Francúzske zemiaky

16. máj 2023

Idem si po radu ku skusenejsim kucharkam 🙂 robila som druhykrat francuzske zemiaky, a druhykrat mi ostala naspodku kopa šťavy a nechcem ju tam. 😁 čo robím zle a prečo to nemám také suché ako chcem? Plech som vymastila len máličko maslom a potom som kládla zemiaky, cibulu, vajicko, slaninu, spekacku, klobasu, zasa zemiaky a navrch len kyslu smotanu a syr. Dakujem za rady, dufam ze na to prideme a do tretice to bude podla mojich predstav 😁

saska.j
16. máj 2023

Ja vysypem plech stále strúhankou a nikdy som tam stavu nemala

autor
16. máj 2023

@saska.j ja mám takto veľa, struhankou som nevysypavala, dakujem za tip. A zemiaky varite alebo davate surove?

pribinak
16. máj 2023

Špekáčiky slanina klobása…..všetko pustilo stavu
Ja nedávam slaninu ani špekáčiky. Dávam klobásku a slovensku točenu

viestta
16. máj 2023

Je to stava zo zemiakov, klobasy a aj srvatka so smotany. Nabuduce ich pec najprv bez smotany, tesne pred dohotovenim treba priliat smotanu zmiesanu s vajickom a nechat zapiect. Zo surovych zemiakov je viac stavy ako ked robis z uvarenych

saska.j
16. máj 2023

Zemiaky varím.moze byť že klobása aj slanina pustila štavu.ja dávam spekacky a klobásu a ešte mi to nikdy stavu nespravilo

saska.j
16. máj 2023

@viestta tiež lejem smotanu s vajíčkami predtým ako to dám piecť a toto sa mi ešte nestalo

autor
16. máj 2023

@viestta prvykrat som urobila zo surovych a dnes som ich uvarila a musim povedat ze stavy mam uplne rovnako, ja som do smotany vajicko nedala, urobi to v niecom rozdiel?

pribinak
16. máj 2023

Peciem surové, asi hodnú, možno hodinu 20. Potom pridávam smotanu vykonanú s vajíčkami a nakoniec posypem syrom
Smotana bez vajcia je príliš riedka a v horúcom sa úplne roztecie (neciem nájsť lepšie slovo)

viestta
16. máj 2023

Tak neviem potom kde je chyba, mozno privela smotany

evkamotka
16. máj 2023

Slanina, spekacka, klobasa-ved si vyber 1 a hlavne nie to, co pusta. Sprav to len s klobasou

evkamotka
16. máj 2023

Smotanu zmiesam s vajíčkom, zalejem hned na začiatku a vzdy to stuhne dokopy

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dada0902
16. máj 2023

Ja davam surové zemiaky dám do trúby medzitým si dám na panvicu trochu oleja cibuľu osmažím pridám nakrájany kabanos a sumkovu klobásu pekne to tam potom vysipem na pekac na zemiaky a dám znovu do trúby po nejakej dobe pridám vajca zo smotanou vylejem na plech znovu do trúby a potom ešte na vrch dám strúhaný syr
👌

marcellka32
16. máj 2023

Veď klobása pustí šťavu

tosomja
16. máj 2023

Do smotany treba dať vajíčko, vymiešať a zaliať až tak 10 minút pred dopečením. Nikdy som šťavu nemala. Robím z uvarených zemiakov. A nedávam kyslú smotanu ale šľahačkovú.

deti95060810
16. máj 2023

vajce šťavu zrazí...
na budúce nedávaj smotanu, ale daj 3 -4 vajíčka, ktoré rozmiešaš s trošička mliekom... pred dopečením vyleješ na zemiaky a pečieš ešte asi 15 min.

autor
16. máj 2023

Ďakujem vam za všetky rady 🙂

luccija
16. máj 2023

Každý má inú recept ako čítam
Už robím iba zo surových a zalievam smotanou na varenie či šľahačkovou najprv zakryté a potom opekám.. vajíčka dávam iba na tvrdo už do šľahačky nie a dávam slaninku prerastenu a klobásku.Asi to bolo tými udeninami..niekedy dávam hore nastrúhanú mozarellu

majamat
16. máj 2023

jas zemiaky predvarim a davam len klobasu, ktora pusti stavu. mokre ich nemam.

spekacky, slanina, kobasa- je tam toho vea, co pusta stavu, k tomu este smotana.

h2
16. máj 2023

Ja zalievam francúzske zemiaky rozšľahanými vajíčkami so sladkou smotanou, dávam ich pomerne veľa, 5-6 na oválny pekáč. Tie vajíčka stuhnú a žiadna šťava nevyteká.

nelca84
16. máj 2023

Mas tam privela slaniny, klobasy a este aj spekacky 🙈 vsetko ti pustilo tuk a ten ti tam plava. Uplne staci, ak tam nabuduce das iba klobasu. A podla mna aj cibula pustila stavu, este som nepocula o cibuli vo francuzskych zemiakoch.
Zemiaky najskor uvarim v supke. Prekladam klobaskou a uvarenymi vajickami. Nakonoec zalejem slahackovou smotanou s vajickom a nic mi tam neplava.

catherinah
16. máj 2023

Piekla si prikryte?
Aky typ zemiakov mas? Toto vyzeraju hladké typ A ako na šalát.

simona92101
16. máj 2023

My robime francuzske uplne inak,kedze u nas to jedia aj deti tak bez klobas a cibule,davam len na kocky šunku.
Uvarim zemiaky v supke,osupem,nakrajam na kolieska.dno vymastim maslom,dam vrstvu zemiakov,sunku,na kocky nakrajany syr.takto striedam az povrch.rozmiesam si vajicko so slahackovou smotanou,pridam bambino,rozslaham a polejem tym zemiaky az po okraj navrchu zastruham syrom. Viem ze to niesu original francuzske ale klasika u nas nepresla lebo muz nema rad varene vajcia,dcera zase klobasu a cibulu.tak mame taketo vegetarianske.chutovo su vsak vyborne

kitycat
16. máj 2023

Jedlo mojho detstva, ktore neznasam 🤣🤣

zenulkaaa
16. máj 2023

Zaujimave, ja ked mam stavu, tak bielu, nie takuto mastnu. Ocividne mi to pride ako vypek z toho masa, co tam davas.
Je davam iba slovensku tocenu, ziadne klobasy, spekacky ani nic ine.
Robim zo surovych zemiakov.
Zmiesam si jednu velku kyslu smotanu s jednou slahackovou, okorenim, osolim. Spodok vzdy najprv potriem touto zmesou a ukladam:
-kolieska zemiakov, potom kolieska tocenej, potom kolieska natvrdo uvarenych vajec, vzdy pomedzi kazdu vrstvu kvapkam aj tu smotanu.
A znovu dalsia vrstva zemiaky, tocena, vajce a navrch zemiaky a cele este potriem zvyskom smotany.
Mne osobne tam ta stava zo smotany nevadi, mam to tak rada.
Ja neznasam ked to niekto vsetko nahadze do pekaca a zaleje surovymi vajcami zmiesanymi zo smotanou.
Prikryvam alobalom a peciem asi hodinu aj nieco na 200C. Poslednych 15minut odokryvam, nech sa povech pripecie. Inak najlepsie su vzdy na druhy den, ked tak stuhnu.

mk1111111111
16. máj 2023

Ja davam smotanu na slahanie bez vajicka, ale zemiaky surove typu B, aby neboli moc smyklave a smotanu mi vzdy vypiju. Ale davam len klobasu a vajce uvarene pokrajane na kolieska. Peciem hodinu

onedaynick
16. máj 2023

kolko zien, tolko receptov.. ja davam surove zemiaky, a iba kvalitnu klobasu a vajicka rozmixovane so slahackovou smotanou. Ziadne umeliny typu slovenska tocena/ani neviem, co to je/, ci kabanoc, ci spekacky. Peciem cca hodinu 10 - a su makke, nasiaknute stavou, stavnate, zaidna voda..

kristiii
16. máj 2023

My teda ľúbime, keď francúzske plávajú, preto dávam len sladkú smotanu bez vajec, ale červenú šťavu sme ešte nemali. To máš jedine z toľkých mastných údenín. Ja dávam napríklad len klobásu a jemnú salámu.

aduskatt
16. máj 2023

mne to robilo, keď som dávala surovú cibuľu. Keď som ju orestovala najskôr, tak zrazu bolo po šťave

onedaynick
17. máj 2023

@simona92101 vegetarianske so sunkou? 😀