo je ako kvalitné 😒 máme záhradku,tak viem,že ak občas nepohnojíme,nepostriekame,tak máme figu borovú,takže bez chémie to neide,musím samozrejme aj kupovať,len sa snažím voliť "menšie zlo"

bambola
29. apr 2012

@luciferova to berem, exoticke ovocie nekupim inak a nenavyberam si 🙂 ale s tou zeleninou v hm nemas pravdu, tak ako pise @estterka, je rozdiel medzi zeleninou dozretou a odtrhnutou vcera a odtrhnutou pred 10dnami v maroku a dozretou po ceste. ak nepoznas chutovy rozdiel tak ti to moze byt jedno, my ho (v tom pripade asi na nasu smolu) pozname

elinnka
29. apr 2012

Ahojte,

no ja som tiez z tych co neradi nakupuju polske vyrobky v slovenskych hypermarketoch...
mam to stastie ze do rakuska mam na skok..
Prasok na pranie a avivaz som nekupila tu na slovensku dobrych par rokov.. proste podla mna tie polske prasky su uplne na nic..
Potraviny z polska zdaleka obchadzam.. nechutia mi

Tazko si v dnesnej dobe niekto vyberie nieco uplne zdrave... podla mna take neexistuje.. tak volim aspon cestu mensieho zla..

Eli

zuzkanka117
29. apr 2012

... ja by som sa chcela opýtať, máte skúsenosti s Fair Trade výrobkami ?? Nakupujete ??