Dia torta - máte osvedčený recept?

rybkoava
17. nov 2018

Kočky prosím Vás osvedčený recept na tortu pre diabetika, nemusí byť s dia cukrom postačí aj znížené množstvo, torty moc nepečiem no chcela by som upiest na obdĺžnikovy plech. Taký chcem tvar torty, fotky by tiež potešili.

osky
17. nov 2018

@rybkoava
Dam ti recept na puskotu,ktoru pouzivam ja.
Je lahko obmenitelna,cize ju mozes variovat na xy sposonov a vzdy budes mat novy zakusok .pouzivam i na torty.
V prvom.rade nahrad
-bielu muku celozrnnou!
-Cukor mozes nahradit inymi prijatelnejsimi sladidlami/xylitol,erithritol,stevia,kokosovy cukor alebo nahradis cast cukru trstinovym tmavym
cukrom/
-mlieko pouzi polotucne nie celkom to vodove,ale mozes pouzit i rastlinne alebo.ho zriedit nejakou stavou.
Mozes ho nahradit aj jogurtom alebo dokonca i slahackovou smotanou-tym padom das menej tuku
-tuk pouzivam maslo alebo kokosovy panensky bio tuk.mozes skonbinovat i oba na polovicu alebo mozes dat polovicu tuku a k nemu pridat klasicky olej/olivovy,slnecnicovy/
-prasok do peciva-bezfosfatovy alebo vinny kamen
Sodu nepouzivam.vadi mi v kolacoch
-vajcia sa nahradit nedaju.
Vyslahaj si najprv tuhy sneh z bielkou so stipkou soli a potom zvlast zltka s cukrom ,potom pridaj tuk preslahaj a pridaj ostatne
-prichut
Mozes konbinovat co ti napadne
Pridas hrst orechov,kokosu,semienok,hrozienok,suseneho ci kandizovaneho ovocia,struhanej cokolady,maku...
trochu vanilky,skorice,kardamomu,klincek,
-do cesta vzdy pridaj nastruhanu koru z citronu .aspon trochu
Ak pridas kakao,vzdy si ho odvaz a daj o tolko menej muky.pretoze kakao cesto stahuje,sprava sa ako muka.
Ak pridas orechy,mozes ubrat trosku tuku
Ak pouzijes tekute sladidlo/javorovy ci ryzovy alebo iny sirup/,mysli na to,ze budes musiet ubrat mlieko

Alo vidis,fantazii sa medze nekladu.
Davka je na 1 velku tortovnicu s priemerom 30 cm-korpus vysoky cca 1,5-2cm
Velkost plechu tak do 40cm jedna hrana ak chces hrubsi korpus tak mensi plech.

Original recept.
V zatvorke moje nahrady
Na 1 plat/piskotovy korpus/ potrebujeme:

3 vajcia
200g cukru/davam aj o polovicu menej a nahradzam vid hore^/
150g tuku/margarinu/davam 120g a nahradzam vid hore^/

-z bielkov sneh
-zltka s cukrom vyslahat do peny,pridat maslo/kokosak.../ a preslahat
Pridat
200g polohrubej muky/ja celozrnnu,niekedy polovicu celozrnnej a polovicu bielej,spaldovu alebo psenicnu,da sa aj z inej ale aj kolac je taky...iny/
1 kypriaci prasok do peciva/ja vinny kamen/
120-140 ml alebo g mlieka/toto uvidis podla konzistencie.mozes nahradit vid hore^/
Nastruhana citronova kora-aspon pol citronu
Prichut podla chuti-/orechy,kakao....vid hore/
Na malych otackach preslahat.cesto nie je velmi riedke!!
Do hotoveho po castiach pomalymi pohybmi varechou zamiesat sneh
Cesto zredne,bude nadychane,bublinkove ale nie vodove!!!
Ak naberes na varechu a vyklopis,lenivo sa z nej zosuchne.nebude tiect!
Mozes urobit aj flakatu piskotu-kopky bledeho cesta a ostatne zafarbit kakaom a medzi blede kopky naniest tmave kopky.
Potriadt plech .oni sa spoja.
Pokial pripravujes piskotu ,vyhrej si ruru.
Ak budes piect tenke platy/torta,zakusky,rezy,nizke kolace.../ predhrej na 170 st.
Upecie sa rychlejsie.mozno pol hodku.to ubidis.oichni spajlou.musi byt cista
Ak budes piect babovku alebo srnci chrbat ci biskupsky chlebik/pretoze toto je super recept vhodn aj na toto/ v hlbokej forme,rozpal na 160.
Budes piect hodinu.mozno trochu dlhsie.
Zistis pomocou spajle.

Vychladnute mozes plnit cim chces.
Dia torta bude vyborna s tvarohovou naplnou a zele polevou.
Alebo urob len na sposob Sacherovej torty/kakaove platy,potrete marhumovym alebo inym pikantnym dzemom poliate polevou z kvalitnej horkej cokolady a kokosoveho tuku ale kokosoveho masla.navrch mozes posypat napr.mandlove lupene

osky
17. nov 2018

Este ma napadlo-bud si to pec na papieri alebo si plech potri tukom a vysyp mukou.
Aj babovkaren a tak.krasne to vypadne.
Fotku momentalne nemam.ak by si mala otazky kludne pis.

rybkoava
autor
17. nov 2018

@osky prosím Vás maslo do cesta mam dať rozpustené?

rybkoava
autor
17. nov 2018

Plnku urobím 2 mascarpone a 2 šľahačkove smotany, len neviem koľko akého cukru tam mám dať, aby to bolo primerane sladké. Chcela by som nahú tortu s ovocím.

osky
17. nov 2018

@rybkoava nie.iba zmäknute.aby sa dalo vyslahat.

osky
17. nov 2018

@rybkoava ale s takou plnkou to veru nebude dia torta😉
Diabetici by nemali ani taketo mastne veci.
Skus to osladit xylitolom alebo steviou-podla chuti.
Mozes pridat vanilkovy/nie vanilinovy!/ cukor alebo trosku vanilkovej aromy.
To uz podla chuti aby to nebolo presladene.
Ja rada pouzivam na sladenie naplni javorovy sirup.ani trochu vajecneho konaku nebude zle...treba experimentovat😊

erickatt
17. nov 2018

@rybkoava ja mam vsetko zaklad salkovy. A upecem buď mafiny alebo guľatu. Alebo dvojitu davku a na plech. Plnim puding a ovocie...

rybkoava
autor
17. nov 2018

@osky a akú plnku môže byť miesto mascarpone nizkotucny tvaroh ?

osky
17. nov 2018

@rybkoava nemusi nyt nizkotucny.moze byt i normalny.
A zase-ved ak to neje clovek stale a nezje pol torty tak kusok neublizi ani slahacka ci mascarpone...
Ja robievam casto klasiku.maslo s pudimgom,ale robievam aj jogurtovu s ovocim.a zelatinou.ono.to sadne ,drzi tvar a je to lahke na travenie.
Podla toho ci oslavujeme sami alebo ci pride navsteva.

rybkoava
autor
18. nov 2018

@osky prosím Vás ako robíte plnku s jogurtom a želatínou?

osky
18. nov 2018

@rybkoava pripravim si zelatinu podla navodu.
6 platkov je na pol litra tekutiny to znamena ze ak mate 500g jogurt to bude akurat.
Ale pozri na sacku od zelatiny-tam by mal byt presny navod na pripravu.
Ked sa zelatina nabobtna v troche vody alebo stavy/sirup tak,tak sa to trosku zahreje,len tolko co sa zelatina stopi.potom stiahnut z ohna,nechat trosicku vyjst tu najväcsiu paru a pridat lyzicu jogurtu.
Dobre premiesat.znova pridat lyzicu jogurtu a premiesat....takto robim aspon 3 lyzice.
Vzdy po troche jogurt do zelatiny.nie naopak!
Aby sa nespravili hrce.
Potom uz ked je zelatina s jogurtom zmiesana staci to pridat do zvysneho jogurtu.
Toto sa da vlastne rovnako urobit s tvarom ci slahackou aj s ovocim...abyto drzalo tvar.
To sa potom nasklada do formy ktora ma vysoke boky.ako studena torta.
A v chladnicke sa to necha stuhnut.
Minimalne tych 6 hodin myslim.ale najlepsie tych 24.to uz je na isto ze to nevytecie.
A uz ochutit sa to moze zase podla chuti co kto ma rad.

osky
18. nov 2018
yanni
19. nov 2018

@osky Schlahacku aj mascarpone mozu aj diabetici. Mam skusenosti. Zalezi ako su na tom "zle" a ak su dobre nastaveni, tak mozu jest, samozrejme s rozumom, takmer vsetko. Diabetici (nie zaciatocnici) si to vsetko vedia odsledovat a preratat. A ak im ten dotycny vie povedat, kolko coho je v tej torte, vedia aj, kolko inzulinu si maju pichnut. popripade, ak maju pumpu, tak uz nemusia nic robit.

osky
19. nov 2018

@yanni ved ja som napisala ze raz za cas ok.
Ale preco by som prave diabetikovi robila taku tortu?
Tu je otazka na dia tortu.
Cize beriem,ze ma byt menej kaloricka.nielen pre diabetika😉
Slahacka a mascarpone su kaloricka bomba.
Aj ked je to jasnacka lahodka.
Mam par ludi vo svojom okoli s cukrovkou....
Niektori ani nepichaju ale
Kazdy ti povie ,ze nielen cukor ale i mastne ako take nie je ok.
Co znamena-mam skusenosti?
Ved ja netvrdim ze z toho zomru.
Tvrdim,ze je nelogicke/ak nechcem napisat hlupe/
Davat to jest chorym ludom.
Argumentovat preco moze chory clovek to a to...
Ako keby bez toho neprezil🤔🤔🤔
Niektori ludia za cely zivot nezjedli vsetky mozne veci.a ziju..
Zvlastne.

yanni
19. nov 2018

@osky Diabetes je veda sama o sebe. Moze sa aj kaloricke aj mastne. Zalezi od kombinacie. A tiez velmi zalezi, ktoru cukrovku ten dotycny ma.A to my tu zial nevieme, takze nik z nas neporadi adekvatne.