Knedľa

maminuska
10. feb 2013

Ahojte, som pomerne skusená kuchárla , ale v tomto si neviem dat rady.Knedle, moje neštastie.
Urobím super cesto , krásne nakysne, urbím bochniky a dám variť. A tu je kameň urazu , knedla sa mi rozplaskne do šírky a nie do výšky. Takže v podstate je velmi chutná , avšak , no vizuálne nie je až taká super.Čo môžem robit zle ? 😒

radusiq
10. feb 2013

Hmm..ako dlho nechavas kysnut? Pripadne skus dat do hrnca len 2cm vody aby boli knedle len tak trosku ponorene, tym sa polo uvaria polo uparia...

maminuska
autor
10. feb 2013

@radusiq ahoj , našla som si recept na jednej stránke a idem dlho podla neho , používam hrubu muku . Knedla je chutovo fakt fajn, aj je správne nakysnutá , dodržiavam čas a cesto robím v pekárničke.
Práve som volala kamarátke , ktorá mi povedala že ona knedlu zabalí do utierky a jemne obviaže nitkou a že knedle má ukážkovité . Robíte to ešte niekto ?
Tak dnes mám chrenovu omáčku s hovädzim maskom , muž sa mi smeje že všetko je super, chutné ale knedla vzhlad tak -3. 😒

ikke
10. feb 2013

ja robim knedle podla prveho receptu tu
http://baranek.blog.sme.sk/c/136410/Varime-s-me...
a zatial sa vzdy vydarili

tipujem, ze chyba u teba moze byt napr. v riedkom ceste (prilis vela tekutin)... 😕

ikke
10. feb 2013

jaj, a knedle aj ine kysnute cesto robim z hladkej muky (u nas ina nie je) a zatial sa vzdy vydarili 😅
jedine, co sa mi nepodarilo z kysnuteho cesta boli domace rozky a to tusim prave do nich ma ist aj oficialne hladka muka 😀

knedle robim parene, iba raz som robila varene zemiakove a veruze som ich balila do utierky 😉

maca_p
10. feb 2013

robim iba varene knedle v dvojpekaci a to z hrubej muky. zamiesim dost huste cesto, zo 750 g muky a vyjdu mi 3 knedle, kazda o dlzke asi ako je klavesnica 😀 , noo mozno o 5 cm kratsie. cesto miesim iba v pekarnicke, ved kto by sa s tym nadrapoval, ked ju mam uz doma.

mataharyy
10. feb 2013

@maminuska Soucítím s tebou a díky kamarádce a její radě už knedlíky nevařím, ale pařím, od té doby jsou i vzhledově naprosto jinde 😉

alka221
10. feb 2013

@mataharyy ja tiez parim knedliky, a su vyborne.. robim ich iba z hladkej muky, inu nemame 🙂
mna by skor zaujimali ako sa knedle varia? vykysne, urobis bochnik a dalej co?
varenu robim jedine zemlovu, ta je tiez vyborna..

moon1979
10. feb 2013

@maminuska skus len na pare ... 20 minút ... dáš na parák, ktorý potrieš olejom, položíš knedlu, knedlu potri tiež olejom, zakry a naparuj 20 minút ... POZOR - je veľmi dôležité neotvárať počas parenie A dalšie dôležité, musíš odokryť tak pokrievku po tých 20 minutách, aby voda z pokrievky nestiekla na knedlu, vtedy zvykne splasnúť 🙂
akonáhle ju odokryješ, popichaj ju ihlou, aby sa para pustila von z knedly, vyber na tanier a ešte potri troškou oleja 🙂

ja mám knedlu ukážkovú, všetci si veľmi pochvalujú aj výzorovo aj chuťovo 🙂

mataharyy
10. feb 2013

@alka221 Potom hodíš do vroucí vody a vaříš cca patnáct minut z každé strany, jenže mě se právě rozpadají, jsem levá... Ale ty v páře jsou super 🙂

alka221
10. feb 2013

@moon1979 ja na knedlu nakukam aj pocas parenia, parim az 30 minut, vtedy je uparena lepsie. 😀 este nikdy mi nesplasla..ani ju nepotieram olejom ani nepicham.. a mam tiez ukazkovu.. 😀 asi zalezi aj na recepte, co do toho davas..

alka221
10. feb 2013

@mataharyy a to len tak hodis ten bochnicek do vriacej vody? nepolepta sa nejako? 😕 ja ked robim tu zemlovu,tak davam do sacku..

moon1979
10. feb 2013

@alka221
"nakúkať" by sa nemalo 🙂 ale tak keď sa vydarí tak je dobre 🙂 ja robím zo 400g múky, takže parím naraz 2 200g knedle a tých 20 minút je akurát 🙂
a takisto aj parené buchty mám úplne suprové, to sa ideme potlcť za nimi ...
tak nech sa ti darí aj naďalej, niet nad domácu knedlu, tie kupované to je riadny humus ...

alka221
10. feb 2013

@moon1979 ja musim robit, lebo sa tu nepredava.. ja robim odoka polovicnu davku z 740. ale ked som parila iba 20 minut, sa mi zdala taka akoby este vlhka, mokra..preto nechavam dlhsie..

tunzal
10. feb 2013

skús pariť a nie variť , ja robím podla tohto receptu a vždy sú fajnové http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=22468 😉

moon1979
10. feb 2013

@alka221
hmm zvláštne ... hovorím na 200g knedlu stačí 20 minút a keď parím buchty tak tým stačí 9 minút, robím menšie také máme radšej ako obrovské 🙂
to si musí už každá ustrážiť a vyskúšať kolko stačí pariť, lebo záleží aj od varného systému (mám na mysli značku nádob, ktoré sa použijú) 🙂

mataharyy
10. feb 2013

@alka221 jo jen tak, je potom lehce na povrchu oslizlí 😀 Ale mě prostě nikdy nevyšel, můj tát je dělá výborné, no mě se vždy rozpadl, tak jsem začala dělat ty pařené a jsou super, nedám na ně dopustit 😵 Nebýt toho, tak v životě už knedle nedělám 😅

tiffanka
10. feb 2013

@maminuska Ja parím tiež tých 20 minút, ale nie je tiež jedno , na akom stupni/ prípadne, na akom plameni/. Aby voda tak normálne vrela..ani nie slabo , ani nie príliš 😀 ...to som teda poradila! Skúška špajdľou ensmie chýbať pred konocm 😉...odkrývať a nazerať by sa nemalo.
Ak nenaskočí, môže sa stať, že je preparená, že bola dlho nad parou...
Ja naparujem na hrnci, s uviazanou utierkou a prikryjem ďalším hrncom.
Robím zo 600g múky a vytvorím z toho množstva dve knedle...hotové majú spolu tých 1200g. Aj vo štvrtok som robila ku plnenej paprike.
Môžem poskytnúť môj overený rp:
600g polohrubej múky, 1 vajko, 350ml mlieka, 50ml oleja, 2 ČL soli, 1Čl cukru a polka /20g/ čerstvých droždí.
Po naparení dám na mriežku a povrch potriem kravským maslom.
Veľa zdaru! 😉

maca_p
10. feb 2013

@mataharyy varis ich pridlho. varia sa po 8 minut z oboch stran.

@alka221 vytvarujem sulec a hodim ho do vody. nenakukam 😀
po vytiahnuti poolejujem, lepsie sa s nou manipuluje aj sa lepsie kraja

babka bola hlavna kucharka, mam to od nej a este ani raz som ju nezgebrila 😎

mataharyy
11. feb 2013

@maca_p Nevím, mě se vždy rozpadli do prvních tří minut, takže pak už to bylo jedno, mě ten čas říkala máme, osobní zkušenost nevlastním 😅 Jsem na některé věci naprosto dokonale levá 😀

dana3262
11. feb 2013

@maminuska ja je dělám v pare a v platynku. Rozstrihla jsem látkovou plenky, trochu ji pomoucim a zabalim knedlík do ní. Těsto mam hodne řídké (sisky by z něj ani nesly vyrobit) a v pare je dělám asi 30min.

benjik
11. feb 2013

Zabalit knedlík do útěrky a takto uvařit,to jsem někde četla

dana3262
11. feb 2013

@benjik 🙂

benjik
11. feb 2013

@dana3262 😀 já nečetla ty předchozí příspěvky

dana3262
11. feb 2013

@benjik ja to rozepsala a poslala az po tobe asi 🙂 jen me pobavilo, ze jsme to napsaly uplne stejně 🙂

maminuska
autor
12. feb 2013

Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za rady, ja som to zabalila teda do utierky, zviazala som rohy po stranách ( vyzeralo to ako cukrík ) a knedla bola pekná 🙂 .
Ale nabudúce vyskúšam aj pariť.
Knedle nekupujem , lebo proste nám chutia ako piliny. Suché a melivé a ja naštastie aj veľmi rada varím , takže ni eje pre mňa problém si ju spraviť, len som doteraz mala problém s tým tvarom . 😠

mami.sk
12. feb 2013

ja robím domáce knedle už pár rokov - dosť som sa bránila lebo sa dajú kúpiť aj takmer také ako "domáce" ale dcérka ich nezje 😒 tak som bola donútená 😀 😀 😀
zamiesim cesto, nechám podkysnúť, vytvarujem knedle a potom ešte nechám podkysnúť pred samotným parením 😉
knedľu robím len na pare 😉 presne 20 min - nesmie sa otvárať lebo potom spľasne 😒

ludva
13. feb 2013

@maminuska Nic si z toho nedělej, já mám kynuté knedlíky taky obludy 😀 Na chuť dobré, ale jak píšeš, mám megaknedle 🙂 To spíš bramborové jsou i pěkné pro oko a nebo když spěchám, tak dělám knedlíky v mikrovlnce 😎 Hezké, chutné, rychlé... momentálně je mé dítě knedlíkožrout obecný, tak jej uspokojím během 15 minut a je to 😉

lela88
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ssuekk
24. jan 2017

Baby mam otazocku. Zamiesime v praci a knedlu z polohrubej a trochu pomiesame z hruhej muky. Cesto pekny vykysne,ale ked uz tvarujeme knedle,tak cesto akoby schlo zvrchu a vobec knedle nepodkysnu. Cim to bude.