Kurací vývar, ktorý sa nevarí veľa hodín

lenica11
30. sep 2020

Ahojte poradili by ste mi prosím recept resp postup na kurací vývar ktorý sa nevarí veľa hodín tak cca max 2. Videla som že mäso plus zelenina zaliate vodou po zovretí odobrať penu. Len nechápem to že sa všetko vari spolu, nerozvarí sa tá zelenina kým sa neuvari to mäso.
Ďakujem veľmi pekne

tinka_21
30. sep 2020

Ja vždy nechám najprv povariť mäso, sliepku kľudne aj 2 hod., kuracie 1 hod., čisto len mäso plus korenie. Potom zvyknem mäso vybrať na tanier, a dám zeleninu do vývaru a tú varím tak 30 min, podľa toho akú mäkkú/tvrdú je chceš 🙂 počas varenia zeleniny pridám ešte bujón alebo vegetu, soľ, už podľa chuti 🙂 ale mäso a zeleninu varím zvlášť, postupne 🙂

medeaa
30. sep 2020

@lenica11 no kuraci vyvar je najlepsie varit dlhsie a pomaly, ja davam kura do studenej vody v hrnci a pomalicky ked to prichadza k varu odoberam penu a nedovolim aby to zacalo uplne vriet iba tak pobublavat. Vtedy je polievka pekna, cira. Ale varim teda aspon 3 hodiny a potom kura vytiahnem, dam do vyvaru zeleninu, ochutim, zeleninka sa vari iba kratko uz. Potom kura oberiem od maska a to vratim do polievky. Ak by sa varilo kura so zeleninou 2 hodiny, zo zeleniny bude blato.

0silvia0
30. sep 2020

@lenica11 ja varim vsetko spolu, zeleninu samozrejme vcelku plus nove a cierne korenie. Vari sa to na slabom plameni, takze zelenina sa nerozvari.

sissy27
30. sep 2020

umyjem si mäso (chrbty, krídla, krky, vnútornosti okrem pečene) a dám variť do studenej vody spolu s očistenou zeleninou vcelku (mrkva, petržlen, kaleráb, zeler, pór, cesnak, paprika, niekedy prihodím aj chilli papričku) a cibuľu celú aj so šupkou, pridám soľ a korenie (dávam zabalené v gáze aby som potom len vytiahla celok a nemusela loviť po jednej guličke, rovnakú službu spraví sitko na čaj) a nechám pomaly variť na najnižšom stupni /najmenšom plameni tak, aby to len jemne prebublávalo, nie aby to vrelo ako keď varíš vodu na cestoviny. Nechám to tak tie cca 2 hodiny, niekedy sa zabudnem a ide to aj dlhšie, sem tam pozbieram penu ak sa nejaká spraví.
Ak to chceš urýchliť, tak použi tlakový hrniec, to máš hotové za pol hodiny cca.

jerryjanka
30. sep 2020

ja osobne už inak vyvar ako v tlakovom hrnci velkom - ani nevarím - polievka sa varí presne 15 minut po zasyčaní, ja proste nemam ani čas ani chuť robiť polievku 3 hodiny. polievka je super - je číra a nič jej nechýba.

katulienocka999
30. sep 2020

@lenica11 ja väčšinou varim 2 hodiny taky rýchlo vyvar a je aj tak vynikajúci.. Dam varit kuru, po pop hodinke az 3/4 sa zacne tvoriť pena ktorú odoberiem, ked sa uz netvorí dam zeleninu a korenie a varim dalsiu hodinku, az dlhsie 😊

fokuska
30. sep 2020

@lenica11 Tajomstvo dobreho vyvaru je prave v tom, ze sa vari dlho.
Ak nieco varis na velkom plameni a kratsie, tak sa dana vec uvari a chut ostane vnej. Pri vyvare ale chces opak - chces aby vsetky tie chute z masa a zeleniny sa vyvarili a presli do polievky. Preto sa ma varit tak, ze len velmi jemne pobublava - a tym padom sa vari dlho.

Ja tiez varim tak, ze maso (kuracie trupy, krk, vnutornosti, hrabaky...) dam varit do studenej vody, ked zacne vriet a vytvori sa pena, tak ju pozbieram. Ked sa uz dalsia pekna netvori, tak pridam cesnak, cibulu, por, niekedy aj chili papricku a trosku zazvoru a koreniny, sol. Neham pomaly pobublavat aj 2-3 hodiny. Potom pridam v celku mrkvu, petrzlen, kalerab, zeler, niekedy aj kelovy list, paradajku, kusok papriky, zemiak a vnate (petrzlenovu, zelerovu, zo zelenej cibulky, z poru..). A varim dalej asi hodinu.

Nepridavam ziadnu vegetu, mujony, maggie korenia a dochucovadla ani nic take. Vyvar je krasne ciry, zlty a ma skelu chut.

Ked je zelenina makka, tak ju povyberam, aj maso a vyvar si precedim. Zelninu, ktoru zjeme v polievke nakrajam (mrkva, petrzlen, kalerab, zeler, zemiak), zvysnu vyhodim, maso oberiem. Cestoviny vyvarim osobitne a aj zeleninu a maso odkladam osobitne, inak moze vyvar skysnut.

ibrunova
30. sep 2020

@lenica11 Ja varím naraz mäso v jednom hrnci a zeleninu v druhom, potom mäsový vývar prelejem cez sitko do tej zeleniny, pokrájam mäso a dovarím spolu.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
30. sep 2020

@lenica11 nemusis vyvar varit hodiny a uz vobec nie kuraci.. Hod do hrnca kuracinu s cibulou, zelerom/ak davas/, koreniny, uvar.. cca hodina staci, mozno aj menej, ale mozes kolko sa ti chce - s tym, ze tu cibulu, zeler.. mozes vybrat aby sa ti to nerozvarilo. Potom do TOHO isteho daj zeleninu ocitenu nakrajanu na VELKE kusy.. a var.. cca pol hodinu jej trva kym sa uvari. A hotovo. Ja to potom vsetko zvyknem precedit. Neskladujem to spolu, ale maso/zeleninu dam do misy, vyvar do hrnca, lebo ono to uplne "zmlandravie" v tom hrnci. Ak chces male mnozstvo varit, vies to aj naraz dat do hrnca, vsetku zeleniu aj maso, na ho treba niekedy naporcovat a varis.. a ked sa ti zda ze je nieco velmi makke, vytiahnes.
Ja sice vacsinou varim z ineho masa vyvar, ale toto ti uplne staci ;)
Este samozrejme.. vyvar nema vriet ako besny... bublat mierne, ak mas s tym prax mozes na to dat aj pokrievku, ked uz bude prec "pena". To ja sice nerobim, ale moj chlap ano.. lebo vraj vyvaram zdrave veci do vzduchu :D no...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gab1sol
30. sep 2020

Najlepší vývar je ten, čo sa varí pomaly a dlhšie. Ale keď potrebujem uvariť vývar rýchlo, tak kúpim dve kuracie stehná. Vložím ich do studenej vody a dám variť (pridám soľ, korenie,...). Medzitým si očistím všetku zeleninu - mrkva, petržlén, zelér, kaleráb. Keď je voda pred vretím, stíšim ju, odoberiem penu. Pridám zeleninu a asi hodinu a pol varím. Tak aby bolo mäso a zelenina hotové. Pred koncom ešte prídam čerstvú vňať, či iné bylinky a chvíľu ešte povarím. A hotovo.

raddkka
30. sep 2020

Zvyčajne kurací trup len do neochutenej vody a po hodine hodine a pol, podľa toho ako si spomeniem hodín zeleninu nakrájanú na štvrtky a varím dokiaľ nezmäkne. Ešte ochutím a je. Figeľ je, aby nezovrela. Ale aj keď sa niekedy zabudnem a zovrie zvyčajne je číry. Nevaríme dlhšie ako dve a pol hodiny. O desiatej postavím a o jednej zvyčajne obedujeme.

fokuska
30. sep 2020

@viestta Ved prave, ze vyvar je o tom, ze sa to ma vsetko vyvarit. Ak zeleninu povarim polhodinku, tak nemaju z nej ako vyjst vsetky tie chute. A zas kuraci vyvar je ozaj rychlejsi, ja ho robim tie 3-4 hodiny. Taky slepaci, hovadzi a podobne potrebuje samozrejme ovela viac.

Neviem si predstavit ako moze chut ta voda, v ktorej sa chvilku varilo maso a zelenina - asi tak, ze nechuti, je bleda, taze nahadzame bujony, vegetu nech to ma akoze chut.

Az teraz som si vsimla kolko preklepov mam vo svojom prispevku, pisala som rychlo a plno veci mi uslo :D

ibrunova
30. sep 2020

@viestta No napríklad, nikdy nesedíme celý deň doma, snažíme sa tráviť čas von, takže aby som bola 12 hodín doma len kvôli vývaru, nehrozí,,a síce je pekné, že po 6 hodinách je lepší ako po dvoch, ale u nás je to asi jedno, zje sa všetko 🙂

kittykat22
30. sep 2020

Tak to vypada, ze som asi jedina na celkom koniku ktora vari kuraci vyvar 45/60 minut 😅 A dokonca mam makku zeleninu aj maso. Varim v klasickom hrnci, nie v tlakovom.

ibrunova
30. sep 2020

@kittykat22 hlásim sa k tebe do klubu rýchlouvarených polievok 😂

nelca84
30. sep 2020

@lenica11 kurací vývar určite aspoň 3 hodinky, lebo inak to nie je vývar ale len prisolená voda. A čo sa týka bujónov a vegety, som dlhoročný zarytý odporca týchto dochucovadiel a mám za to, že to do modernej kuchyne nepatrí. To je pre takých čo nevedia variť, tak hodia do jedla instatnú príchuť. Pardon za úprimnosť 🙂

simca06022011
30. sep 2020

Kuraci vyvar vareny 4 a viac hodin je uz len vyvar. Podla mna vsetko co je vnom, moze ist rovno do kosa. Aj to si treba uvedomit, ze je to vyvarene, nechutne a ako blato, pretoze vsetko z masa, zeleniny je v tom vyvare. Takyto vyvar robim vylucne z hovadziny, hovadzieho chvosta, alebo bravcoveho chrbta atd., kde sa to uz aj redukuje. A to zacinam tak v 10-12l hrnci.. a koncim na klasickom polievkovom. To co tu varime hodinu dve.. to su nase klasicke polievky 🙂 Tot len moj nazor samozrejme :D Este tak to mas varene 2-3hodky a potom do toho zelenina na pol hodinu.. to sa da. Ale zalezi aj na sliepke/kurati.. ja tu moju sliepku co chytim na dvore neuvarim za hodku/dve :DDD

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fokuska
30. sep 2020

@kittykat22 To neznamena, ze po hodine nebude maso alebo zelenina makke, jasne, ze bude 🙂 len sa z nich nema kedy vyvarit plna chut. Nehovorim, ze vam to nemoze vyhovovat alebo chutit, ale pre tie z nas co varia dlhsie a poznaju tu plnu chut ked sa vyvari vsetko, su take "rychle" vyvary slabe. To je vsetko, kazdy si vari ako je zvyknuty a ako mu chuti. No princip vyvaru je prave to dlhe varenie, ved podla toho ma aj nazov 🙂

simca06022011
30. sep 2020

@viestta a taky celodnovy vyvar ja davm aj do mrazaku.. to je potom na tie rychle polievky super :D aelbo aj do inych receptov

3petka
30. sep 2020

@lenica11 ja robím tak že dám zovret vodu len s bobkovým listom akonáhle začne vrieť dám tam mäso to varím hodinu a potom pridám zeleninu a nakoniec korenie a soľ. Nikdy sa mi pena neurobila. Keď je zelenina zmäkne tak vypnem a hotovo

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nelca84
30. sep 2020

@3petka neviem čo varíš, ale vývar to určite nie je

simca06022011
30. sep 2020

A este ma napadlo, ze my sme to doma nedavali nikdy.. ale svokra ... paradajka a paprika cela hned aj s masom sa da varit (jasne aj cibula, cesnak, korenie a co ja viem co kto dava). Ale ta paprika apradajka da taku super chut tej polievke 😍

0silvia0
30. sep 2020

@simca06022011 aj moja mama dava paradajku, papriku, ked ma tak aj kapustovy list/hlub...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tosomja
30. sep 2020

Moja mama hovorila, že vo vývare sa nikdy zelenina nerozvari. A z praxe môžem potvrdiť. Či varím hovädzí vývar, bravčový, alebo kurací, vždy varím všetko spolu a nerozvari sa.
Mäso dám do studenej vody, nechám zovrieť, stisim plyn na najnižšie, pozbieral penu, dám zeleninu a varím koľko treba, čím dlhšie, tým lepšie. Ochutim vegetou a pred koncom pridám vňať, petržlenovú, zelerovu, ligurcek.

fokuska
30. sep 2020

@simca06022011 Davam aj ja, tiez ma mamka tak naucila a naozaj chut je skvela. Cimv iac roznej zeleniny, tym lepsie. Ja som uz dala aj kusok brokolice aj karfiolu, kapustny list... co mam prave doma, tak z toho dam 🙂