Histamínová intolerancia - recepty

anima9
11. nov 2013

Histamínová intolerancia bola synovi zistená cca pred niečo vyše dvoma rokmi, takže už mám odsledované, ktorá potravina z toho rozsiahleho histamínového zoznamu mu nerobí zdravotne dobre. Problém je v tom, že vzhľadom na dosť široké potravinové obmedzenia je obmedzené aj moje varenie a ja už nemám nápady. Stále varím to isté. Už nám to ani nechutí. Chcelo by to nejakú novú chuť, nové nápady. Do škôlky mu jedlo donášam z domu, pokiaľ je v jedálničku niečo, čo papať nemôže. Muž by chcel stále mäsové jedlá...takmer ako každý muž. Vymenujem potraviny, ktoré malý nemôže jesť. Keďže je histamín termostabilný, tak sa nezničí, ani varením, ani pečením, potvora...Nemôžeme papať jedlá:
- kuracie mäso, údeniny, paštéky, syry (okrem mozzarely a ricoty), ryby z konzervy
- kyslé: ako kyslá kapusta, kyslá uhorka, čalamáda, ocot, horčica, jogurt (kyslú smotanu, tvaroh, bryndzu môžeme), tatárska omáčka, majonéza
- špenát, paradajky a všetky výrobky z nich (pretlak, kečup)
- všetko citrusové ovocie, jahody
- čokoláda, kakao, škorica, klinček
- všetko kde je kyselina citrónová (kupované džemy, sirupy, sladkosti a kopec iných potravín a polotovarov)
- ochucovadlá ako bujóny, vegety, sójové omáčky a iné, všetko z minimom farbív, aróm a konzervantov.
Poteším sa každému novému receptu alebo aj tom oprášenému. Najviac sa poteším jedlám z bravčového mäsa, hovädzieho mäsa, aby bol aj vlk sýty🙂 Kľudne aj nátierkám v rámci raňajok. Ja si to potom všetko poznačím a zostavím nový jedálniček.
Vopred ďakujem za každý receptík🙂

fiffinkaa
11. nov 2013

@anima9 ahoj ja sa práve teraz zaoberám takýmto stravovaním, diagnozu nemám ešte potvrdenú ale pravdepodobnú,...ak by si bola taká dobrá a dala sem nejaké recepty na ranajky a obedy bola by som Ti veľmi vďačná. ahoj.

anima9
autor
11. nov 2013

@fiffinkaa Ak Ti ju náhodov diagnostikujú, čo dúfam, že nie...zatiaľ píšeš len o pravdepodobnej rovine. Ak predsa len, tak musíš zistiť, ktoré potraviny robia problémy práve Tebe (či už kožné, tráviace, psychické, bolesti hlavy, arytmie alebo iné...) Na základe niečoho si vyhľadala lekára. Zoznam histamínových potravín je veľmi dlhý. Keby si vynechala všetky neodporúčané potraviny, tak neješ takmer nič. Preto je dobre vyselektovať si potraviny podľa seba. Potraviny skúšaš tak, že každý deň si dáš v jedálničku len 1 potravinu, čo obsahuje histamín, ostatné všetky potraviny bez histamínu. Nikdy nekombinuj viac potravín s histamínom v jeden deň naraz. Ak Ti neurobí problém potravina s histamínom v ten deň, tak si ju zaraď do jedálnička. Nie je to síce 100 % metóda, lebo hladina DAO môže kolísať a to, čo nám niekedy neurobí problém, nám inokedy problém urobiť môže. Je to dlhá cesta, ale stojí to za skúšku. Potraviny a lieky, ktoré obsahujú histamín, alebo spôsobujú znížené odbúravanie histamínu z tela máš vymenované v brožúre http://www.daosin.sk/files/Daosin-brozura-web.pdf. A aj iné cenné informácie.

jaanulkaa
11. mar 2014

Takze, ja sa tiez idem testovat. Popri bezlepkovej diete, budem musiet dodrziavat aj histaminovu. Mam alergologicke testy pozitivne na histamin. Takze som z toho cela "happy" :( . Co ma este v zivote neminie- co si ma pocka...?

natina79
10. apr 2014

Ahojte. Som rada ze som natrafila na toto fórum kedze dcerke nedavno diagnostikovali histaminovu intoleranciu a preto sa snazim hladat recepty aby sme vedeli co mozeme a co nemozeme papat. Zatial nam doporucili miernu dietu a sledovat ktora potravina nam robi problem.

kocarbela
8. jún 2014

ahojte . mne práve tiež diagnostikovali histaminovu intoleranciu a chcela som vás poprosiť že ak by ste mali nejaké dobré recepty čo variť či by ste sa o ne nepodelili ...ďakujem 🙂

renka0012
9. jún 2014

Ja som zúfalá, synovi zistili histamínovú intoleranciu.
Najprv sme tomu akosi nevenovali pozornost, lebo nemal príznaky. Ale včera jedol niečo s octom a asi mu to neurobilo dobre,celý je vysypaný.Už nám nič nechýbalo ku šťastiu iba toto. Ako zistit, čo mu škodí?
Aké mäso môže jest, ked kuracie nemôže? Môže vôbec mäso?
Prosím niekoho , kto už má skúsenosti, ozvite sa mi. ďakujem.

janka308
10. jún 2014

Chcela by som sa opýtať na Hit recepty pretože je to dosť náročne keď človek prakticky nič nemôže jesť a v kombinácii potravín už vôbec nie tak čo a s čím vlastne kombinovať ako zostaviť jedálny lístok?
Inak k tomu mäsu myslím, že jedine morčacie by pripadalo do úvahy alebo ešte možno hovädzie mäso ale inak je asi ostatné tabu dokonca ryby aj morské plody sa nesmú jesť. Jedlo prihrievané v mikrovlnke taktiež zakázané a jedlo musí byť každý deň čerstvé inak z druhého dňa už obsahuje strašne veľa histamínu:(
Ak máte niekto viac skúsenosti s Hit bola by som povďačná za receptíky.Ďakujem

mamimilla
13. jún 2014

@renka0012 máte to lekársky potvrdené? alebo len bežná potravinová alergia?

renka0012
13. jún 2014

@mamimilla , áno máme to potvrdené.
Len som sklamaná, lebo od pána dr. som nedostala žiadne info , len mi povedal, že mám si to naštudovať na internete. Tak takto pátram , študovala som aj na internete.

mamimilla
13. jún 2014

@renka0012 v podstate ani oni samy nevedia. www.daosin.sk nastudij alebo na FB je skupina tak najdes aj recepty

sonina08
1. júl 2014

prosím o recepty na histamínovú intoleranciu...

lucmarc
1. júl 2014

@sonina08 na FB je skupina Histamínová intolerancia, tam sú skvelé recepty, od eliminačnej diéty až po rady ako postupovať pri HIT 🙂

aimricha
10. júl 2014

ahojte - pre mňa je hit absolútna novinka - zistili mi ju pred týždňom. aj som dostala nejakú brožúru, ale vyznať sa..... 😕
poradíte mi, prosím? mám je napísaná tekvica medzi nevhodnými - chápeme tým aj cuketu a patizón? čo s okysľovaním jedál? ocot žiadny, ani ten vínny, tkorý som doteraz používala, olivový olej tiež nie. a ešte - ako sa vám darí pripravovať jedlo "načerstvo" do práce....??? ďakujem za ochotu poradiť a podeliť sa so skúsenosťami

mimi21mimi
10. júl 2014

Ako sa zistuje HIT? Mamina ide na alergo s podozrenim na to.

zuzkagu
10. júl 2014

@mimi21mimi len z krvi

zuzkagu
10. júl 2014

inak všeobecne recepty neexistujú nie každy ma na tu istú potravinu alergiu,tj že ty napr. nemôžeš ocot ale druhy s tou istou diagnozou ho môže, najlepšejšie je testovat na štýl pokus omyl vtedy najlepšie vyselektuješ potraviny ktore ti škodia. no a potom postupne treba znova skúšať či ich už môžeš konzumovať alebo nie. je to beh na dlhe trate. napr. môj syn jeden den môže smotanove a na druhy den už nie, je to o tom že každy den maš hladinu histamínu inú., napr. on nemože kysnute koláče z čerstveho droždia ale čo je napr. to sušene tak z toho veci môže. Je to všetko iba o tom vydržat a skúšať. Lekári tiež o tom vela nevedia pichnu do ruky brožúru daosin.sk a tam si to máš naštudovať ale je tam všetko pekne ja popísane

lucmarc
10. júl 2014

@zuzkagu nemáš pravdu, nie len z krvi, ale aj priamo z čreva, všetci povinne čítať toto : http://histaminovakasulka.com/histaminova-intol...

lucmarc
10. júl 2014

@mimi21mimi prečítaj si blog http://histaminovakasulka.com/, vynikajúce recepty, rozumné rady a vedecky podložené info o HIT, žiadne dohady ... tak isto aj na FB existuje skupina Histamínová intolerancia, až by si vedela anglicky je aj skupina Histamine intolerance (mulit mix národností)a tak isto aj tu na MK je skupina o HIT

lucmarc
10. júl 2014

@aimricha prečítaj si blog http://histaminovakasulka.com/, vynikajúce recepty, rozumné rady a vedecky podložené info o HIT, žiadne dohady ... tak isto aj na FB existuje skupina Histamínová intolerancia, až by si vedela anglicky je aj skupina Histamine intolerance (mulit mix národností)a tak isto aj tu na MK je skupina o HIT

aimricha
17. júl 2014

@lucmarc
veľmi, veľmi pekne ďakujem 😉

zzuzzik
18. júl 2014

@anima9 Aj my mame potvrdeni. Ranajky: pancakes: spaldova muka, ryzove mlieko, olej trosku cukru soli, prasok do peciva bez fosfatovy, a vajicko, vyrobit cesto take trosku hustejsie ako na palacinku. Robit placky a podavat s javorovym sirupom. Moj muz nemoze ani mlieko a ani psenicu. Preto to ryzove mlieko a spaldova muka.

moncatonca
26. júl 2014

Ahojte, mne veľmi chutí a dobre tolerujem tento recept:
na olivovom oleji osmažím pór pridám trošku cesnaku a soli ( niekedy aj mladú repu, alebo tekvicu hokaido)
k tomu si uvarím ryžové rezance a všetko pekne zmiešam.
Manželovi pridávam osmaženú slaninku 🙂 a veľmi mu to chutí... Dúfam, že bude aj vám 🙂

lucmarc
28. júl 2014

@moncatonca jaj, mňami hokaido, práve si ho pečiem s cviklou 🙂

inzi_jozka
28. júl 2014

@zzuzzik POZOR!!! Spalda je psenica.

zzuzzik
29. júl 2014

@inzi_jozka ano je to vlastne stary "povodny" druh psenice. Moj muz ma alergiu na psenicu ale spalda mu nic nerobi. Psenica tym ze je slachtena tak je dost silny alergen. Ale kazdy si moze dat muku podla svojej vole. Ja som ich robila aj z inych muk ale nebolo to ono. 😖

inzi_jozka
30. júl 2014

@zzuzzik nema problem s lepkom?

zzuzzik
30. júl 2014

@inzi_jozka nie lepok mu nerobi problem histaminova intolerancia nema nic spolocne s bezlepkovou dietou. Samozrejme vela ludi ma aj to aj to, ale moj muz ma len tu histaminovu intoleraciu. Lepok dokaze spracovavat. Ale napriklad kvasnice nemoze, taktiez pivo, chlieb a dokonca ani alkohol ziaden nemoze ( niektore zeny by aj menili 😀 ) takze casto robim placky alebo nekvaseny chlieb kde ide miesto kvasnic kypriaci prasok.

cherryblossomgirl
30. júl 2014

@zzuzzik das mi prosim recept na ten nekvaseny chlieb? vdaka

inzi_jozka
30. júl 2014

@zzuzzik ano ano to viem, len si pisala, ze nemoze psenciu a ja ako celiaticka som si to hned spojil s lepkom 🙂

zzuzzik
30. júl 2014

@cherryblossomgirl ahoj tu ti posielam na ten chlieb recept: http://varecha.pravda.sk/recepty/irsky-chlieb-z...
Ale ja miesto obycajneho domaceho jogurtu musim davat ovci alebo kozi, lebo manzel ma aj alergiu na kravsku bielkovinu. Ovcie moze aj kozie. Rychlo tvrdne, ja ho nakrajam a davam do mraziaku. A potom len do hriankovaca. Dufam ze bude chutit. 😲