Jablkové pité

jarkap1
7. sep 2024

Ahojte, potrebovala by som odskúšaný recept na jablkove pite (cesto, jablka, cesto). Moj recept zlyhal, cesto je tvrde.
Na nete su rozne pomery muky od 600 az do 400 a stale 250g maslo.
Mate nieco osvedčené, prosim?😊
Ďakujem

michaela329
7. sep 2024

@jarkap1 neprepiekla si to? Mne ešte nikdy nestvrdol a recept robim taký, čo prvý vyjde v googli 🤷

viestta
7. sep 2024

@jarkap1 ked mas cesto tvrde, tak je premiesene. Krehke cesto sa ma len jemne dat dokopy. Neviem ako robis, ja robim v kutri, rozsekam maslo s mukou a cukrom, ked vyzera ako struhanka pridam lyzicku, dve studenej vody, ked sa zacne spajat, vypnem a len ho stlacim dokopy a strcim do chlanicky stuhnut.

marianarem
7. sep 2024

@jarkap1 U mojho muza jednoznacne vedie tento recept na presporske jablkove pite, ine uz v podstate ani neje a ked si aj da, tak mu tak nechuti. Recept je na maly plech 23x23cm.
CESTO:
260-270g muky (dobre je to z hladkej aj polohrubej)
125 zemiakov varenych v supke
85-90g husacej/kacacej masti
80-90g cukru
1 vajce
nastruhana kora z polovice citrona
1/2 prasku do peciva
stipka soli
Zemiaky nastruhame na jemno, zmiesame s ostatnymi surovinami, miesime okolo 10 minut. Potom dame cesto tak na 30 minut odpocinut do chladnicky.
PLNKA:
450g nastruhanych jablk
40-50g nasekanych vlasskych orieskov
1 cajova lyzicka skorice
4 pomlete/podrvene klinceky
1/4 cajovej lyzicky mletej vanilky, pripadne vanilkovy cukor
nastruhana kora z druhej polovice citrona
cukor podla potreby, podla sladkosti jablk, cca 30-50g
ak jablka nemaju vobec kyslost, dame aj trochu citronovej stavy
Vsetko toto zmiesame.
Potom vymastime a pomucime plech, vyvalkame polovicu cesta a dame na plech. Na to plnku a potom druhu polovicu cesta. Potrieme zltkom, popichame vidlickou. Pecieme na 175°C 25-30 minut alebo kym vrch nezhnedne, toto zavisi od rury.

Okrem jablk som to uz skusala plnit aj slivkami, ceresnami, rebarborou a hruskami, vzdy to malo velky uspech. Hrusky ale treba trochu okyslit.

vyrovnanaosoba
7. sep 2024

Jablká netreba zmýkať, dať aj s tou šťavou. Vpije do cesta. A netreba dlho piecť, len jemne do ružova.

ckocka
7. sep 2024

Ak je to čerstvo upečené, tak sa ešte uleží a zmakne.

oli18
7. sep 2024

Ja praveze jablka zmykam od stavy do vsetkych kolacov. Recept, aky prvy vyskoci na Googli. Na dalsi den mi uz kolac nechuti, lebo nie je krehky, ale od jablk uz odvlhnuty.

aandrea9
8. sep 2024

@jarkap1 500g polohrubá múka, 250g palmarin, jedno vajce a 2 kopcom polievkové lyžice práškový cukor. Jablká vyžmýkam, vrchné cesto predierkujem. Recept mam od starej mamy, iný ani neskúšam.