Cuketa - zaváranie pre deti

alex5896
6. aug 2022

Ahojte chcem sa opytat mamicky teraz mam plnooo cukiet ako ich zaskladovat/zavarit /zamrazit aby sme ich mali pre rocne dietatko na papanie ☺️ dakujem za rady recepty.

jonki
6. aug 2022

@alex5896 mrazit. Zeleninu v domacich podmienkach zavarat jedine s dostatočným mnozstvom konzervantov-co asi malej davat nechces

stellarstar
6. aug 2022

Môžeš zamraziť i ako zavárané

viestta
6. aug 2022

Cuketa nemá žiadne kyseliny, ktoré by pôsobili ako prirodzený konzervant k sterilizácii. Dajú sa nahradiť konzervantami, čo asi nechceš. Doma nedosiahnes také sterilizacne teploty aby si vyrobila bezpečnú konzervu

jonki
6. aug 2022

@viestta ani teplotu ani tlak…

viestta
6. aug 2022

@jonki čím vyšší tlak, tým vyššia teplota. Papinak nestačí, preto sa sterizuje v autoklavoch, lebo pri vyššom tlaku ma voda vyšší bod varu

evica17
6. aug 2022

@alex5896 my sme zavarali cuketu ako ananás, ale či to je vhodné pre dieťa neviem,tuším tam šiel ocot alebo co

jonki
6. aug 2022

@viestta preto pisem ze doma sa to neodporuca, lebo ani tlakov hrniec nestaci ak by aj niekto na to odvahu mal

nevenka
6. aug 2022

No nasi dlho zavaraju tekvice, nastruhane. Nasoli sa to, necha postat, potom sa vyzmyka stava trochu a prida sa ocot, davaju tam aj trochu kopru. To sa natlaci do poharov, zavrie a sterilizuju to na 80 °C cca 1 hodinu. Nekazi sa to. Ked varim v zime privarok, tak to premyjem, aby to nebolo kysle od toho octu. Samozrejme, kus toho tam ostane, rocnemu dietatu som take este nedavala, to je pravda, ale od 1,5 roka urcite. Len to ma teda ten ocot, aj sol a nie je to uz take "ciste". A vyuzivam to len na tie privarky. Ziadny iny konzervant tam nedavaju.

jonki
6. aug 2022

@nevenka Ide o ten ocot a sol-s tym zavarat nie je az taka veda.

nevenka
7. aug 2022

@jonki ja viem, a preto vravim, ze takto v pohode, susedovci to aj mrazia nastruhane, tak ale ja som neskusala.
Ked som potrebovala pre male babo na prikrmy, kupila som cerstve.
Ak mam vela v zahrade, takto to zavarim a nepokazi sa. Nevyhodim to predsa.

matkahelka
7. aug 2022

@alex5896 ja som sa na to pytala nasej pediatricky, aj tu na MK poradnu som pisala (este som odpoved nedostala). tiez mame od svokry domacu zeleninu vseho druhu a mne pediatricka povedala zamrazit bez akejkolvek chemie, ci cuketu, ci patizon, ci maslovu tekvicu, ci papriku. tak to tak aj planujem urobit. aj jahody a ceresne som zamrazila.