Kašovitá strava

peter0123
6. jún 2023

Dajte typ na kašovitú stravu od včera máme strojček na zuby. Vopred ďakujem

vulka
6. jún 2023

@peter0123 Syn keď dostal strojček, tak nepotreboval kašovitú stravu, ale len mäkké jedlá - knedľa vo vajíčku, jogurty, sladký rožok,... a varené jedlo nakrájané na malé kúsky.

patka06
6. jún 2023

Predpokladám, že máte fixný, nemusí mať kašovitú stravu, len nesmie keksíky, chlebovú kôrku a pod.
Ostatné môže normálne, len menšie kúsky a po jedle dôkladne vyčistiť zuby, aby mu neostali zachytené kúsky jedla.

peter0123
autor
6. jún 2023

@vulka
@patka06 včera mala mala iba krupicovú kašu a na ráno kupovanú mliečnu ryžu a už sa jej na jednom mieste uvoľnilo, u nás v okrese dr ani nie je chodíme cez tri okresy je to veľa, času, kilometrov aj peňazí

patka06
6. jún 2023

@peter0123 žiaľ, to je pri fixnom strojčeku bežné, reklamovať u lekára, aby si dal viac záležať.
Dieťa predsa nemôže byť rok dva na tekutej/kašovitej strave

peter0123
autor
6. jún 2023

Áno, ideme tam zajtra ale dieťa takto vymeškava celé dni kvôli minútovej záležitosti

patka06
6. jún 2023

@peter0123 Chápem, to bol jeden z dôvodov prečo sme dcére nedali fixný strojček, tiež máme lekárku v susednom okrese

mamatroch
6. jún 2023

@peter0123 ked som ja musela byt po operacii niekolko tyzdnov na kasovitej strave, tiez som si myslela, ze prezijem na pudingoch, jablkovych vyzivach a krupicnej kasi, ale uz po par dnoch mi to slo na nervy, lebo som bola hladna ako vlk.
Co sa mne osvedcilo a aj zasytilo:
- huste kremove polievky (v podstate z hocijakej zeleniny, pridas aj zemiak k nej a na konci mixnes a ochutis) - hraskova, z cervenej sosovice, cukinova, brokolicova, karfiolova...
- mliecne polievky
- privarky (klasicke mliecne nakyslo)
- "babatkovske" prikrmy - uvarila som si normalne zemiaky / ryzu, kuracie maso + zeleninu, mixla dokopy a ochutila

...ono postupne prejdete na normalnu a nekasovitu stravu, zozaciatku asi skor maksiu, co mi napada, su:

- cestoviny s omackou
- grenadir
- koprova omacka
- spenatovy privarok
- palacinky
- svieckova na smotane s knedlikom (maso na male kusky, resp. ja ju jem bez masa, manzel sa vzdy tesi, ked mu ho prehodim na jeho tanier 🤫🤣)

...snad som aspon trosku pomohla.

A este trochu mimo: prave citame s dcerou (12 r.) knihu Usmev od Rainy Telgemeier, je pisana formou komixu a prave v nej ma hlavna hrdinka trampoty so zubami a zubnym strojcekom, mozno by slecnu potesil takyto darcek 😉 mozem len odporucit.

vulka
7. jún 2023

@peter0123 A nedá sa s doktorom dohodnúť poobedný termín? My tiež chodíme ďaleko(z Oravy na Liptov) ale MUDr nás bežne objedná aj na 17tu hodinu. A veru u nás nieje bežné, aby sa niečo kazilo často. Prvý drôtik sme boli opravovať po takmer roku nosenia.

peter0123
autor
7. jún 2023

@vulka sú iba do 14:00, dokonca iba 3 dni v týždni, 2x ordinuje v ďalšom meste čo by bolo 50 km naviac. Ľudia od nás z pohraničia chodia za hranice lebo je tam lacnejšie. Km asi narovnako, ale sem sa dá aspoň dostať vlakom/busom.

vulka
7. jún 2023

@peter0123 Tak to je na figu.

peter0123
autor
7. jún 2023

@vulka viem, kmotrovci chodia do BB, lebo ich táto nenezobrala, dochádzajú 2x 120km