Figy - využitie

osky
21. aug 2023

Urodilo sa mnoho fig.
A stale zreju dalsie
Nieco sme ususili,dzem nam nechuti.
Hladam nejake napady na spracovanie na neskor-zavaraniny alebo proste nieco,co sa da upotrebit aj v zime.
Ziadne kolace,a pod ..
Vdaka za kazdy napad

peter0123
21. aug 2023

@osky prezradíš tajomstvo veľkej úrody? figovník máme viac ako desať rokov, raz za čas boli plody aj tak popadali

minesasubu
21. aug 2023

z fig - dzem, zavarit len tak , ovocnu kasu

roja01
21. aug 2023

Ja som robila figove chutney. Nie kazdemu chuti, mne ano. Aj ja mam obrovsky figovnik a 1.uroda je u konca, ale ja som pouzila max.10 fig. 2.uroda bude asi tak v oktobri. Tiez neviem co s nimi.
@peter0123, asi zalezi ci je figovnik na chranenom, slnecnom stanovisti a ci ma dost vody. Tento rok boli narazovo vydatne dazde a velky figovnik este zmohutnel.
Toto je foto z jari.

peter0123
21. aug 2023

@roja01 náš je tiež mohutný, ale som rada ak sa objaví 2-3plodov ale vždy popadajú, je na chránenom mieste od susedov aj slnko svieti ale s druhej strany je izba.

mirkam3
21. aug 2023

@osky mnaaam ja sa dobrého dzemu neviem dojest. 😜. Skúsila by som zamraziť a mozno potom priebežne počas roka zapekat s kozím syrom ak lubite, ale to fakt len pokus, sama som ich nikdy nemrazila. Prípadne skusit vysušiť ak máš sušičku (mozno rozrezať predtým na polku). Alebo predať niekomu zo susedov, kto by chcel na džem ak máš fakt veľa.

salamistka
21. aug 2023

My máme tiež veľa, zatiaľ ich jeme a rozdávame

zuzina1988
21. aug 2023

@mirkam3 mnam, figy a kozi syr, milujem tuto kombinaciu. raz som ochutnala takuto pizzu, odvtedy aj doma ked sa dostanem k figam.

mirkam3
21. aug 2023

@zuzina1988 ja tiež - ešte som zabudla dôležitú vec k tomu - pohár vínka 😉

bolarazjedna
21. aug 2023

Mňa len napadlo, aký chutný figovy likér majú v Chorvátsku.... Možno by som z toho spravila domácu verziu.

zuzina1988
21. aug 2023

@mirkam3 jej moj clovek 😀 pripijam Ti na Zdravie 🙂

osky
autor
21. aug 2023

@peter0123 tak presne to neviem.
Ale sa mi zda,ze ho treba dobre orezat.
Pmodi na novych vyhonoch.
Mam 2 stromy,a paradoxne väcsi,menej ostrihany,mal tento rok malo plodov,oproti inym okom.
Zato mensi strom je uplne obsypany hodili sme na neho siet proti vtakom.figy uzasne.
Nejak extra to nepolievame,mam to pri mure.
Zijemv juznej oblasti,na hranici s madarskom.vo vinohradnickej oblasti.
Tu je väcsinou hic...

Velmi ste mi teda nepomohli.
Nieco sme ususili,ale je ich vela.a normalne sa to riesi tak,ze rodina pride naberie si.
Alebo ideme my na slovensko
Tento rok akosi ani tak,ani i ak sa neda...tak ich je az prilis.
Ale su uzasne.
Len je to na nervy ked uz je aj hrozno,broskyne,min.tyzden sme dojedli marhule...a jaböka co som sadila ako zimne,uz zrele padaju....
Vsetko nakopu.
O zelenine nehovoriac.to sa neda pojest🙈

basska_b
21. aug 2023

To su tie starosti prebytku 😀 svokra mi volala, plakala do telefonu pomaly, ze "vsetko pada". Ze aj 3 kontajnery naplnili popadanymi jablkami. Ja by som to asi rozdala na susedskej skupine

viestta
22. aug 2023

@osky tento ste skusali?
https://recepty.aktuality.sk/recept/8680/figovy...
este lepsi je s citronom

peter0123
21. sep 2023

@osky ak môžem, ešte jednu otázku by som mala. Ako zistím je je figa zrelá? Našla som predsa jednu firmu, je žltá a mäkká veľkosť cca ako eurová minca.

viestta
21. sep 2023

@peter0123 ked je makka. Tie plody co nasadia figy na jar stihaju aj u nas dozriet, tie co nasadia v lete niekedy, zavisi od pocasia

peter0123
21. sep 2023

@viestta toto všetko viem, len moja nemá farbu ani veľkosť zrelej figy

viestta
21. sep 2023

@peter0123 mozno hnije, vsak ju ober a uvidi sa

simca06022011
21. sep 2023

@osky a susit sa doma nedaju? 🙂 normalne by som ich vysusila v susicke, my sme tento rok aj hrozienka domace robili :D So zahradou je to tak... ja som minuli rok od polky jula az do konca septembra asi v kuse zavarala, struhala, mrazila...
Zavarat sa daju aj cele figy, len si najdi recept. Mam kupene z dovolenky... a potom omacky, pojest, rozdat, predat... skoda vyhodit ;)

mk1111111111
21. sep 2023

Ja mam tisic fig na figovniku a nikdy nedozreju. Prvych 10 je krasnych velkych a stavnatych a potom uz nic z nich, na konci sezony zosriham konare aj s nedozretymi figami a o rok znova to iste🤥🤣

viestta
21. sep 2023
mk1111111111
21. sep 2023

@viestta nie, v reze nie, figa je v podstate ako zelina, dorasta mi do priemeru 3m kazdy rok, to rastie stale, preto ju striham na zimu tak do polky a potom na jar nakratko🤣, plodov nahodi vzdy minimalne 200 ks, mozno aj viac, len jednoducho nedozreju. Dozreje tych 10-20ks a osratne zastanu vo velkosti cca 4 cm, zelene a tvrde, hoci rastli spolu s tymi 10-timi, co dozreli vo velkosti 8-9cm.

viestta
21. sep 2023

@mk1111111111 tak neiem, nasa nie je taka velka ale nahodila plody na jar, tie dozreli vsetky, tie co nahodila neskor, tak tie su este tvrde. Ale striham len polovicu vyhonov, nechavam jej aj stare vyhony, asi tak 2 roky, ked je velmi husta, preriedim, na starych boli plody co stihli dozriet

osky
autor
21. sep 2023

Ked som sem pisala tuto diskusiu,bola letna varka.
Bolo ich vela,vela naraz....

Urobila som ovocnu kožu,i samotne figy posusila....
Momentalne dozrieva druhe-jesenne kolo.
Aj to je bohate ale kedze nie su uz horucavy,tak ich stihame este na cerstvo...
My toho zjeme dost,takto v sezone.
Momentalne su figy a hrozno.
@mk1111111111 ak su tvrde,nic s tym neurobis...
Oni zreju postupne....
Zalezi,odkial si..v akej oblasti..
@simca06022011 samozrejme,nevygodi sa nic.
Napokon sa nam tento vikend podarilo ist pozret pribuznych,tak sme brali plnu krabicu uz z druhej urody.
A oni si polku z toho tiez i ususia🙂

osky
autor
21. sep 2023

@peter0123 velkost zalezi od polohy.
A farba od odrody,ci ms slnko ci nie...
Zrela je,ked je dobre mäkka.
Niekto trha polomäkke,za mns nedozrete a si ich supe.
Niekto zbiera doslova prezrete,mäkke a sladke ako med-na susenie ci dzem.
Ja na cerstve jedenie-ozaj dobre mäkka,sfarbena/nase idu do ruzova/ale niekedy ostane zelena a predsa je zrela.to po stlaceni citis,ci je mäkka stavnata,elasticka

majka20201
25. sep 2023

@osky prosím ako presne sušíte figy? A ako na tie figové kože? 🤔 Ďakujem

osky
autor
25. sep 2023

@majka20201 rozpolim co najmäksie figy-niektore su ozaj az take,ze cerstve by som uz nezjedla.ale nie hnile!!!
Ak mas susicku tak v nej.
Ja nemam, tak v rure-na cca 70 st.na plechoch s peciacim papierom.dam si 3-4 plechy plne fig a necham pootvorene dvierka.
Na ventilator je super,mam staru ruru po svokre,tam sa to da.
Ale v novej sa mi ventilator pri odchylenych dvierkach automaticky vypne,tak tam mozem len horny a dolny ohrev a prehadzujem plechy...
Ideal by bolo na 40 st.ale to pri figach je malo.
Ked boli tie horucavy,prve sme susili i na sietach vonku,na slnku.

Kozu-zmixnes akekolvek ovocie,kombinaciam sa medze nekladu.
Ja som zmixla figy a nebolo nic ine k tomu,tak limetkovu a citronovu stavu k tomu.
Natrela cca 1cm vrstvu a susila.
Ked to trochu obschlo ,nakrajala som to na male kocky a dosusala.
Zmixnute ovocie vzdy rozotries na plech s peciacim papierom a susis.tu mozes aj na 40 st. V Rure lebo mas tensiu vrstvu.
Ale zas nie prilis tenku!
Pozri si videa na youtube alebo ked vygooglis..vsetko najdes na nete

majka20201
26. sep 2023

@osky ďakujem

fero69
8. júl 2024

@osky Figy - tu je zaujimavy clank o figach co som cital na Nutive nevem ci poznate www.nutiva.sk/blog/figy-a-ich-top-10-zdravotnyc...

karolinakk
21. aug 2024

@mk1111111111 malo slnka… figam sa dari v dlhodobých tropoch, nie u nás v miernom pásme 🙂 starkovci majú chatu južne od Budapesti, figy na kilá každý rok na strome, o veľkosti dlane 😄

mk1111111111
22. aug 2024

@karolinakk mam na slnku. Nepomaha, sused ma o par metrov dalej a figy velkosti paste. Nevadi, dam step od suseda